Finnairin suomalaisia syrjivä hinnoittelu

Pitääkö Finnair meitä suomalaisia tyhminä vai upporikkaina? Etsiskelin lomalentoa tammikuuksi Delhiin ja katsoin samalla mitä Finnair pyytää lähinaapureilta. Tässä meno-paluu hintoja samoille päiville:
Jyväskylä- Helsinki- Delhi 986€
Helsinki- Delhi 689€
Tukholma- Helsinki- Delhi 530€
Jyväskylä-Helsinki liput saa alle 100€.
Tämä vie sanattomaksi. Suututtaa niin paljon, että olen valmis pitkiinkin odotuksiin koneenvaihdossa halvemilla yhtiöillä.

12

261

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Same everywhere

      Sama kaikilla lentoyhtiöillä ympäri maailman.

      Katso huviksesi Helsinki-Frankfurt-Delhi ja Frankfurt-Delhi vaikkapa Lufthansalla.
      Frankfurtista lähtevä maksaa enemmän lennosta kuin Helsingistä lähtevä.

      Voit verrata huviksesi mitä tahansa lentoyhtiöitä ja missä maassa tahansa,tulos on sama.

    • Niinkait se sitten on. Suomalaisten kannattaa käyttää muuta kuin Finnairia.

      • Siis?

        Kerrotko vielä, mikä muu yhtiö lentää suoria lentoja Helsinki–Delhi?

        Voit tietysti lentää (tai matkustaa muuten) Helsingistä Tukholmaan ja sitten säästää ostamalla Tukholma–Delhi-matkan. Tosin sitten paluumatkallakin pitkää Tukholmaan palattua reissata takaisin Helsinkiin. Jos matkustat ilman ruumamatkatavaraa, tämän vaiheen voi kyllä jättää pois.

        Sen verran on työlästä, ja kulujakin tulee, ettei moni viitsi tuollaista tehdä.

        Tukholmasta pääsee Delhiin SAS:n suorilla lennoilla melko edullisesti. Jotta Finnair saisi sieltä lainkaan matkustajia yhteydelle Tukholma–Helsinki–Delhi, sen pitää tietysti myydä vielä halvemmalla.

        Tästä ei kannata olla katkera. Jos Finnair ei harrastaisi tuollaista, jäisi jokin määrä matkustajia saamatta ja firma tuottaisi vielä enemmän tappiota tai sitten se joutuisi nostamaan lippujen hintoja.


    • päiväkännit töissä?

      "Tukholmasta pääsee Delhiin SAS:n suorilla lennoilla melko edullisesti."

      Mitä olet taas ryypännyt? SAS Delhiin....

      • 5151

        Epäilisin, että Tukholma-Delhi markkinoilla Finnairin pahimmat kilpailijat ovat Lähi-Idän lentoyhtiöt, koska sillä reitillä koukkaus Persianlahden tai Istanbulin kautta ei lisää matkaa paljoakaan.


    • 5151

      Lentoyhtiöt hinnoittelevat reittinsä lähtöpaikan markinoiden mukaan, eikä siihen mikään valitus auta. Jokainen on vapaa vertailemaan vaihtoehtoja, ja ottamaan isellensä edullisimman vaihtoehdon. Aika harvoin järkevin vaihtoehto on aina sama lentoyhtiö.

    • Pinjaf

      Saako Finnairilta eläkeläiset alennusta?

      • homppelihoi

        Ei, mutta sossupummit lentää ilmaiseksi busineksessa mihin ja koska tahansa.


    • selitystä

      Lentoyhtiöiden hinnoittelu jaksaa itkettää ihmisiä ihan joka maassa. Tämä ei ole Finnairin juttu, vaan kaikki yhtiöt tekee samaa.

      Homma menee yksinkertaistetusti niin, että yhtiöt eivät laske, kuinka monta lentoa lennät tai missä käyt välissä. Se arvioi hintakilpailutilannetta kokonaan erikseen väleille:

      1) Tukholma-Delhi (=monia kilpailijoita, mutta Finnairille kiinnostava markkinarako, jossa saalistetaan hinnalla, koska kilpailijat saattavat lentää suoraankin ja saada paremmin maksavat asiakkaat)
      2) Helsinki-Delhi (=Finnair on ainoa suora toimija, siksi suositumpi kuin muut ja voi pitää isompaa hintaa)
      3) Jyväskylä-Delhi (ei ketään muuta kilpailijaa, joka voisi oikeasti kirjoittaa nämä lennot yhdelle lipulle eli voi nyhtää niin paljon kuin tahtoo)

      Jokaisen välin hinta muodostuu siis kyseisen kilpailu- ja varaustilanteen mukaan toisistaan erillisenä, vaikka käytännössä kaikki asiakkaat lentää Helsinki-Delhi samassa koneessa.

      Hidden city/Throwaway ticketing-ilmiö on sitä, että asiakkaat ostavatkin matkansa alkamaan ja päättymään muualle kuin kotikaupunkiinsa, ja esim. takaisintullessa tai yksisuuntaisella matkalla hyppäävät kyydistä kesken kaiken pois. Ihan oma kikkailunalansa https://en.wikipedia.org/wiki/Airline_booking_ploys

    • 15plus

      Viimeksi Tallinnassa juttelin kentällä helsinkiläisen kaverin kanssa, joka oli lentämässä Kiinaan Finnairilla. Lennot olivat hänen mukaansa sen verran halvemmat että kannatti lisätä matkaan viikonloppu Tallinnassa.

      • vklTLL

        jos käy huorissa kunnolla ja ryyppää pari päivää niin ei varmaan jää halvemmaksi Tallinnan kautta.


      • 20plus
        vklTLL kirjoitti:

        jos käy huorissa kunnolla ja ryyppää pari päivää niin ei varmaan jää halvemmaksi Tallinnan kautta.

        Totta - jos on perusbangkokmatkailija Finnairilla, saattaa hyvinkin tulla kalliimmaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1295
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe