Naisten kunniamurhat -
äärimmäinen väkivallanmuoto Pakistanissa
Teksti: Anna Vohlonen-Córdova
Human Rights Watch -järjestön mukaan Pakistanissa raiskaukset, sukupuolinen häirintä ja perheväkivalta ovat erityisen yleisiä. On arvioitu, että 70–90 prosenttia pakistanilaisista naisista olisi joutunut puolisonsa pahoinpitelemäksi. Hälyttävintä kaikessa on se, että syyllisiä ei tuomita lähes koskaan ja että oikeuslaitos suhtautuu valituksiin tavalla, joka pahentaa naisten asemaa.
Esimerkiksi perheväkivaltaa pidetään yksityisenä asiana ja raiskauksesta tai seksuaalisesta hyväksikäytöstä valituksen tehneet naiset ovat joutuneet usein itse pidätetyiksi oikeuden käsittelyä varten, sen sijaan, että rikoksentekijät tuomittaisiin. Jotkut ovat olleet vankeudessa kuukausia, toiset jopa vuosia ennen oikeudenkäyntiä. Pakistanissa naiset joutuvat hyvin helposti syytetyiksi avioliiton ulkopuolisista suhteista. Tästä johtuu, että esimerkiksi syytökset raiskaajaa vastaan saattavat kääntyä naista vastaan. Asiaa tutkittaessa naisen seksuaalihistoriaa riepotellaan ja keskitytään siihen, onko nainen ollut raiskauksen hetkellä neitsyt vai ei. Naimisissa olevien naisten raiskauksia ei edes käsitellä. Myös lääkärit, silloin harvoin, kun nainen lähetetään tutkimuksiin, keskittyvät tutkimaan immenkalvoa ja jättävät huomiotta varsinaiset pahoinpitelyn merkit.
Pakistanin ihmisoikeuskomitea on julkaissut vuosiraportin, jonka mukaan vuonna 1999 yli 1000 naista on murhattu perheen kunnian säilyttämiseksi. Niin kutsutut kunniamurhat ovat äärimmäinen väkivallan muoto niitä naisia kohtaan, joilla on tai joita epäillään avioliiton ulkopuolisista suhteista. Käytäntö on laajasti hyväksytty Lähi-Idässä ja Pakistanissa. Pakistan on sitoutunut Kaikkinaisen naisten syrjinnän poistamista koskevaan yleissopimukseen vuonna 1996, mutta viranomaisten haluttomuus parantaa naisten oikeuksia on johtanut siihen, että raiskauksesta tai pahoinpitelystä valittava nainen saattaa joutua pahimmassa tapauksessa murhatuksi. Vuonna 1997 Lahoren kaupungissa tuli tietoon 215 tapausta, joissa nainen oli poltettu kuoliaaksi kotonaan. Vain kuudessa näissä tapauksissa epäilty on otettu poliisin huostaan.
Lähteet:
http://humanrights.about.com/newsissues/humanrigths/library/weekly/blhonor.htm 20.10.2000
http://www.hrw.org/reports/1999/pakistan/Pakhtml-01.htm#P160_8127 20.10.2000 u
Naisen asema Pakistanissa
3
1775
Vastaukset
- Miksu
mitenkähän se islamin tasa-arvoisuus näkyy Pakistanissa, taitaa olla varsinaista sanahelinää. Teot puhuvat puolestaan.
- ....
Intia on niitä harvoja maita, joissa naisia on vähemmän kuin miehiä, tuhatta miestä kohti on vain 933 naista. Valtavassa maassa asuu 200 miljoonaa alle 19- vuotiasta tyttöä ja vaikka he ovat biologisesti miespuolisia ikäkumppaneitaan vahvempia, kuolee heitä vuosittain lähes 300.000 enemmän kuin poikia.
Arviolta joka kuudes naisen kuolema johtuu Intiassa suoraan sukupuoleen kohdistuvasta syrjinnästä ja sen seurauksista. Tasa- arvon puute osoittautuu yhdeksi tappavimmista taudeista Etelä- Aasiassa.
http://www.maailmansivu.fi/uutiset?289- JW.
Gotcha!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850