Mietipä syötkö Jouluna lapsiorjien tuottamaa kaakaota konvehdeissasi.
mm. Pandan konvehdeilla ei vielä ole vastuullisuussertifiointia.
mm. Pandan konvehdeilla ei vielä ole vastuullisuussertifiointia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei mitään väliä Kuhan on hyvää
Mistä tuota Kuhan-tuotetta saa?
..Niin kaun kun afrikan sarven asukkaita on suomessa, paskat välitän.
Siinä vaiheessa kun kaikki loisulkolaiset lähtee suomesta, asia voisi liikuttaakkin, nyt vain nauran paskaisesti.
Panda näyttää muuttuneenkin halpahallien tuotetoimittajaksi.
Syön koko ajan ja tänään ostan lisää.
Vartalosikin kertoo sen.
Helvettiäkö se kenenkään anusta hiertää syökö joku suklaata vai ei on teillä ongelmat
Saattaahan se vähän harmittaa jos ei rahat riitä edes orjasuklaaseen.
No Pandan konvehteihin nyt ei kannata rahojaan haaskata kun parempiakin on tarjolla
Kyllähän esim. Lindt- suklaavalmistajan tuotteet ovat aivan eri maailmasta kuin pikkukioskien tarjouslaatikot.
Valitettavasti nykyinen taloustilanne vaikuttaa siihen että meitä kyseisen laatusuklaan ostajia ei ole jonoksi asti.
Lidlin suklaat on kyllä hyvii
Lidl ei valmista suklaata, ainoastaan trokaa kolmosluokan kamaa.
Lindt taas on maailmankuulu sveitsiläinen suklaavalmistaja.
Eikös se ole kiva asia, että edes joku perheessä tienaa ruokarahaa? Meilläkin moni perheenäiti olisi onnellinen jos joku kakaroista toisi edes muutaman euron vuorokaudessa puuron ostoon, ei olisi kokoajan nälkä. Suomessa on kaikki tehty niin vaikeaksi, ettei kukaan voi työllistää tekeviä ja pystyviä mukuloita.
Ei tainnut kukaan noista edellisistä viestinkirjoittajista edes tajuta mistä kyse, mässäävät maha pystyssä suklaita sohvillaan ja vähät välittävät lapsityövoimasta.
Täydet pisteet aloitusviestin kirjoittajalle!!!
Kerrankin hyvin tärkeä aihe!
Miksi pitäisi välittää jostain Afrikan orjista kun orjia löytyy ihan omasta kaupungistakin tuhansittain. Heitä kutsutaan "työharjoittelijoiksi".
Niin, kuinkahan monta "työssäoppijaa", "työharjoittelijaa" tai "työkokeilijaa" Pandan tehtailla tälläkin hetkellä on...
Täysi-ikäisillä on aina vaihtoehtoja, alaikäisillä lapsilla ei.
Jos niiden lapsiorjien suklaita ei osteta, niin silloin viimeistään ne kuolevat nälkään. Niillä vaihtoehtoina se työnteko tai nälkäkuolema.
Ehkä kuolemakin on parempi kuin orjan asema.
Eilen hain 3 pakettia pandan juhlapöytää, tänään haen pari 3 pakettia lisää.
Hei, olen 48 vuotias orja palokasta. Olen putsannut vessoja, luutunnut lattioita, taluttanut vanhusta, niistänyt nenää, pyyhkinyt pyllyä, mutta koskaan, en koskaan ole valmistanut suklaata.
Aikuisena elämässä epäonnistuminen on eri asia kuin lapsiorjuus, anja 48.
Olisit orja-anja alkanut vetämään viinaa niin ei olisi tarvinnut olla orjana, olisit ollut silloin oman onnesi herra. Olisit saanut vapaasti tehdä mitä vaan ja nukkua pitkään aamulla.
Itse tein työtä monessa eri ammatissa ja aina tykkäsin työstäni vaikka olin viimeisessä työssäni tehtaassa jossa seurattiin kaikki työpäivän minuutit, aina kun aloitit jonkun työvaiheen niin se piti kuitata kompuutterille ja kun työ tuli valmiiksi niin taas kuittaus, jos kesken työn poistuit vaikka vessaan jouduit kuittaamaan keskeytyksen, näin seurattiin työ-ajan käyttöä, jos johonkin työvaiheeseen meni aikaa enemmän kuin mitä keskimääräinen tai maksimi aika oli niin heti tultiin kyselemään missä vika. En tuntenut itseäni orjaksi, työtahdissa pysyin. Tykkäsin kaikesta työstä sillä työ on parempaa kuin joutenolo joka alkaa pidemmän päälle rassata päätä ja voi tehdä laiskaksi, oli mukava perjantaina lopettaa työt kun pääsi harrastuksien pariin ja lepäämään viikonlopuksi. Joten sääliksi käy niitä jotka työttömiä tosin jotkut voi jopa nauttia olla työttömänä.
Ne meidän IPhonet ja iPadit kasataan myös orjatyönä. Siksi ne ovat niin kalliita ja Applen kurssi pilvissä.
Fazerin 300g rasiasta yläkerta syöty, alakerran kimppuun nyt ♡
Taitaa olla kyseisen norjalaisfirman taru Suomessa finaalissa, irtisanomisia ja pakkolomia menossa. Saman omistajan Virossa sijaitsevat tuotantolaitokset taitavat viedä loputkin.
Riistäjän palkka on ikuinen kadotus. Jumala rankaisee syntisiä kovalla kädellä.