Jälleen kerran asiallinen keskustelupalsta, nimeltään tällä kertaa "Luhangan tuulimyllykeskustelu poistettu", on poistettu. Tuulimyllykeskusteluja ei taida sananvapaus koskea?
Luhangan Latamäessä on tuulivoimayhtiö Ilmattaren kuusi tuulivoimalaa, kukin 3.0 MW (tai 3.3 MW), napakorkeus 140 m ja roottorin halkaisija 112 m.
Suunnitteluvaiheessa ympäristö- ja meluselvitykset tehtiin pienemmille myllyille, mutta jossain vaiheessa myllyt suurenivat. Useilla aiheesta olleilla aiemmilla keskustelupalstoilla on keskusteltu, kuinka kaikki tapahtui, mutta kukaan ei ole selkeästi kertonut prosessin vaiheita.
Tässä videota Latamäestä youtube.com/watch?v=P9sCWqXnJLs
Luhangan Latamäen tuulimyllyt
12
307
Vastaukset
- pelottaako kepua?
Joku haluaa kovaa sensuuria.
- sontakuski
Tuskin kyse on sensuurista, näillä keskustelisvuilla on sääntönsä. Jos, kuten näissä keskuteluissa on vihjattu "mahdollisiin" syytetoimiin, tuulivoimayhtiötä, kuntaa ja elykeskusta kohtaan. Nuo ovat varsin vakavia uhkauksia asiassa, josta ei kenelläkään kirjoittajalla ole varmaa tietoa. Tietysti täällä kirjoitetaan kaikkea paskaa mitä sylki suuhun tuo ja ylläpito kolaa enimmät paskat lantalaan.
- pauhaavamylläri
Onko Luhangan Lempään kylässä meneillään nimien keruu ja melumittaus? Sellaista on tuolta kylältä kuulunut. Ilmeisesti tämä aktiivi on tullut jostain muualta ei ole kyläläisiä, eihän siinä sinänsä mitään pahaa ole. Kannattaa melunmittaajan katsoa säätietoja tuolta http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/luhanka/judinsalo?forecast=short Kun etelästä tulee puuskissa 17m/s se ontollista keliä melunmittaamiselle. Se on sitten eri asia kelpaako nuo melunäytteet viralliseen valitukseen melun määrästä?
- rtt4t
Luhanka ei kuulu Päijät-Hämeeseen.
- Se_parhaiten_nauraa
Numerola vaan mittaamaan, niin varmasti saadaan kuntaa ja Ilmatarta miellyttävät mittaustulokset! Juuri sellaisiin perustuenhan Latamäen luvat myönnettiin, ja lopputulos on mitä on.
- ........%%%%%%%%&&&&
"Luhanka ei kuulu Päijät-Hämeeseen"
Maantieteellisesti kuuluu, mutta ei hallinollisesti. Hartola kuuluu Päijät-Hämeeseen vaikka se ei ole edes Päijänteen rannalla. - I love windmills
Miksi ihmiset vihaavat tuulimyllyjä? Minusta ne ovat niin mukavan näköisiä. Meillä päin jokaisessa pihassa on tuulimylly. Taannoin vihattiin puutarhatonttuja ja nyt tuulimyllyt ovat joutuneet raivon kohteeksi. Mikä teitä ihmisiä vaivaa? Haittaako tuo jos naapurin pihassa on tuulimylly. Ja turha desibeleistä vaahdota koska jos saranat on rasvattu niin ei minkäänlaista ääntä tule paitsi oikein tuulisella säällä tuulen vinguntaa, mutta sekään ei kuulu sisälle saakka! Hävetkää ainaiset valittajat!
- qwertyuk
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12426696
Ettekö nyt opi , että Luhangan asioista keskustellaan tuolla?- WRF
ääni kepulle on ääni luonnon raiskaamiselle.
- antipers.
WRF kirjoitti:
ääni kepulle on ääni luonnon raiskaamiselle.
Samoin ääni persuille.
- tingeltang
Eikös ne vihreät raiskaa luontoa ja ahdista eläimiä.
- lissekillinen
Ääni vihreille tae luonnon tuhoamisesta sekä eläimille aiheutetuista kärsimyksistä.
Vinoutuneet ja kieroutuneet ihmiset äänestävät heitä ja kannattavat heidän arvojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81288- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613