Suuntaan Ko lantalle helmikuussa ja muutama kysymys tullut mieleen hintatasosta ja käytännöistä.
-Hotellin huoneista ei löydy wlan-verkkoa, mutta hotellin aulassa tuon pitäisi toimia. Myydäänkö saarella prepaid kortteja datakäyttöön tabletille/puhelimelle? Jos löytyy, mihin hintaan?
-Puhelimeen pitäisi ostaa myös paikallinen prepaid muutaman puhelun hoitamiseen saaren sisällä. Missä hinnoissa nämä liikkuvat?
-Saako pitkähäntävenettä vuokrattua koko päiväksi ja osaako ko. kuskit kierrättää hyvissä snorklauskohteissa? Matkatoimiston tarjoamat päiväreissut kuulostavat aika hintavilta (100€ / päivä)
-Skootterin vuokrauksesta. Kannattaako vuokrata heti esim. viikoksi, vaiko päivä kerrallaan?
-Tiedän jo lähtiessä, että kyseessä ei ole bilesaari, mutta kai sarelta nyt muutama baari löytyy hotellien omien baarien lisäksi? Onko baarit myöhään avoinna, entä miten kulkeminen hotellille illalla/yöllä? Vai pitääkö matkustaa pitkällekkin, jotta edes kertaalleen hurviteltua reissussa?
-Mistä Ko Lantalta löytyy parhaimmat hinta/laatu suhteelta olevat hierontapaikat ja mitä lysti suunnilleen kustantaa (esim. 30min). Happy End paikkoja Ko Lantalta ei ilmeisesti löydy, vai olenko käsittänyt väärin?
-Osaako joku suositella ruokapaikkaa, jota paikallisetkin käyttävät?
Otan kiitollisena vastaan kaikki vinkit ja ohjeet.
Ko Lantalle. Muutama kysymys.
1
349
Vastaukset 1
- javastauksia
-joidenkin hotellien huoneista verkko löytyy joidenkien ei, itsellä parasta aikaa hotellin wlan toimii huoneessa, huoneen hinta 950 THB/yö, en kerro hotlan nimeä.
-tottakai saarella myydään nettiyhteyksiä esim tablettiin, hinnat vaihtelee yhteyksien nopeuksista riippuen aivan kuin Suomessakin.
-tottakai puhelimeen saa paikallisen prepaidin, maksaa 7/11 (paikallinen siwa) ssä noin euron ja soittoaikaa sitten oman maun mukaan 100-500 THB.
-lonkkaria ei kannata Lantalla vuokrata, saari ei ole samanlainen kohde kuin esim. Ao Nang. snorklaukset hoituu suoraan rannoilla tai jos haluat varsinaisille snorklauspaikoille niin matkat niihin on hyvin pitkiä, kuten Phi Phi, Koh Haa jne, kestää pikaveneilläkin tunti tai enemmän yhteen suuntaan, siitä kovat hinnat.
-125cc mootbike kandee vuokrata, hinnat 200 THB/vrk, en ota kantaa siihen kuinka pitkäksi aikaa (hinta = 5 ekee/vrk HALOO).
-koko 20 km pitkältä saarelta löytyy baareja varmasti senverran, ettet vuodessa niissä jokaisessa aivan varmasti ehdi käymään jos yhdessä baarissa olet yhden illan. riippuu kuinka paljon on pitkälle. kysy mopotaksin tai auton puhelin numero taskuusi. on ne auki myöhää
-voi hyvät hyssykät, on meinaan sellane kysymys toi osaako suositella ruokap..
no kuules, siellä missä asustelet, käy katselemassa vain siinä lähiseudulla etelään ja pohjosee, kyllä sieltä varmasti löytyy sullekin useampikin hyvä safkapaikka.
- ihan sama koskee hierontapaikkoja. Lantalla hieronta maksaa 300 Thb,kaikki hieronnat jalka-thai-öljy jne., eli on 50% kalliimpi kuin keski-Thaimaassa Hieronta-aika on aina se tunti. Jos tarpeeksi rahaa laitat tiskiin, varmasti happyendiä saat maailmassa ihan joka ainoasta paikasta, omasta kotoasi alkaen.
-ei, edelleenkään kukaan ei osaa suosotella ruokapaikkaa, jota paikallisetkin käyttävät 20 km pitkällä saarella, jossa ravintoloita löytyy vähintään 50 metrin välein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1221754Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91867Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja148812- 60790
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35762Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔46666Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat42647Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö257639- 68613
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol33587