Kerrankin rauhallista

Hopeareuna

Olosuhteiden pakosta (sairastuminen) en ole käynyt kaupoilla 1,5 kuukauteen, ja itseasiassa olen löytänyt tästä varsinaisen positiivisen puolen.

Kerrankin rauhallista joulunodotusta, ei kauppojen jatkuvaa ja hermoille käyvää joulumusaa tai muuta hälinää.
Ja tuleva joulu myös ihanan rauhallista aikaa - ei teennäisiä sukulaisten luona ramppaamista jne.

Eihän nuo terveyttä korvaa mutta pitää yrittää ottaa positiivisesti sairausaikakin...

Tietysti nuo edellä mainitut voi terveenäkin *ohittaa*, mutta ainakin ruokakaupassa on käytävä ja valitettavasti tuo hössötys kuitenkin näkyy jokapuolella.

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauhaa jouluun

      Joulu on liian kaupallinen.Tänään kukaa ei voi shoppailla ku palkat myöhäs.Yhtä hulabaloota ollu 7 pvä viikos aamusta iltaa autoja kulkee ikkunani edestä. Itse vietän melko yksinkertaisen joulun kotonani puolisoni ja kisujen kera. Inhoan hälinää.

    • Jouluton joulu.

      On. Eka kerran emme vietä joulua. Eukon kanssa pakenemme maalle koko jouluksi. Lapsille on ilmoitettu, että tänä jouluna ei ole joulua, ilmoitettu siis aikuisille lapsille jotka eivät asu enää tässä pesässä. Joulu on peruttu
      No tietysti siellä maalla tulee tehtyä jonkinlainen kahdenkeskinen joulu laittamalla esille hieman joulunnäköistä ja puilla lämpiävässä uunissa tehdyt ruuat.
      Mutta kaikkiaan otamme todella rennosti ja laiskasti, vain me kaksi, ensimmäisen kerran elämässä. Ei lahjoja, ei laittamisrituaaleja ei stressiä ei mitään. Emme laita edes joulukortteja kenellekään.

      • Ei fiilistä

        Wau. Kuulostaa hyvältä tuollainen jouluton joulu.

        En itsekään ole mikään joulu-fani, miettikääpä: kauhee hössötys ja sitten kun aatto on ohi, joulutunnelma on tavallaan takana.
        Monella on edessä luottokorttilaskujen maksua pitkälle ensi vuoteen, hyvä kun seuraavaksi jouluksi saa maksettua. (olen kuullut kerrottavan)

        Ymmärrän kyllä lapsille annetut lahjat (kohtuudella)

        Kuulin tässä yhtenä päivänä kun eräs mummi kertoi toiselle että hän on ostanut 2-vuotiaalle lapsenlapselleen jo 14 lahjaa. Eikös jo mene vähän yli?


      • Kypsä jo
        Ei fiilistä kirjoitti:

        Wau. Kuulostaa hyvältä tuollainen jouluton joulu.

        En itsekään ole mikään joulu-fani, miettikääpä: kauhee hössötys ja sitten kun aatto on ohi, joulutunnelma on tavallaan takana.
        Monella on edessä luottokorttilaskujen maksua pitkälle ensi vuoteen, hyvä kun seuraavaksi jouluksi saa maksettua. (olen kuullut kerrottavan)

        Ymmärrän kyllä lapsille annetut lahjat (kohtuudella)

        Kuulin tässä yhtenä päivänä kun eräs mummi kertoi toiselle että hän on ostanut 2-vuotiaalle lapsenlapselleen jo 14 lahjaa. Eikös jo mene vähän yli?

        Joo menee yli toi lahjonta.Krääsää vaan se on.Itse pidän kulttuurista ja musiikista.Ostan vaik elokuvaliput lahjaksi tai tms. Jos pakko. No 2-vuotias tuskin ymmärtää lahjoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      72
      3215
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2535
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2166
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2095
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2002
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1614
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1590
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1283
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1208
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe