En ymmärrä miksi virolaiset ja monet suomalaisetkin ovat niin venäjävastaisia.
Loppupeleissä Venäjä on suurin ja menestyneinen suomalaisugrilainen maa/kansa maailmassa. Käytännössä suurin osa etnisistä venäläisistä on pohjimmiltaan venäjänkieltä puhumaan ryhtyneitä suomensukuisia kansoja.
Virolaisten ja suomalaisten venäjävastaisuus
16
244
Vastaukset
- virolaiset ehkä
Tuskinpa suomalaiset käytännön tasolla mitenkään erityisen ryssävihaisia ovat, Suomi on tärkeä kauppakumppani Komin tasavallalle ja Karjalan tasavallalle, Viron kauppa Pihkovan tai Pietarin kanssa on käytännössä olematon.
- Veromies67
"Suomalaiset ovat poikkeuksellisen Venäjä-vastaisia. Kansainvälisen kyselytutkimuksen mukaan jopa 62 prosenttia suomalaisista suhtautuu melko tai erittäin kielteisesti Venäjään, kertoo Helsingin Sanomat.
Gallup Internationalin teettämän vertailun mukaan muualla Euroopassa Venäjä-vastaisuus on kymmeniä prosenttiyksiköitä pienempää. Edes entisissä itäblokin maissa ei Venäjä-vastaisuus ole Suomen tasoa.
Ainoastaan Kosovossa luku oli suurempi, 73 prosenttia."
Näin siis 10 v. sitten kun Venäjällä näytti vähän paremmalta; tuskin on prosentit vähentyneet viime aikoina.
- Jälkeen jäänyttä Ven
Parisataa vuotta sitten Euroopan aateliset tulivat hyvin toimeen keskenään, Venäjän, Ruotsin ja Keski-Euroopan. Mitä nyt välillä alueista sotivat keskenään. Sata vuotta sitten Venäjä keksi oman sisäpoliittisen ohjelmansa ja erkani omille teilleen.
Tuo kommunismi teki eroa maiden välillä, siihen kun vain harvat innostuivat.
Tavallinen rahvas ei suurista linjauksista ja ulkomaista tiennyt vaan eli omaa kapeata kyläelämäänsä. Ja niin näyttää jatkuvan, Venäjällä vallassa oleva eliitti päättää ulkopolitiikasta. Demokratisoituneissa länsimaissa kansalla on sanan valtaa, kuninkaalliset ovat jonkinlaisia pellejä kansan edessä.
Demokratiaa Venäjä tarvitsisi. - Oolaavii
"Loppupeleissä Venäjä on suurin ja menestyneinen suomalaisugrilainen maa/kansa maailmassa."
Ugrit jäivät alkuperäiskansoiksi, kun Jermak valloitti maat heiltä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jermak_Timofejevitš
Venäjän väestön pääosa on tullut etelästä.- nooh kuka tuota
On kiistänytkään. Ryssäthän ne itse kiistävät olevansa mongoolien raiskaamien ukrainalaisten jälkeläisiä ja röyhkeästi satuilevat jostain Venäjän viikingeistä. Virolaiset ovat oppineet venäläisiltä valehtelun taidon.
- Myytinmurtaja.
Todisteet puhyvat tuota vastaan. Toki poikkeuksiakin löytyy mutta etnisten venäläisten suuri enemmistö sijoituisi pärstäkertoimenkin perusteella varsin vaivattomasti jonnekin Ukraina/Valko-Venäjä/Puola/Liettua-akselille.
Ukrainan/Etelä- Venäjän mustanmullan maat sekä Valko-Venäjä ovat viljavuudeltaan ja siis historiallisesti väestönkasvupotentiaaliltaan aivan toista luokkaa ja sieltä on saatu jatkuvasti vahvistuksia pohjoiseen ja koilliseen.
Tämän seurauksena alkuperäiset pohjoisvenäläiset ovat jo omissa oblasteissaankin jo vähemmistön asemassa 1700-luvun jne. väestökatojen takia. Turkinsukuisten ja indoiranilaisten merkitystä ei myöskään pidä unohtaa varsinkin etelässä.
Virolaiset ja suomalaiset tuntevat vastenmielisyyttä yksilötasolla venäläisiä kohtaan ennen kaikkea heidän oman väkivälta-, elintila- ja totalitarismiuskonsa naapureihinsa projisoinnin takia.- Fiksu suomalainen
"Virolaiset ja suomalaiset tuntevat vastenmielisyyttä yksilötasolla venäläisiä kohtaan ennen kaikkea heidän oman väkivälta-, elintila- ja totalitarismiuskonsa naapureihinsa projisoinnin takia."
Tuo ei poikkea millään tavalla suomalaisten palstatrollien käytöksestä virolaisia ja venäläisi(kin) kohtaan (tosin vain rohkeimmat suomalaiset uskaltavat kritisoida venäläisiä, palstan vellihousut ylistävät heitä).
Vaihdat vain kirjoittamiesi kansallisuuksien paikkaa ja aloitat sanalla "suomalaiset..." - ei mee läpi
Edelleenkään kukaan ei ole kiistänyt tuota. Putinhan se yrittää ylläpitää myyttiä miten jokainen Tomajeva ja Sheremenko on muinaisten murmanskilaisten pomori sukujen jälkikasvua. Tätä se Paasikivi tarkoitti Leningradin kaatumista koskevassa puheessaan, Suomi olisi turvassa Venäjän entisen pääkaupungin siiirryttyä ETELÄÄN, eli Venäjän syntysijoille. Ukrainalaiset kieltävät totuuden ja pitävät venäläisiä mongoolien ja suomensukuisten sekoituksena.
- Aleksi Neukkulainen
Fiksu suomalainen kirjoitti:
"Virolaiset ja suomalaiset tuntevat vastenmielisyyttä yksilötasolla venäläisiä kohtaan ennen kaikkea heidän oman väkivälta-, elintila- ja totalitarismiuskonsa naapureihinsa projisoinnin takia."
Tuo ei poikkea millään tavalla suomalaisten palstatrollien käytöksestä virolaisia ja venäläisi(kin) kohtaan (tosin vain rohkeimmat suomalaiset uskaltavat kritisoida venäläisiä, palstan vellihousut ylistävät heitä).
Vaihdat vain kirjoittamiesi kansallisuuksien paikkaa ja aloitat sanalla "suomalaiset..."Nöyrin kunnioitukseni Fiksulle suomalaiselle. Hän on tämän palstan asiallisin ja asiantuntevin kirjoittaja. Hänen kirjoituksensa perustuu faktoihin, eikä tuntemuksiin / "etiäisiin" / Shellin baarissa kuultuihin kaljanhuuruisiin juttuihin.
Fiksun suomalaisen teksteissä ei ole rasismia, muukalaisvihaa, katkeruutta tai kateutta, niinkuin tämän palstan monilla trolleilla.
KIITOS Fiksu Suomalainen, sinunlaistesi henkilöiden takia minäkin olen ylpeä suomalaisuudestani! - Myytinmurtaja.
Aleksi Neukkulainen kirjoitti:
Nöyrin kunnioitukseni Fiksulle suomalaiselle. Hän on tämän palstan asiallisin ja asiantuntevin kirjoittaja. Hänen kirjoituksensa perustuu faktoihin, eikä tuntemuksiin / "etiäisiin" / Shellin baarissa kuultuihin kaljanhuuruisiin juttuihin.
Fiksun suomalaisen teksteissä ei ole rasismia, muukalaisvihaa, katkeruutta tai kateutta, niinkuin tämän palstan monilla trolleilla.
KIITOS Fiksu Suomalainen, sinunlaistesi henkilöiden takia minäkin olen ylpeä suomalaisuudestani!Noh, muun muassa puheet Suomen 90-luvun lamasta pelastavista EU-tuista, ikään kuin niitä voisi jotenkin verrata Viron saatikka muiden uusimpien jäsenmaiden EU-tukiin, tulivat ainakin ihan selkäytimestä, mutta en jaksa kysyä enää, kun en saanut vastausta ensimmäiselläkään kerralla.
- Heh he he
Myytinmurtaja. kirjoitti:
Noh, muun muassa puheet Suomen 90-luvun lamasta pelastavista EU-tuista, ikään kuin niitä voisi jotenkin verrata Viron saatikka muiden uusimpien jäsenmaiden EU-tukiin, tulivat ainakin ihan selkäytimestä, mutta en jaksa kysyä enää, kun en saanut vastausta ensimmäiselläkään kerralla.
Jos sä et osaa kysyy kun sun tyyli on semmoista "ylhäältä päin sanelevaa" niinkuin kaikilla niillä epävarmoilla jotka ylimielisesti kuittaa toisten puheet. Tyhminmät kirjottaa vielä puheensa loppuun sanan piste, heh he he :D
Sussa on katsos jaarittelijan vikaa, eikä ihan vähän olekaan! - Myytinmurtaja.
Heh he he kirjoitti:
Jos sä et osaa kysyy kun sun tyyli on semmoista "ylhäältä päin sanelevaa" niinkuin kaikilla niillä epävarmoilla jotka ylimielisesti kuittaa toisten puheet. Tyhminmät kirjottaa vielä puheensa loppuun sanan piste, heh he he :D
Sussa on katsos jaarittelijan vikaa, eikä ihan vähän olekaan!Tyhmimmät spämmää "heh he hee":tä ja hymiöitä.
Valehtelua ei pidä sietää, vaikka miten yrität eksyttää aihetta asiaperusteista kauneusarvoihisi.
- johtuu..
Yhteisestä historiasta.
- tiltupataas
Aloittaja on tiltu.
- itseinhosta johtuu
Virolaiset yrittävät kieltää venäläisyytensä.
- Helsinki=kakka
Sinua inhoaa kaikki muut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831499Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671285Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2041256Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2281246Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121070Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041029Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134969Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65933- 85873
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123818