Väliinputoaja

Väliinputoaja

Hei, halusin jakaa omat ongelmani, toivottavasti jollaikin on kokemusta ja osaa auttaa. Olen siis myöhästynyt opiskeluissa ja ammattiopistolla kestää käsitellä todistustani. Hain opintotukea (jota sain ennen vaivatta) koulujen alettua ja kävin koulua normaalisti. En saanut kelalta edes päätöstä, eikä hakemustani enää löytynyt niiden järjestelmästä. Kun hain tukea uudelleen virkailijan kanssa takautuvasti, sekä asumis-, ja toimeentulotukea. Opiskeluni olivat tällön viimeisiä kokeita vailla. Sain kuitenkin vain noottia puuttuvista liitteistä (sähkölasku). Toimeentulotuen sijasta pyydettiin tyypillisesti hakemaan opintolainaa (vaikka päätoiminen opiskelu on jo päättynyt). En siis ole saanut mitään tukea mistään, vuokrani on maksettu vanhempien lainaamilla rahoilla, joita he ovat jatkuvasti vailla takaisin. Olen myös ottanut pikavipin saadakseni ruokaa. Työmarkkinatukea alan saamaan kyllä kunhan paperit tulevat koululta, mutta minulla vuokra ja laskuja on maksamatta. Onko siis normaalia olla 3kk ilman toimeentuloa tai minkäänlaista selitystä kelalta? Voisiko syynä todellakin olla vanhemmilta saatu apu, vaikka tilinauhoista näkee ettei se ole ollut vain hupia varten? Lisäksi isäni tienaa todella hyvin, mutta en hyödy itse siitäkään mitenkään kun on niin pirun nuuka ja rahahanat kiinni. Mistä raha vuokraan etten lennä pihalle!!!

4

211

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8645

      Onhan se ihan normaalia, ettei tukea saa, jos ei osaa edes liitteitä toimittaa hakemuksiinsa. Miten ne päätökset muka pitäisi tehdä, jos sinä et toimita kaikkia tarvittavia tietoja? Onko se jotenkin yllättävää, ettet ole minkään tahon ainoa asiakas? Sinun asiasi varmaan pitäisi käsitellä ennen kaikkia muita, koska sinulla on kaikista vaikeinta.

      Jos sinulla on mahdollisuus nostaa opintolainaa, nosta ja mene sitten sossuun päätöksen ja tiliotteiden kanssa pyytämään lisää apua. Jos et voi saada opintolainaa tai opintotukea yleensäkään, pyydä Kelalta todistus ja mene sossuun pyytämään apua. Vaikeaa?

      Tietysti vanhemmilta saadut rahat vaikuttavat toimeentulotukeen kuten kaikki muutkin tulot. Jos saa rahaa muualta, ei sossun rahoja tarvitse. Juuri niin yksinkertaista se on.

    • työkkärissä ollut

      Hei, tuohon työmarkkinatuen saantiin. Ennen ainakin työkkärissä kävi sellainen todistus koululta että olet suorittanut hyväksytysti kaikki opinnot mutta todistuksen saanti viipyy. Kun sellaisen todistuksen esitti työkkärissä niin laittoivat lausunnon kelaan vaikka tosiasiallisesti ei vielä tutkintotodistus ollutkaan kourassa. Siis käypäs kysymässä sieltä työkkäristä onnistuuko sellainen ja mitä siinä todistuksessa tulee olla että täyttää ehdot. Tuo tilanne on muutoin sinulle ihan kohtuuton.

    • JokinenJanne

      " Lisäksi isäni tienaa todella hyvin, mutta en hyödy itse siitäkään mitenkään kun on niin pirun nuuka ja rahahanat kiinni. Mistä raha vuokraan etten lennä pihalle!!!"

      Hanki omat rahasi.
      Työnteko ei yhteiskunnalle kannata. Viisas pääsee vähemmällä, tyhmä työtä tekee.
      Mene pikkupoika itse tienaamaan äläkä nynnyile. Niin se isäsikin teki ennenkuin sinut
      nussi pihalle.

      • Ikäsi

        Jätät kaikkein tärkeimmän tiedon kertomatta eli ikäsi. Jos olet vielä alaikäinen, niin isäsi on huoltovelvollinen ja silloin ei kysytä onko hän nuuka vai ei


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      87
      1438
    2. 72
      1224
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      1124
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      921
    5. 95
      909
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      34
      833
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      79
      727
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      723
    10. 45
      655
    Aihe