Eroon Selänteestä!

Onko Pyhäjärvelle ollut paljonkaan hyötyä siitä, että kuulutaan kuntayhtymä Selänteeseen? Viimeisetkin palvelut ovat siirtyneet pois Pyhäjärveltä ja vanhusten ulottumattomiin. Eipä sitä paljon asio muilla kylillä, kun ei ole autoakaan! Eikö olisi parempi erota Selänteestä ja järjestää omalle kylälle ne tärkeimmät palvelut, joita tarvimme? Tuskin se sen kalliimmaksi tulisi, kuin maksella Reisjärvisille ja Haapajärvisille meidän palveluista palkkoja ja muita kustannuksia. Laatu olisi ainakin parempaa ja keskusta eläväisempää, jos palvelut löytyisi oman kaupungin alueelta!
23233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tätähän ne isit halunneet jo 10 vuotta päästä hiekkalaatikolle leikkimään ja riitelemään

Äänestä

Alahan nyt siitä vouhottamaan. Eikö sinulla ole muuta tekemistä kuin itkeä?

Äänestä
  • Inninniämi, sinulla taitaa olla oma lehmä ojassa, kun täällä jatkuvasti itket,raukka!

    Äänestä

  • itkijätyyppi? kirjoitti:

    Inninniämi, sinulla taitaa olla oma lehmä ojassa, kun täällä jatkuvasti itket,raukka!

    Ähä-ähä. Luuletko olevasi parempi muita? Ihan suotta alotat
    tormuuttelun, jatka vaan itkujasi.

    Äänestä

  • Niämenkärki kirjoitti:

    Ähä-ähä. Luuletko olevasi parempi muita? Ihan suotta alotat
    tormuuttelun, jatka vaan itkujasi.

    Ihme inisiä!

    Äänestä

Selänne on POP, olisi pitänyt aikoinaan tehdä kuntaliitos.

Äänestä
  • eläpä muuta sano, valittiin se huonoin vaihtoehto, tää yhtymämalli.

    Äänestä

Nyt on parempi tehdä, kun rahat on haaskattu. Vielä kun laitamme vaikkapa katuvalot kaupunkiimme ja kunnostamme vaikkapa katuja ja teitä sillä 7 miljoonalla sijoitusomaisuudella. Mennään sitten Haapajärven kanssa yhteen ja itketään sitten yhdessä tätä onnea. Siis niitä kuuluisia Onnen kyyneleitä.

Kun uusi tk valmistuu, otetaan kaikki kyttyrät ja vajavaiset siihen uuteen taloon hoidettavaksi ja käydään labrassa ja lääkärissä Haapajärvellä.

Tänne vain säilöön, ei täällä tarvita kovin kummosia hoitajiakaan. Kunhan kuolettajia ja joitakin kääntelijöitä.

Nyt olis seurakunnalla liikeidean paikka, se paljon puhuttu krematorio. Ja savut Haapajärven suuntaan.

Äänestä
  • just joo, mitenkähän käynee, kun kaivos loppuu?
    ei hyvältä näytä.

    Äänestä

  • 2018-19 ? kirjoitti:

    just joo, mitenkähän käynee, kun kaivos loppuu?
    ei hyvältä näytä.

    Kaikki muuttaa pois. Ne vähätkin jotka voi vielä lisääntyä. Eläkeläisten pyhättö tämä pyhäsalmi

    Äänestä

  • totuus,, kirjoitti:

    Kaikki muuttaa pois. Ne vähätkin jotka voi vielä lisääntyä. Eläkeläisten pyhättö tämä pyhäsalmi

    Kyllä vanhuksetkin tarvivat palveluja! He ovat koko elämänsä töitä tehneet ja maksaneet veroja. Tällälaillako heidät palkitaan? Jätetään tavallaan heitteille! Palvelut viedään pois kylältä ja joku suunnitelee jo krematorion rakentamista Pyhäjärvelle. Onko teidän mielestänne vanhukset arvottomia? Pitäisikö heidät kenties jo polttaa eläviltä vai odotetaanko siihen asti, kunnes käsi kylmenee?
    Minusta vanhukset on rikkaus ja heille täytyy antaa heille kuuluva kunnioitus ja nuorempien sekä yhteiskunnan on suunniteltva ja järjestettävä asiat siten, että vanhukset pystyvät elämään loppuelämänsä turvattua ja hyvää elämää!
    Sinustakin tulee joskus vanha..nimimerkille Totuus! Se on totuus myös sinun, kuin kaikkien meidän muidenkin kohdalla.

    Äänestä

Mitäs varten tuota lastentaloa rakennetaan.

Laitetaan siitä vanhusten virkistyspaikka . Onkin sopivalla etäisyydellä Pyhän Annan kirkosta.
Ketterimmät perunoita kuorimaan hyväntekeväisyyteen. Ja osa kankaan kudontaan tai matonkuteita leikkaamaan.

Täällähän tulee olemaan aika mukavaa. Tehdään vain oma reservaatti eläkeläisiä ja muita vajavaisia varten.
Alku on hyvä.

Lapse ja lapsiperheet käännytetään Haapajärvelle.

Äänestä
  • Loistava idea! Vajaavaisille on tarpeeksi tyhjiä kämppiä mutta eläkeläiset ansaitsevat parempaa.

    Äänestä

  • Puhut reservaatista vanhuksille! En haluaisi lukea tuota pilkkana vaan
    lähtisin toteuttamaan tosiasiana. En tiedä kenelle / keiden käyttöön
    tuo lastentalon nimellä tuleva hirsikömmänä on tarkoitettu?
    Naapurintiellä on iso "lastenhoitola" jonka pihalla taapertaa muutama
    vippaikäinen jne.
    Tulevaa Hirsitaloa tulisi todella käyttää myös vanhusten tapaamispaikkana.
    Pienten kokoustenpito paikkana tietysti erinomainen.
    Näin pääsisimme Asematien nuokkarin huonon ilmanvaihdon ja homeen
    keskeltä evakkoon. Nuorison ei ole terveellistä oleskella siellä!

    Äänestä

Mitäs tässä, kun niin Haapajärvelle halataan. Niin antaa mennä, kun on alamäki (ei kaisa)

Äänestä
  • Entäs Korpelin? Taitaa kääntyä Pihtiputaalle.

    Äänestä

Jos haapajärvisiin yhdytään, ruvetaanko täälläkin perimään hulevesimaksuja?

Äänestä
  • Pahempi yhtyä Haapajärveen ja Reisjärveen! Tietäähän sen viimeksimainitun lehmänpaskapitäjän joka on lessuja täynnä!

    Äänestä

  • Minä yhdyn mieluummin naaraaseen

    Äänestä

tietysti ja kaksinkertaisin hinnoin. Näin on marssijärjestys.

Äänestä

No ei se Pyhäjärven kaupunki tai Selänne voi vaan mitään sille mitä valtakunnassa, eduskuntatalolla päätetään, mm. poliisiasiat ja näin ollen esim lupa-asioissa joutuu hakemaan palvelun Haapajärveltä tai Ylivieskasta.
Tosin mistähän palveluista "palvelut takas" nimimerkki kirjoittaa?
Meillähän mm. sotepalvelut pelaa paikallistasolla. Unohtamatta sitä tosiasiaa että mm. uutta terveyskeskusta alettu rakentamaan joidenkin vastustuksesta huolimatta. Tämä myös merkki siitä että palvelut halutaan säilyttää kotipitäjässä.
Peruskoulu-, päiväkotipalvelut toimii myös. Ja uutta lastentaloa rakennetaan. On olemassa erilaisia liikuntapalveluja, eläkeläisille ilmaisia uinteja jne.
Kauppoja, viinakauppa, linja-autoasemaa, pankkeja, partureita, hierojia,kuppareita, huoltoasemaa jne. pitäjästä löytyy.
Olisiko niin että paikallisten asukkaiden kannattaisi käyttää näiden paikallisten yritysten palveluja jotta he voivat niitä järjestää paikkakunnalla.
Mitä autoon, asumispaikkaan tulee, se jokaisen oma valinta - missä asuu, onko ajokorttia, ajoneuvoa jne. Siihen ei Selänne, Pyhäjärven kaupunki voine vaikuttaa.
Muutoin mitä kaikkinaisiin välimatkoihin tulee, se suhteellista. On kummallista että jos halutaan lähteä shoppailemaan, tuollainen 150 - 200 km suuntaansa ei tunnu miltään, mutta ootappa jos pitäisi erikoislääkärillä käydä 35 km päässä. Siitä se marmatus alkaa. Tai jos salarakas, sulhanen,morsian asuu usean sadan kilometrin päässä. Ei ole matka eikä mikään käydä siellä viikottain. Mutta hitto vie jos oma omainen on naapuripitäjässä 30 - 50 km päässä vaikka vanhainkodissa. On hirveä lähteä katsomaan häntä vaikka kerran kuukaudessa kun hän on niin kaukana.
Että tämmönen se ihminen on.

Äänestä

Paljon parempi jos oma kunta hoitaa oman kunnan asiat, eikä lähetä viemään niitä Reisjärvisille tai Haapajärvisille tehtäväksi! Kyllähän on vuosikymmenten ajoilta selvät sävelet, mitä nämä kunnat ja varsinkin asukkaat ovat toisistaan mieltä! Muistaa jo vanhempi väki urheilukilpailuista, millasta oli kun Haapajärvi tai Reisjärviset niihin osallistui! Sama meininki on muittenkin asioitten hoidossa! En luottais, että ne kauheen innostuneina jotain Pyhäjärvisten, heidän mielestään " puupäiden" asioita siellä haluis hoitaa, vaan ajavat omaa etuaan ja oman kaupunkinsa etua!
Ihme kun kannatat Selännettä mutta silti valitat ettei Pyhäjärvisten omia kauppoja ja palveluja käytetä? Mistäkähän mahtais johtua? Jospa se suurin syypää onkin se Selänne!

Äänestä
  • juuh, vuan kuka tään lysti maksaa?
    kahtoppa vaekka huoltosuhetta, huomoot varmaaki mikä vialla?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Palvelut takas! kirjoitti:

Onko Pyhäjärvelle ollut paljonkaan hyötyä siitä, että kuulutaan kuntayhtymä Selänteeseen? Viimeisetkin palvelut ovat siirtyneet pois Pyhäjärveltä ja vanhusten ulottumattomiin. Eipä sitä paljon asio muilla kylillä, kun ei ole autoakaan! Eikö olisi parempi erota Selänteestä ja järjestää omalle kylälle ne tärkeimmät palvelut, joita tarvimme? Tuskin se sen kalliimmaksi tulisi, kuin maksella Reisjärvisille ja Haapajärvisille meidän palveluista palkkoja ja muita kustannuksia. Laatu olisi ainakin parempaa ja keskusta eläväisempää, jos palvelut löytyisi oman kaupungin alueelta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu