Pulkan vetäjä, repun kantaja hakusessa suksivaellukselle Itä lappiin.
Yksinäinen nainen ei jaksa itse kaikkea tarvittavaa kuljettaa, joten kantajaa olen vailla.
Miestä tarviasi talvivaellukselle
26
355
Vastaukset
- lapin jukka
Kiinnostaa
Jukkasä[email protected] - Suksi-Sirkku
Hyvä juttu. Saat minun tavaroiden kanssa kantaa myös omaa telttaa itsellesi, koska minun kanssa ei kulit asu. Minä olen suunnitellut retkeä missä itse yövyn autiotuvissa ja sinä saat nukkua teltassasi, tai mikäli tuvissa erillinen sauna, niin vaikka saunassa halutessasi. Saat olla myös omissa eväissä, joten myös oma retkikeitin voi olla tarpeellinen.
Lähdemme reissuun maaliskuun lopulla Kemihaarasta ensin Jaurujoelle ja sieltä sitten Saariselälle. Maasto on aika rankkaa paikoitllen, joten kuntoa sinulta pulkan vetoon vaaditaan. - Mono-Matti
Niin että Sirkku hakee palvelijaa ja kuormajuhtaa, ei kyllä kukaan semmoiseen lähde.
- Suksi-Sirkku
Näyttää kyllä lapin Jukkaa kiinnostavan. Viime vuonna palkkasin eräoppaan muutamaksi päiväksi tavaroita rahtaamaan, mutta se tulee turhan tyyriiksi.
Se oli kyllä mukavaa hiihtoretkeilyä. Minä hiihdin itsekseni pikku päivärepun kanssa ja eräopas paarusti minun latua pitkin perässä. Kun sain sopivan rytmin, niin opas pulkan kanssa ei jäänyt liikaa jälken, vaan saapui autiotuvalle tuntia minun perässä.
Siinä oli sopivasti saanut teet keiteltyä ja juotua, kun tavarat saapuivat. Opas oli siitä hyvä, että hänen työhön kuului vielä tehdä ruoat, ja sitten meni telttaansa mökin taakse nukkumaan.- buuahahahah
OIKEIN !
- lappland
buuahahahah kirjoitti:
OIKEIN !
Nepalista saa serboja
- Suksi- Sirkku
Missä on Lapin jukka, olisi mukava kuulla, kun kerta olet kiinnostunut mukaan lähtemään.
- lapin jukka
Kuulolla ollaan?
- Suksi-Sirkku
Noh, on varmaan selvinnyt, että ei ole mikään vonkausreissu tämä. Minua ei miehet kiinnosta sillä lailla. En myöskään halua viettää aikaa yhdessä muutenkaan, mutta tarvikkeiden rahtaajaa tarvitsen. Mikään lököpuntti ei kelpaa, vaan kuntoa on oltava hyvästi. Varsinkin Jaurun kanjonissa voi pulkan raahaus ottaa koville.
Joten oletko kunnoltasi ja ikäsi puolesta sopiva tällaiseen reissuun ?- liukastelija
"ei miehet kiinnosta sillä tavalla " ?? JAAA, no ei minuakaan! mutta naiset kiinnostaa etenkin sillä tavalla! joten karvat kuntoon kun mäkeen lähetään!
- lapin jukka
Taitaa mulla jäädä tällä kertaa. Muutan huomenna kirjat ja olen mennyt etua eri kuntaan lapissa. Henk.koht. vaikeuksia ilmaantunut nyt. Muutoin asia olisi kiinnostanut.
- Suksi-Sirkku
Näyttää täällä päivystävän vain lököpunttiset löysät vonkuri ukot. Kunnon teräksistä vaeltajamiestä ei täältä löysy.
Täytyy lyhentää reissua ja palkata taas eräopas hevoseksi ja kuormarengiksi sitten.- lapin jukka
Teheppä niin sitte?
- Nätti-Jussi
lapin jukka kirjoitti:
Teheppä niin sitte?
voisin vetää sua pulkassa!
- bgfövg
Nätti-Jussi kirjoitti:
voisin vetää sua pulkassa!
Mikset lehmä ite kisko pulkkaas??
- lapin jukka
bgfövg kirjoitti:
Mikset lehmä ite kisko pulkkaas??
Törkeää kielen käyttöä toisista
- oikein
lapin jukka kirjoitti:
Törkeää kielen käyttöä toisista
kielenkäyttöä
- Tarjous
Voin lähteä vetään pulkkaasi jos se on Vesivehmaan Pekka Pasasen tekemä. Pekan pulkka on ainut oikea, meinaa aisat on muilla ihan väärin.
Kusen muuten sitten tosi huonossa säässä kämpän seinälle......ja varusteeni ovat muutenkin tosivaeltajille tarkoitettu.
Terveisin köyhä työtön tyhmä kulkija - tätä haluun vetää
- KaunoinenKallves
Tule Sirkku Kuopioon koereissulle. Vetelen sinua Kallaveden ympäri, katotaan sitten miten kemiat kohtavat. Jos ei, niin voit vielä kysässtä E. Lampenia.
- Suksi-Sirkku
Vai kemiat vielä, kantaja olet sillä reissulla.
- mörö-kulli
Suapiko ees kerran reissulla.
- körö-kulli
Semmonen sopivasti vastustava nainen on aina kiinnostava.Lopulta olen aina saanut,palkkaa mut.
- Eräkärvij
Jos meinaat jonkun kantajan hankkia kamoillesi, niin ei kukaan ei sitä ilmaiseksi tee. Alustavasti voidaan sopia, että teen homman 100 euroa päivä matkakorvaukset ja ruokaraha.
- mietivieläuudestaan
Kyllä jostain vaellus seuraa löytyy, et sä orjaa saa ilman rahaa!
- isoaisajooseppi
Jos kolmesti päivässä annat,etkä valita että jalkoväliin koskee,niin mie lähen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432221Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685