Eräs tuttuni saa neuroleptejä injektiona. Häneltä lähtee koko ajan tukoittain hiuksia,ja hän on kaljuuntumassa.
Neurolepti-injektioista
6'3
21481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hiustenlähtö kuuluu tunnetuihin mahdollisiin neuroleptien vaikutuksiin. Sitä aika vähän raportoidaan, ehkä henkilöt eivät usein hoksaa käyttämänsä neuroleptien yhteyttä asiaan...
Vuosia sitten hänelle annettiin tabletteina joitakin muita neuroleptejä, kun hän oli joko sairaalassa tai avohoidossa. Muistaakseni taisi olla sairaalassa. Nämä neuroleptit aiheuttivat sen,että hänen selkäydin oli tuhoutumassa. Hän meni erittäin huonoon kuntoon. Silloin alettiin puhumaan, että ehkä joku perheestä voisi luovuttaa hänelle selkäydintä. Mielestäni se oli järkyttävä tilanne. Se neurolepti kai lopetettiin hänellä,ja tilanne jotenkin korjaantui. Mutta tästä näkee,että neuroleptit eivät ole vaarattomia.
Mikään lääke ei ole vaaraton. Kaikki lääkkeet ovat pohjimmiltaan myrkkyjä, kyse on vain annostuksen suuruudesta.
Itse syön kolmen neuroleptin komboa ja itseltänikin lähtee jonkin verran hiuksia. Tosin niitä on niin paljon ettei kaljuuntumisesta ole pelkoa.
Vai että selkäydin tuhoutunut... Ei taida sulla olla kaikki muumit laaksossa...
Ei ole tapahtunut minulle. Tapaus on totta. Ei ole keksitty. En viitsisi nimiä laittaa tähän.
Kuinka sinä noin tarkkaan tiedät tapauksen,että pystyt sanomaan"ei todellakaan"? Onhän ainakin yksi neurolepti,joka vaikuttaa veren valkosolujen tuhoutumiseen. Ehkä kyseessä on sama neurolepti?
Oletko mahdollisesti jonkun lääketehtaan edustaja?
Luepas "Ei todellakaan"- nimimerkki haittavaikutusluettelo jostakin neuroleptistä. Vaikka niitä ei kaikille tule,mutta joillekin kuitenkin tulee. Harvinaisempina haittavaikutuksina mainitaan eräästäkin neuroleptistä "äkkikuoleman vaara". Ihan tarkkaa sanamuotoa en muista,mutta suunnilleen noin.
Jospa se sittenkin oli luuydin? En ole koskaan kuullut että selkäydintä voisi luovuttaa.
Saattaa olla,että se oli luuydin. Joka tapauksessa selkärangan läpi kulkeva ydin.
Katsoin, enkä löytänyt...
Minulla on tässä nenän edessä Risperidonin tuoteseloste. Siinä lukee,että Risperidon saattaa aiheuttaa valkosolujen vähenemistä. Kaikenlisäksi se aiheuttaa ainakin minulle hengitysvaikeuksia ja kielen tunnottomuutta. Pelkään jatkuvasti,että minulle tulee hengityslama. En syö sitä vapaaehtoisesti,vaan tietämättömyyttäni jäin koukkuun siihen.
Ja "Ei todellakaan" tunnut olevan aivan tietämätön neuroleptien vaaraoista. Katsoin myöskin äsken kahden eri Risperidonin tuoteselostetta, joissa sanotaan,että se saattaa aiheuttaa äkkikuoleman. Olet todella tietämätön.
Ja lusään tähän vielä yhden haittavaikutuksen lusää. Risperidon aiheuttaa minulla tajunnantason laskua erittäin voimakkaasti. En ole kuin fyysisedti läsnä tässä maailmassa. Kumpikohan näistä haittavaikutuksista on syy siihen, että tämä "lääke" voi aiheuttaa äkkikuoleman: tajunnantason lasku vai hengitysvaikeudet?
Neuroleptit eivät aiheuta tuollaisia oireita.
Kyse oli jostain muusta.
Täällä on niin "tietäväistä" porukkaa kirjoittelemassa. Tuskin ovat missään tekemisissä lääkkeiden tai muunkaan terveydenhoidon kanssa.
Oletko katsonut disperiinin tai buranan haittavaikutuksia? Otatko koskaan lääkettä kuumeeseen tai päänsärkyyn? Kaikilla lääkkeillä on haittavaikutuksensa. Ei niitä sen vuoksi voi jättää ottamatta. Sittenhän voisi pelätä ihan kaikkea.
Todella huono vertaus verrata lyhyen aikaa käytettäviä särkylääkkeitä psyykenhuumeisiin,joita monesti käytetään vuosia,ja jopa elämän loppuun asti,kun ollaan jääty koukkuun niihin. Särkylääkkeilläkin on varmasti sivuvaikutuksia, mutta kuten sanoin,huono vertaus.
Kyseessä voi olla myös Leponex-lääke.Voi aiheuttaa vakavaa valkosolujen määrän vähenemistä.Mikäli lääkettä käytetään pitäisi potilaalta ottaa säännöllisesti verikokeet nimenomaan siksi että tarkaillaan veren valkosoluja.Mikäli lääkäri ei ole toiminut näin kyseessä on hoitovirhe.
Siksi Leponex-lääkityksellä olevat käyvätkin kerran kuussa verikokeissa.
Kyllä on karmea "lääke". Minä en sellaista suostuisi syömään.