Hifi puolella on päivänselvää että laadukkaat RCA- ja kaiutinkaapelit (liittimet) estävät ulkoiset häiriöt laitteiden välillä, ja äänikin on sitä mitä sen kuuluukin olla.
Myös HDMI kaapeleissa on oma versionsa jolloin päästään 4K kuvaan asti. Jotkut HDMI kaapelit hajoavat liittimistään aika helpolla.
Entä PC/MAC kaapelit, esim USB 2/3 kaapelien laatutasot, onko näissä "hifi" ongelmia. Löytyykö Thunderbold kaapeleista laadultaa ala-arvoista kamaa. Päästäänkö hepposilla "naruilla" 20 G asti.
Onko tietotekniikassa edes mahdollista valmista huonolaatuisia kaapeleita.
Myös HDMI kaapeleissa on oma versionsa jolloin päästään 4K kuvaan asti. Jotkut HDMI kaapelit hajoavat liittimistään aika helpolla.
Entä PC/MAC kaapelit, esim USB 2/3 kaapelien laatutasot, onko näissä "hifi" ongelmia. Löytyykö Thunderbold kaapeleista laadultaa ala-arvoista kamaa. Päästäänkö hepposilla "naruilla" 20 G asti.
Onko tietotekniikassa edes mahdollista valmista huonolaatuisia kaapeleita.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tietotekniikassakin on mahdollista valmistaa surkeita huonosti toimivia kaapeleita. Kaapelityypistä riippuu onko suuri ongelma yleensä itse kaapelissa vai liittimissä mutta kaikista kaapelityypeistä on mahdollista valmistaa kaapeli joka ei toimi edes välttävästi.
Voihan sitä tietokonepuolellakin sanoa huomaavansa suuren eron 2 euron ja 100 euron USB kaapeleiden välillä. Nyt vaan joku valmistamaan niitä 100 euron usb kaapeleita.
Minä olen huomannut eron jopa 2 € ja kahden euron USB-kaapeleiden välillä.
Huonommat hajoaa ja paremmat ei. Valitettavasti sitä ei päälle päin huomaa.
Oli tarkoitus heti oikaista itseäni, mutta en ehtinyt.
Tarkoitin tietenkin myymään, ei valmistamaan.
Ei se kaapelin hinta ratkaise vaan laatu. Valitettavasti lähes kaikissa tuotteissa löytyy niitä roskavalmistajia jotka pyrkivät edullisten tuotteiden markkinoille puhtaalla roskalla, siksi nimenomaan edullisia tuotteita ostettaessa pitäisi katsoa tarkkaan mitä ostaa eli samaan (edulliseen) hintaan voi saada kohtuullisen laatuisia tuotteita tai ihan puhdasta roskaa.
Ainakin usb kaapeleiden välillä on eroja. Osa on hyvä ja huonolaatuisia.
Miten usein olet huomannut ulkoisten häiriöiden aiheuttamia ongelmia USB-piuhassa?
Kaksi halpis-usb kaapelia on osunut kohdalle joiden laatu oli itse kaapelin(kin) osalta ala-arvoinen. Molemmissa liittimetkin tosin olivat aika epäilyttäviä ja osa surkeasta toiminnasta johtui varmaan niistä liittimistä mutta itse kaapelin eristeiden mureneminen muutaman kuukauden käytön jälkeen kertoo aika paljon "laadusta". Itse kaapelin osalta ongelma ilmeni siinä että noiden USB-kaapeleiden ollessa verkkovirtajohdon lähellä ei USB toiminut kunnolla, normaalilaatuinen USB-kaapeli ei tuollaisesta häiriinny. Ja tuo verkkovirtajohto oli tässä tapauksessa tietokoneen maadoitettu virtajohto maadoitetussa pistorasiassa joka ei ole merkittävä häiriölähde.
Ongelma on ennemminkin sisäisissä "häiriöissä".
joo ei ole vaikeaaa arvata että osa on huono- ja osa parempilaatuisia :DDDD
Ihan hyvä että kerroit vaikka kukaan ei sulta kysynytkään :DD
No vastaus oli sit sitä sun omaa höpinää .DDDD
USB-latureilla kaapelin paksuus ja pituus vaikuttaa latausnopeuteen. Pitkällä tai ohuella kaapelilla lataaminen on paljon hitaampaa, kun virta on max 1A luokkaa.
Tuokin saataisiin korjattua HIFI puolelta tutulla 99,999% puhtaalla OFC kuparilla
Tämän olen itsekin huomannut kun yritän käyttää yli metrin pituista usb jatkopiuhaa kännykkälaturissa. Ei lataa hyvin.
EHKÄ huonojen Usb-kaapeleiden ongelmat ovat pahempia muualla kuin sähkön siirrossa.
Bitit eivät paljoa amppeereita tarvitse.
miten paljon koitat syöttää tehoa siitä johdosta läpi?
Mitäs jos koittasit vaikka 3 metrin mittaista, se voi jo ladata paremmin :)))
Miten se "hyvin" pitäis ilmetä?