Uusi liittymä muuton jälkeen? Vai?

Olemme muuttamassa. Meillä on nyt edullinen Soneran laajakaistaliittymä. Taloyhtiössämme on tarjoushinta.
Nyt muutamme, mutta emme tiedä, miten tulee toimia internetyhteyden kanssa? Onko vanha liittymä pistettävä pois ja tehtävä uusi?
Meillä on nyt 100 megan valokuituyhteys. Miten saman saisi uuteen asuntoon?
6101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kysykää operaattorilta, voiko liittymän siirtää uuteen osoitteeseen. Se voi hyvinkin onnistua. Jos ei onnistu, niin sitten on vaihdettava toisenlaiseen nettiliittymään.

Äänestä

Kun olette vanhoja niin olkaa tarkkoja, ettei operaattorien nuoret ja innokkaat saa teitä huijatuksi. Ottakaa kiinteähintainen nettiyhteys. Silloin kone saa olla auki aamusta iltaan netissä eikä lasku lisäänny käytön mukaan.

Äänestä

Eiköhän aloittajan tapaus riipu ihan siitä mihin he muuttavat? Saman taloyhtiön sisällä?
Millainen yhteys on uuteen osoitteeseen saatavilla ao. operaattorilta. Eli se nyt kannattaa ihan ensin tarkistaa osoitteen ja huoneiston tarkkuudella.

Ihan siksi etteivät teille "ilmaa" myy liittymässä.

Äänestä

Jos muutatte kerrostaloon, siinä saattaa olla kaikilla asukkailla jo valmiina talokohtainen internet, jonka kuukausimaksu velotetaan automaattisesti yhtiövastikkeen mukana käyttipä sitä tai ei. Kannattaa kysyä isännöitsijältä, että ette maksa turhasta.

Itse asun Helsingissä kerrostalossa, ja talo on liitetty Welhon kaapelitelevisio- ja nettiyhteyteen. 10 megan yhteys maksaa kuulemma noin 8,50 euroa kuussa, mutta olen ottanut siihen huoneistokohtaista lisää 100 megaa hintaan 8,90 /kk.

Welho antaa käyttöön reitittimen langatonta yhteyttä varten ilmaiseksi eikä velota tv:n maksukanavakortistakaan senttiäkään kuukausimaksua. Koska internetyhteyteen käytetään olohuoneessa olevaa tv:n pistorasiaa, matka työhuoneessa olevalle tietokoneelleni olisi toistakymmentä metriä, jos kaapeli pitäisi asentaa.

Äänestä
  • Asun talossa jossa on Welhon kaapeli, ja internet yhteys ja TV sen kautta, ei mitään kanavapaketteja,
    modeemi jossa laajakaista langaton netti 40. Maksan tästä 36 euroa kk. Maksanko liikaa?

    Äänestä

  • Welhon pitkäaik. asiakas kirjoitti:

    Asun talossa jossa on Welhon kaapeli, ja internet yhteys ja TV sen kautta, ei mitään kanavapaketteja,
    modeemi jossa laajakaista langaton netti 40. Maksan tästä 36 euroa kk. Maksanko liikaa?

    Onhan tuo aika kallis, mutta samoissa hinnoissa ne kiinteät yhteydet on nykyään kaikilla, ylihintaista.
    Mokkulan kunnon purkilla (Huawei) ja siihen yhteys maksaa 12,90€ / kk.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanha pari 70 kirjoitti:

Olemme muuttamassa. Meillä on nyt edullinen Soneran laajakaistaliittymä. Taloyhtiössämme on tarjoushinta.
Nyt muutamme, mutta emme tiedä, miten tulee toimia internetyhteyden kanssa? Onko vanha liittymä pistettävä pois ja tehtävä uusi?
Meillä on nyt 100 megan valokuituyhteys. Miten saman saisi uuteen asuntoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu