Ko Lantalle. Muutama kysymys.

Rauhaa ja rakkautta

Suuntaan Ko lantalle helmikuussa ja muutama kysymys tullut mieleen hintatasosta ja käytännöistä.

-Hotellin huoneista ei löydy wlan-verkkoa, mutta hotellin aulassa tuon pitäisi toimia. Myydäänkö saarella prepaid kortteja datakäyttöön tabletille/puhelimelle? Jos löytyy, mihin hintaan?

-Puhelimeen pitäisi ostaa myös paikallinen prepaid muutaman puhelun hoitamiseen saaren sisällä. Missä hinnoissa nämä liikkuvat?

-Saako pitkähäntävenettä vuokrattua koko päiväksi ja osaako ko. kuskit kierrättää hyvissä snorklauskohteissa? Matkatoimiston tarjoamat päiväreissut kuulostavat aika hintavilta (100€ / päivä)

-Skootterin vuokrauksesta. Kannattaako vuokrata heti esim. viikoksi, vaiko päivä kerrallaan?

-Tiedän jo lähtiessä, että kyseessä ei ole bilesaari, mutta kai sarelta nyt muutama baari löytyy hotellien omien baarien lisäksi? Onko baarit myöhään avoinna, entä miten kulkeminen hotellille illalla/yöllä? Vai pitääkö matkustaa pitkällekkin, jotta edes kertaalleen hurviteltua reissussa?

-Mistä Ko Lantalta löytyy parhaimmat hinta/laatu suhteelta olevat hierontapaikat ja mitä lysti suunnilleen kustantaa (esim. 30min). Happy End paikkoja Ko Lantalta ei ilmeisesti löydy, vai olenko käsittänyt väärin?

-Osaako joku suositella ruokapaikkaa, jota paikallisetkin käyttävät?

Otan kiitollisena vastaan kaikki vinkit ja ohjeet.

1

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • javastauksia

      -joidenkin hotellien huoneista verkko löytyy joidenkien ei, itsellä parasta aikaa hotellin wlan toimii huoneessa, huoneen hinta 950 THB/yö, en kerro hotlan nimeä.
      -tottakai saarella myydään nettiyhteyksiä esim tablettiin, hinnat vaihtelee yhteyksien nopeuksista riippuen aivan kuin Suomessakin.
      -tottakai puhelimeen saa paikallisen prepaidin, maksaa 7/11 (paikallinen siwa) ssä noin euron ja soittoaikaa sitten oman maun mukaan 100-500 THB.
      -lonkkaria ei kannata Lantalla vuokrata, saari ei ole samanlainen kohde kuin esim. Ao Nang. snorklaukset hoituu suoraan rannoilla tai jos haluat varsinaisille snorklauspaikoille niin matkat niihin on hyvin pitkiä, kuten Phi Phi, Koh Haa jne, kestää pikaveneilläkin tunti tai enemmän yhteen suuntaan, siitä kovat hinnat.
      -125cc mootbike kandee vuokrata, hinnat 200 THB/vrk, en ota kantaa siihen kuinka pitkäksi aikaa (hinta = 5 ekee/vrk HALOO).
      -koko 20 km pitkältä saarelta löytyy baareja varmasti senverran, ettet vuodessa niissä jokaisessa aivan varmasti ehdi käymään jos yhdessä baarissa olet yhden illan. riippuu kuinka paljon on pitkälle. kysy mopotaksin tai auton puhelin numero taskuusi. on ne auki myöhää
      -voi hyvät hyssykät, on meinaan sellane kysymys toi osaako suositella ruokap..
      no kuules, siellä missä asustelet, käy katselemassa vain siinä lähiseudulla etelään ja pohjosee, kyllä sieltä varmasti löytyy sullekin useampikin hyvä safkapaikka.
      - ihan sama koskee hierontapaikkoja. Lantalla hieronta maksaa 300 Thb,kaikki hieronnat jalka-thai-öljy jne., eli on 50% kalliimpi kuin keski-Thaimaassa Hieronta-aika on aina se tunti. Jos tarpeeksi rahaa laitat tiskiin, varmasti happyendiä saat maailmassa ihan joka ainoasta paikasta, omasta kotoasi alkaen.
      -ei, edelleenkään kukaan ei osaa suosotella ruokapaikkaa, jota paikallisetkin käyttävät 20 km pitkällä saarella, jossa ravintoloita löytyy vähintään 50 metrin välein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      901
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      720
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      690
    Aihe