Ärsyttävä vaiva... Kun vatsa on ollut jo monta kuukautta hirvittävän kovalla. Wc:ssä ei uskalla käydä kun sattuu!
Noloa hieman...jos joku voisi auttaa?!
Noloa hieman...jos joku voisi auttaa?!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuulostaapi ummetukselta. Siitä saa helposti peräpukamia (nimimerkillä kokemuksen äänellä) :( Mulla ainakin banaani on oiva ummetuslääke, luumut ehkä vois auttaa ja xylitolistahan kun liikaa syö niin vatsa menee sekasin.. Kuitu on tärkeää ja liikunta, juodakin pitäis tarpeeksi. On kai niitä jotain lääkkeitäkin ummetukseen.
Kuituja tosiaan kannattaa lisätä, muista myös juoda tarpeeksi - se parantaa kakin etenemistä suolessa ja kuitujen kanssa on muutenkin juotava etteivät ne ala turvota mahassa. Mulla on lääkityksiä jotka jumittaa p***an tosi pahasti ja mulla auttaa parhaiten Duphalac-jauhe (mikstuuraa en suosittele, sitä ei saa millään alas)jonka voi sekoittaa esim. puuroon (josta saa myös kuituja)tai vaikka kahviin (kahvi muuten toimii myös joskus ummetukseen). Se ei myöskään aiheuta tottumusta eli sitä voi käyttää pitkäänkin. Joskus jos pakki on täysin jumissa, hyvä lääke on myös Microlax-peräruiske joka vaikuttaa muutamassa minuutissa.
Myös pelkkää vettä voi käyttää peräruiskeena. Auttaa hiukan viiveellä, mutta pehmittää ettei satu. Luumujen syönti pehmittää. Tarkista mitä syöt esim. vaalea leipä, pulla pois. Liikunta auttaa myös vatsan toimintaan.
Pellavansiemeniä lasiin ruokalusikallinen pariksi tunniksi sitten juo. Tarvittaessa voi käyttää myös Luumuja ja kuituraksuja.