Luhangan Latamäen tuulimyllyt

taas ja taas

Jälleen kerran asiallinen keskustelupalsta, nimeltään tällä kertaa "Luhangan tuulimyllykeskustelu poistettu", on poistettu. Tuulimyllykeskusteluja ei taida sananvapaus koskea?

Luhangan Latamäessä on tuulivoimayhtiö Ilmattaren kuusi tuulivoimalaa, kukin 3.0 MW (tai 3.3 MW), napakorkeus 140 m ja roottorin halkaisija 112 m.

Suunnitteluvaiheessa ympäristö- ja meluselvitykset tehtiin pienemmille myllyille, mutta jossain vaiheessa myllyt suurenivat. Useilla aiheesta olleilla aiemmilla keskustelupalstoilla on keskusteltu, kuinka kaikki tapahtui, mutta kukaan ei ole selkeästi kertonut prosessin vaiheita.

Tässä videota Latamäestä youtube.com/watch?v=P9sCWqXnJLs

12

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelottaako kepua?

      Joku haluaa kovaa sensuuria.

      • sontakuski

        Tuskin kyse on sensuurista, näillä keskustelisvuilla on sääntönsä. Jos, kuten näissä keskuteluissa on vihjattu "mahdollisiin" syytetoimiin, tuulivoimayhtiötä, kuntaa ja elykeskusta kohtaan. Nuo ovat varsin vakavia uhkauksia asiassa, josta ei kenelläkään kirjoittajalla ole varmaa tietoa. Tietysti täällä kirjoitetaan kaikkea paskaa mitä sylki suuhun tuo ja ylläpito kolaa enimmät paskat lantalaan.


    • pauhaavamylläri

      Onko Luhangan Lempään kylässä meneillään nimien keruu ja melumittaus? Sellaista on tuolta kylältä kuulunut. Ilmeisesti tämä aktiivi on tullut jostain muualta ei ole kyläläisiä, eihän siinä sinänsä mitään pahaa ole. Kannattaa melunmittaajan katsoa säätietoja tuolta http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/luhanka/judinsalo?forecast=short Kun etelästä tulee puuskissa 17m/s se ontollista keliä melunmittaamiselle. Se on sitten eri asia kelpaako nuo melunäytteet viralliseen valitukseen melun määrästä?

      • rtt4t

        Luhanka ei kuulu Päijät-Hämeeseen.


      • Se_parhaiten_nauraa

        Numerola vaan mittaamaan, niin varmasti saadaan kuntaa ja Ilmatarta miellyttävät mittaustulokset! Juuri sellaisiin perustuenhan Latamäen luvat myönnettiin, ja lopputulos on mitä on.


    • ........%%%%%%%%&&&&

      "Luhanka ei kuulu Päijät-Hämeeseen"
      Maantieteellisesti kuuluu, mutta ei hallinollisesti. Hartola kuuluu Päijät-Hämeeseen vaikka se ei ole edes Päijänteen rannalla.

    • I love windmills

      Miksi ihmiset vihaavat tuulimyllyjä? Minusta ne ovat niin mukavan näköisiä. Meillä päin jokaisessa pihassa on tuulimylly. Taannoin vihattiin puutarhatonttuja ja nyt tuulimyllyt ovat joutuneet raivon kohteeksi. Mikä teitä ihmisiä vaivaa? Haittaako tuo jos naapurin pihassa on tuulimylly. Ja turha desibeleistä vaahdota koska jos saranat on rasvattu niin ei minkäänlaista ääntä tule paitsi oikein tuulisella säällä tuulen vinguntaa, mutta sekään ei kuulu sisälle saakka! Hävetkää ainaiset valittajat!

    • qwertyuk
      • WRF

        ääni kepulle on ääni luonnon raiskaamiselle.


      • antipers.
        WRF kirjoitti:

        ääni kepulle on ääni luonnon raiskaamiselle.

        Samoin ääni persuille.


    • tingeltang

      Eikös ne vihreät raiskaa luontoa ja ahdista eläimiä.

    • lissekillinen

      Ääni vihreille tae luonnon tuhoamisesta sekä eläimille aiheutetuista kärsimyksistä.

      Vinoutuneet ja kieroutuneet ihmiset äänestävät heitä ja kannattavat heidän arvojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe