Oliko se ammattinimikkeensä valehtelusta narahtanut A.H.? Hänen tiedetään muutenkin olevan vähemmän tarkka puheidensa totuudenmukaisuudesta...
Todella kurjaa asiakkaille! Ja häpeällistä sekä valehtelijalle että rekrytoijalle!
Valelähihoitaja
12
481
Vastaukset
- Näin maaseudulla
Sitä se on kun työpaikat menee ammattitaidottomille kavereille ja niiden kavereille :)
Ei viitsitä edes pätevyyttä varmistaa tai "unohdetaan" sopivasti... - Sivusta seurannut
Valeammattilaisia täällä on kaikki kunnanjohtajasta lähtien!
- tarkista pois
JulkiTerhikistä voi kätevästi tarkistaa hoitajien ammattipätevyyden :)
- Niinku, niinku...
Mutta sieltä ei näe, onko joku narahtanut väärällä ammattinimikkeellä esiintymisestä.
- Isosykkivä
Valviran ylläpitämän Terveydenhuollon ammattihenkilöiden keskusrekisterin eli Terhikki-rekisterin julkinen tietopalvelu perustuu terveydenhuollon ammattihenkilöistä annettuun lakiin ja asetukseen. Tietopalvelusta voit tarkistaa terveydenhuollon ammattihenkilön ammattipätevyyden. Tiedot päivittyvät kerran vuorokaudessa.
Terveydenhuollon ammattihenkilöt jaetaan laillistettuihin ja nimikesuojattuihin ammattihenkilöihin.
Kaikki nimikesuojatut terveydenhuollon ammattihenkilöt eivät tarvitse Valviran hyväksyntää ammattinimikkeen käyttöön, vaan oikeus käyttää suojattua ammattinimikettä tulee heille suoraan koulutuksen perusteella. Tällaisia, niin sanotun säännellyn koulutuksen perusteella ammattinimikkeen saaneita, ovat esimerkiksi lähihoitajat. Heistä aivan kaikki eivät ole ilmoittaneet tietojaan Valviran rekisteriin, mutta he ovat siitä huolimatta terveydenhuollon ammattihenkilöitä.
- Eppä
Mielestäni kyseisen henkilön nimi pitäisi julkistaa, niin asiakkaat tietäisivät. Kuinka paljon on mahtanut asiakas- tai potilasturvallisuus vaarantua?
Kotipalveluhan on sellainen sydeemi, että siellä on mahdollista olla paljonkin vikaa ilman että siitä tiedettäisiin. Kotipalveluun ei käsittääkseni ole helppo saada hyvää henkilökuntaa mm. siksi, että työ on niin kuormittavaa. Mitenkä paljon esimerkiksi katoaa lääkkeitä vanhuksilta? - tarkkuutta tähänkin
Ei kai tässä ollut kyse mistään turvallisuudesta, vaan suojatun nimikkeen käytöstä. Kyllä lähihoitajan töitä voi tehdä vaikkei ole lähihoitaja, vaan nimikettä ei saa käyttää.
- Lamppupää 16
On varmaan olemassa syyt siihen, miksi tiettyjä ammattinimikkeitä saavat käyttää vain koulutuksen kunnialla läpäisseet. Ammattitaito, riittävät tiedot ja taidot. Ei se ammattinimikkeen suojaus ole itsetarkoitus, vaan ideana on se, että tiedetään, osaako asiat.
Koulutuksen suorittaneen lähihoitajan tiedot riittävät kyseiseen työhön vaarantamatta potilasturvallisuutta. Kuinka lienee niiden kohdalla, joilla ei koulutusta ole? Osaavatko he esim. intramuskulaarin varmasti niin kuin pitää? Eipä silti, kyllähän sen osaa jokainen insuliinihoidettava diabeetikko ja useimmiten myös heidän läheisensä.
Oma lukunsa tietysti on, olisiko kyseinen henkilö valittu kotipalveluun töihin, jos olisi tiedetty, ettei hänellä ole vaadittavaa koulutusta. Veikö hän työpaikan joltakulta ammattitaitoiselta?
- Varma yieto
Son sen valepöytyäläisen sisko.
- Haista sinä
Tuntuu olevan sinulle pakkomielle tuo valepöytyäläinen!
- Pöytäläinen asukki
Oletko valepöytyäläisen sydänkaveri haista sinä?
Sinuna kyllä katsoisin tarkkaan, kenen kanssa kaveeraat! Kusettaja nostaa kokouspalkkioita vieraspaikkakuntalaisena ja asuu Euran kauttualla!!! - nostan
Ylös
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500