jos mennessä menee rikki esim lastenvaunut, pyörä tai kaksi irti, mikä on oikeus menomatkalla. lykkäänkö kärryjä viikon tai kaks thaimaas ilman pyöriä?
Mikä on matkustajan oikeus
9
258
Vastaukset
- Rekenä jos heponaki
Pyörät kiinnitetään akseleiden päihin painamalla pyörässä olevasta näppylästä. Joskus renkaat saattavat irrota akselistaan melkein kuin itsestään. Jos et osaa kiinnittää eikä apua saa mistään niin ei auta kuin vetää renkaattomia vaunuja pari viikkoa thaimaassa. (Vetäminen rekenä sulalla on helpompaa kuin työntäminen)
- iilimato
kylläpä oli kontulan mies taas ylittäny ittensä vastauksilla,,, oliko pöytä IBM vapaana ku kävit tupakilla...
- Elmukelmuun
Saanet kotimaassa niistä jonkin korvauksen, jos olet tehnyt niistä heti ilmoituksen maahantulossa. Reisussa pärjäät sitten omin avuin.
Jos tavara menee rikki, kun se on lentoyhtiön kuljetettavana ruumamatkatavarana (kirjattuna matkatavarana), se on lentoyhtiön vastuulla. Lentoyhtiö on velvollinen korvaamaan rikkoutumisen soveltuvien vahingonkorvausperiaatteiden mukaan. Tämä sisältää yleensä korvauksen, jolla tilanne saatetaan sellaiseksi kuin se olisi ilman vahinkoa – esimerkkitapauksessa sen, että lentoyhtiö maksaa toimivien vaunujen vuokraamisen tai muun järjestelyn, korjauskustannusten lisäksi.
Tätä on syytä vaatia heti ja selvästi. Lentoyhtiöt eivät varsinaisesti ole rientämässä tarjoamaan korvauksia, vaan saattavat jopa pakoilla selviä lainmukaisia vastuitaan, kunnes tarpeeksi korkealta tuomioistuimelta tulee päätös.
Ks. http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_fi.htm
Tämän estämättä sinulla voi olla oikeus korvaukseen matkatavaravakuutuksen perusteella. Tämä saattaa hyvinkin olla nopeampi tie järjestää asia.- Colbert
Sinulla on varmaan matkavakuutus? Se korvaa tällaiset ja muutkin kulut, joita mahdollisissa ongelmatilanteissa (kuten varkaus, loukkaantuminen tms) voi tulla. Kuitit talteen ja saat korvauksen. (Lopullisesti rahat tulevat lentoyhtiöltä, mutta vakuutusyhtiö hoitaa sen puolen.)
- kokemuksellavaan
Niinpä. Jos sinulla on hyvä matkatavaravakuutus , niin saat parhaiten ja nopeiten korvauksen sieltä. Minulla hajosi kerran norjalaisen lentoyhtiön lennolla matkalaukku. Tein ilmoituksen kentällä. Pari vuotta vanhasta laukusta olisi mennyt ikävähennystä niin paljon että otin yhteyttä omaan vakuutusyhtiööni, josta sain mukisematta laukun koko hinnan välittömästi tililleni puhelinsoitolla. Toki olen aina maksanutkin mukisematta vakuutusmaksuni. Korostan vakuutuksien tärkeyttä myös matkoilla. Kannattaa tarkastaa kotivakuutuksesta myös matkatavaravakuutus, jonka saa omavastuuttomaksi.
- Rehelliset maksavat
Joskus otetaan mukaan tavaroita (esim vaunut) jotka ovat jo lähtiessä rikki. Jotenkin ne saadaan näyttämään ehjiltä ja sitten vain vakuushuijaukseen. Tällainen on monen säälittävältä kuulostavan tarinan tausta. Sitten kehuskellaan miten petettiin vakuutusyhtiötä. Poltin kerran sellaisen
- Musta lintu
Toisaalta vakuutusyhtiö pettää kaikkia asiakkaitansa joka vuosi. Autokorjaamot nyhtävät törkeitä ylihintoja, mutta vakuutusyhtiöt eivät puutu korjaamoiden rosvoukseen vaikka vakuutusyhtiö saisi ilmiannon. Vakuutusyhtiöt sallivat pettämisen omille alihankkijoillensa. Vakuutusyhtiö nostaa hintojansa vuosittain ja sanelee yksipuoleisesti vakuutusturvan vuosittaiset heikennykset. Vakuutusyhtiö itse päättää mikä vahinko korvataan, missä määrin ja mitä ei. En tiedä ketään kuluttajaa joka olisi vaurastunut vakuutuksellansa, mutta tiedän useita vakuutusyhtiöitä joiden taseet pullistelevat. Pelin henki on se että vakuutuksen ottaja arvostaa vahinkonsa yläkanttiin. Vakuutusyhtiö vedättää korvausta kohti nollaa ja kompromissi löytyy siitä välistä. Kuluttajia tuomitaan vuosittain vakuutusyhtiön pettämisestä, mutta onko yhtään vakuutusyhtiötä koskaan tuomittu petoksesta asiakastaan kohtaan?
- Rehelliset maksavat
Musta lintu kirjoitti:
Toisaalta vakuutusyhtiö pettää kaikkia asiakkaitansa joka vuosi. Autokorjaamot nyhtävät törkeitä ylihintoja, mutta vakuutusyhtiöt eivät puutu korjaamoiden rosvoukseen vaikka vakuutusyhtiö saisi ilmiannon. Vakuutusyhtiöt sallivat pettämisen omille alihankkijoillensa. Vakuutusyhtiö nostaa hintojansa vuosittain ja sanelee yksipuoleisesti vakuutusturvan vuosittaiset heikennykset. Vakuutusyhtiö itse päättää mikä vahinko korvataan, missä määrin ja mitä ei. En tiedä ketään kuluttajaa joka olisi vaurastunut vakuutuksellansa, mutta tiedän useita vakuutusyhtiöitä joiden taseet pullistelevat. Pelin henki on se että vakuutuksen ottaja arvostaa vahinkonsa yläkanttiin. Vakuutusyhtiö vedättää korvausta kohti nollaa ja kompromissi löytyy siitä välistä. Kuluttajia tuomitaan vuosittain vakuutusyhtiön pettämisestä, mutta onko yhtään vakuutusyhtiötä koskaan tuomittu petoksesta asiakastaan kohtaan?
En ole aivan tarkasti perillä vakuutusmaksujen määräytymisestä, mutta on sellainen muistikuva, että viranomaiset valvovat että yhtiöt perivät riittävästi vakuutusmaksuja pystyäkseen vastaamaan asiakkaittensa vakuutusturvasta. Kuta enemmän petoksia sitä korkeammat maksut. Kiltiltä kuulostava vaunujen työntäjä voi olla rikollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665595Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti932942- 2742601
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362449Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä222191Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611754Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai581329Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131203- 881165
- 901146