Mistä Aloitetaan...

Käytän Fotosoppia Ja PageMakeria, niinstä en halua luopua.
Maksoivat aikanaan enemmän kuin koko tietokone.
Siis mikä linuks ostetaan...Tai ladataan.
En ole ennen käynyt edes tällä palstalla joten EN tiedä mistään mitään...Mutta hinku on kova tietää.Arvoisat neuvot tervetulleita.
Etten kävisi kaikkia sudenkuoppia joita kokeneemmat on ehtinyt koluta.
Nykyään on Win 98 ja siitä haluan luopua...
8747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Käytän Fotosoppia Ja PageMakeria, niinstä en halua luopua. "

Lähtökohtana tietenkin on, että käyttöjärjestelmässä ajetaan ohjelmia, jotka on tehty ko. käyttöjärjestelmää varten.
Vaihtoehtoisia kuvankäsittely- ja taitto-ohjelmia on myös tarjolla.
Linux voidaan asentaa Windowsin kaveriksi, joten voit yhä käyttää lempiohjelmiasi aidossa Windowssissa.
Yksi ratkaisu ongelmaan on lyödä vielä lisää rahaa tiskiin ja hankkia VMWARE. http://www.vmware.com/

Linux jakeluja voi imuroida vaikka http://distrowatch.com/ ja useilta ftp-palvelimilta (funet.fi, song.fi jne.).

Luepa nyt vaikka alkuun täällä jo ahkerasti mainostetut Tapsan sivut: http://tapsa.terae.net/linux/

Äänestä
  • Olen käyttäny jo yli 10v noita työkaluja ja tarkoitus on käyttää edelleenkin.
    Mutta Linux vain nyt kiinnostaa.
    Tulostin tuon ABC kirjasen ja tutustun siihen.
    Kiitoksia jälleen palautteesta.
    Huomaan että on nähty vaivaa.

    Äänestä

Suosittelisin alkuun Mandrakea tai Debiania. Kuulemma ovat aloittelijalle ne helpoimmat - mulle on Mandrake osoittautunut hyvin kivuttomaksi.

Tuossa jo Crossover Officea suositeltiin. Tämän sivun

http://frankscorner.org/

mukaan Photari 5.5, 6 ja 7 pyörivät myös Winellä, samoin PM 6.5.

Äänestä

Esim. Mandake tai Fedora sä löydät kaikki ratkaisut ongelmiisi. Kun alat käyttämään niitä.

Äänestä
  • Myös se vmvare on sulle täysin ilmaisia kun opip käyttämään nettiä , hyvää jatkoa ,kk & linux.

    Äänestä

Jos sinulla on esim. Madrake 10 siellä on valmiima imurrointiohjelma jolla saat mitä haluat torrentilta . Hyvää jatkoa !

Äänestä

Haluan lausua suuret kiitokset kaikille.
Nyt sulattelen tietoja joita olette antaneet.
Ja sitä on näköjään paljon.
Ette ole säästäneet vaivojanne ja aikaanne asian paneutumiseen huomaan sen.
Vielä kerran suuret kiitokset opastuksestanne ja positiivisesta suhtautumiseenne näin alottelijan
tyhmiin kysymyksiin.Mutta mulle ne on tärkeitä kysymyksiä niinkauan kun ne valkenevat mulle.
Kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nörtiksi Aikova kirjoitti:

Käytän Fotosoppia Ja PageMakeria, niinstä en halua luopua.
Maksoivat aikanaan enemmän kuin koko tietokone.
Siis mikä linuks ostetaan...Tai ladataan.
En ole ennen käynyt edes tällä palstalla joten EN tiedä mistään mitään...Mutta hinku on kova tietää.Arvoisat neuvot tervetulleita.
Etten kävisi kaikkia sudenkuoppia joita kokeneemmat on ehtinyt koluta.
Nykyään on Win 98 ja siitä haluan luopua...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu