niskat jumittuu herkästi ja mietin ergonomista hiirtä ja näppistä. Kävin liikkeissä kysymässä mutta oli vain pelinäppäimistöjä/hiiriä-
voiko peliohjaimen liittää koneeseen jos pelaa jotain hiirellä klikattavaa peliä?
onko nuo pelihiiret/näppikset ergonomisempia. saako niitä verkkokaupoista?
mietin että jonkinlainen peliohjainkin voisi olla hyvä. mitä ne rullahiiret on
eli jos jotain infoa saisi koneen käyttöä helpottaan
voiko peliohjaimen liittää koneeseen jos pelaa jotain hiirellä klikattavaa peliä?
onko nuo pelihiiret/näppikset ergonomisempia. saako niitä verkkokaupoista?
mietin että jonkinlainen peliohjainkin voisi olla hyvä. mitä ne rullahiiret on
eli jos jotain infoa saisi koneen käyttöä helpottaan
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niskat menee jumiin asennosta, hiirellä ja näppäimistöllä on vähän tekemistä niskajumin kanssa.
Kun kädet kipeytyy niin se heijastuu olkapäihin ja jännittää niskankin
.
Hiiren kiukuttelu laukaisee
No hiirimatto silikonituella? Sitä on myös kiva hinkata ja puristella. Myös oikea korkeus on tärkeä.
Sitä korkeutta mietinkin mutta paikkakuntani liikkeissä ei ole työpöytiä joiden korkeutta voisi säätää ja sama juttu tuolien suhteen.
Mistä voisi tilata?
Ikeasta löytyy ja voi tilata. Edullinen sähkösäädettäväksi pöydäksi mutta laatukin voi olla mitä vaan koska ikea.
Enemmän noita löytyy yrityksille tarkoitetuista puljuista ja hinnat on sairaat. Itelläki vähän ongelma, kaunis puinen työpöytä. Ostin uuden kalliin työtuolin joka ei nouse yhtä korkealle kuin vanha. Pakottaa istumaan selkä suorassa ;)
Satulatuolia voin suositella ja saa korkeammalle. Välillä vaan tarvii löhötä.
"Ostin uuden kalliin työtuolin joka ei nouse yhtä korkealle kuin vanha."
Kun ostin itselleni työtuolin, oli mahdollista valita pidempi kaasujousi. Valitsin 10cm normaalia pidemmän. Tietysti tässä tulee sitten sekin eteen, että tarvitset jonkin korokkeen jalkojesi alle. Muuten menee taas yhdeltä osin ergonomia pieleen. Tuoli on hieman normaalia kalliimpi (n. 550€), mutta toisaalta erittäin laadukas ja tulee todennäköisesti kestämään käytössäni 10-20 vuotta.
"Välillä vaan tarvii löhötä."
Löhötä ehtii haudassa.