Kun aloitan nyt (olen yheksän), niin olen 19- vuotiaana mustanvyön taekwondo taituri.
Vastaukset 8
- werewr
Taidatpa keretä kyllästymään tai ei t-wondo kiinnosta ku rupee naikkoset kiinnostamaan tossa 14 vuoden iässä "sillä tavalla"
- Lapsi
Mitä tarkoitat, ne halua kuin voittaa itseni ja olla Yli itseni?
- minäkin.
luulin...
- JanneM
Ahkeralla treenaamisella voi olla jo 16 vuotiaana mustanvyön taituri ja jo ehkä aiemminkin poomvyön (nuorten puna-musta vyö. dan arvoa vastaava) taituri.
- taekwondoka
kyllä minäkin ajattelin aivan samaa mutta kiinnostuinkin taekwondossa enemmän matsitreeneistä kuin perustekniikkatreeneistä. Olen harrastanut jo monta vuotta ja olen vasta keltavihreällä.
perustekniikkatreeneihin kyllästyy nopeasti- Siniset sukat
Jos olet jo monta vuotta ollut, etkä ole "viisinyt" graduta ensimmäistä oikeaa vyötä (eli vihreää) niin aika löysä jonninjoutava lortti olet.
Onko edes matsimenestystä tullut tuollaisella treenauksella?
Mutta jos tosiaan olet niin matsiorientoitunut kuin väität, niin mikset vaihda lajiin jossa ei muita treenejä olekaan kuin matsi sellaisia? - Jeppe
Siniset sukat kirjoitti:
Jos olet jo monta vuotta ollut, etkä ole "viisinyt" graduta ensimmäistä oikeaa vyötä (eli vihreää) niin aika löysä jonninjoutava lortti olet.
Onko edes matsimenestystä tullut tuollaisella treenauksella?
Mutta jos tosiaan olet niin matsiorientoitunut kuin väität, niin mikset vaihda lajiin jossa ei muita treenejä olekaan kuin matsi sellaisia?Niin siis ensimmäinen oikea vyöhän tunnetusti on musta.
- 4 kup
Siniset sukat kirjoitti:
Jos olet jo monta vuotta ollut, etkä ole "viisinyt" graduta ensimmäistä oikeaa vyötä (eli vihreää) niin aika löysä jonninjoutava lortti olet.
Onko edes matsimenestystä tullut tuollaisella treenauksella?
Mutta jos tosiaan olet niin matsiorientoitunut kuin väität, niin mikset vaihda lajiin jossa ei muita treenejä olekaan kuin matsi sellaisia?Jos vain ottelee taekwondossa, niin mitä ihmeen väliä vöiden graduoimisella on? Voihan niitä tietysti muodon vuoksi käydä suorittelemassa..
Veikkaisen vielä että jos on ahkerasti treenannut matsia ja yhtään kykyjä, niin ainakin alempien vöiden kokeet on monelle matsarille aika läpihuuto juttuja, näin olen nähnyt käyvän. (kokeisiin treenattu kerran pari ennen kokeita..)
Ja taekwondossa on seuroja joissa voi treenata vain matsia jos haluaa. Itse treenaan pelkkää ottelua 7 kertaa viikossa. Muut osa-alueet ei tällä hetkellä jaksa kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011233
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku91850Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466