Kiinnostaisi talon rakentaminen lehtikuusesta. Onko kellään omia kokemuksia tai tietoja hyvistä rakentajista?
Lehtikuusi rakennusmateriaalina
4
554
Vastaukset
- fi,,
Luultavasti maailman vanhimmat hirsirakennukset on lehtikuusesta.
- peksu2
Tein asiakkaalle kesämökkiin ja saunatupaan lattiat lehtikuusesta ja tosi hienon näköiset tuli . samoin kaikki teranssit ja kulku tiet tuli myös samasta puusta .
- fi,,
Peksu2, mistä hankit materiaalin tuohon työhön? Onko lehtikuusi materiaalina arvokas verrattuna muihin? Onko missään kuvia kyseisestä materiaalista tehtyjä rakennuksia?
- Peksu2
Lattialaudat höyläsi pieni paikallinen höyläämö jolla oli lehtikuuset valmiina ja terassi laudat oli turun starkista. On jonkin verran kalliimpaa kuin esim mänty mutta teranssi laudoista sai hyvän alennuksen kun osto määrä oli 2500m niin ei tullut normaalia painekyllästettyä paljoa kalliimmaksi .Pitäis kestää vuosi kymmeniä ja ei tarvitse mitään kyllästys sun muita öljyjä siis huolto vapaa että pitemmän päälle tulee edullisemmksi .Kuvia pitäis löytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114629Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734395Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951749- 4031661
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531110Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61109- 67989
- 56964
- 92948