Tätä tapahtuu suunnilleen kerran tai kaksi päivässä ja olen tässä hetken mietiskellyt olenko nyt ihan kunnossa, koska suutun todella helposti. Ja jos suutun, huudan niin kovaa kuin ääntä lähtee. Jos jokin asia ei mene niin kuin pitää alan heti raivoamaan niin kauan että saan tahtoni läpi ja joskus sekään ei riitä. Silloin, jos piirrän samaan aikaan kun suutun, katkaisen joko kynän ja menen hakkaamaan nyrkillä seinään tai heitän pyödältä kaikki tavarat maahan. Kuitenkaan en koskaan huomaa samaan aikaan suuttuessani että voin loukata ihmisen tunteita, suoraan sanottuna en tunne silloin kuin suunnatonta vihaa. Pahimmassa tapauksessa alan lyömään ja potkimaan, kuten kävi viime viikkona. Osaako kukaan sanoa mikä minulla on vai onko normaalia?
Vihaa
9+19
3127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole "normaalia". Tunteet ovat tietysti aina oikeita, mutta niitä aikuinen on oppinut hallitsemaan.
Jos ei ole, niin syy voi olla monessa.
http://vihanhallinta.fi/
http://www.tohtori.fi/?page=7236802&id=0873887
http://ellit.fi/liikunta-ja-terveys/terveys/vihanhallinta-4-askelta-mielenrauhaan
Mieti mistä viha kumpuaa!? Stressi, tilanteen hallitsemattomuus, omat lapsuudenkokemukset... Kaikkia voi muuttaa ja toimia toisin.
Hyvä asia se, että oudoksut käytöstäsi ja haluat apua.
Kertomasi ei tunnu todelliselta, testaatko jotain, esim. ihmisten suhtautumista tällaiseen käytökseen! Vaikutat epävarmalta ihmiseltä. Loukkaantuuko ihminen toisen käytökseen, on tietenkin kiinni ihmisen omasta itsetunnosta.
Toisaalta ihmisten väliseen vuorovaikutukseen kuuluu toisen tunteiden huomioon ottaminen, näin opetettiin jo koulussa. Ihmisellä on oikeus loukkaantua, mikä jokaisen tulisi ymmärtää. Jos kokee tehneensä jotain väärää toiselle, olisi viisasta sanoa olevansa pahoillaan asiasta. Tämä on sosiaalista vuorovaikutusta parhaimmillaan. Pyrin tekemään näin omalla kohdallani.