Masennus ja läski

Älä vain käytä

Kun elämä lyö kunnolla päähän ja kaikki kaatuu niskaan, eikä jaksa enää ja hakee apua, on ainoa vaihtoehto lääkäriltä mielialalääkkeet. Parissa vuodessa elämänsä normaalipainoisena ollut hyväkuntoinen ihminen lihoo lääkkeistä 40kg (aineenvaihdunta pysähtyy) ja samalla lääkkeet vievät kyvyn suoriutua mistään enää henkisesti ja fyysisesti. Toimeliaasta ihmisestä tulee apaattinen sohvaperuna ja lääkäri tuputtaa lisää ja lisää lääkkeitä.Itsetunto on mennyttä ja työelämään ei ole paluuta Ihminen havahtuu ja päättää luopua lääkkeistä. On kuitenkin jo syntynyt riippuvuus ja mm. nukkuminen on lähes mahdotonta. Liikkumisen aloittaminen on vaikeaa, kun housut eivät pysy jalassa ilman henkseleitä (läskimaha), missään liikuntapaikassa ei voi kuvitellakaan riisuvansa pukuhuoneessa muiden katseiden edessä, hapenottokyky on huono ja liikkuminen tosi raskasta. Normaalipainoinen voi miettiä millaista on liikkua, jos selkäänsä heittää 40kg:n säkin liikunnan ajaksi.
Varoitan: vaikka olisit kuinka lopussa huoliesi myötä, älä ala käyttää mielialalääkkeitä: silloin elämäsi on aivan lopussa ja selvityminen jaloillesi käy lähes mahdottomaksi.

7

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinhän se on

      Myös kun huolien painosta stressi käy ylivoimaiseksi, on apuna ainoastaan mielialalääkkeet ja "masennus"diagnoosi. Uupua ei voi ilman tuonkaltaista diagnoosia ja lääkitystä, vaikka elämäntilanne olisi millainen.

    • neljäs ryhmäläinen

      Näinhän tämä kuvio aikalailla menee. Monet työkyvyttömyyseläkkeet ovat saaneet alkunsa masennus- ja muiden psyykelääkkeiden vuoksi.

      Osa meistä on varmaan tyytyväisiä tuohon kohtaloon, yhteiskunta holhoaa ja helppoa rahaa kilahtaa tilille kerran kuussa. Siinä sivussa saa vielä mahdolliset psykoterapiat.

    • 14+13

      Itsekin olen tässä lihonut ainakin 10 kiloa muutamassa kuukaudessa vaikka olen käyttänyt mirtazapinia vain satunnaisesti unilääkkeenä. Pitäis varmaan heittää nuo lääkkeet menemään ja olla sitten vaikka nukkumatta ja alkaa kuntoilemaan. Kauheaa tuollainen lihominen kun menee itsetunto lopullisesti eikä enää kestä katsoa itseään peilistä.

      • 14+13

        Sitten vielä se että ei enää mahdu vanhoihin vaatteisiin vaan pitää mennä ostamaan isompia vaatteita.


    • varo lääkkeitä

      Ja kun massa kasvaa xxl- kokoon naisella, ei vaatteita enää saa. Kaupoissa koot loppuvat xl-kokoon. Vaihtoehdoiksi ei jää kuin ne harvat säkit joita löytyy, housuiksi ei löydy mitään muuta kuin jotkut karmeat collegehousut. Ja niinpä lääkkeistä läskiintynyt jämähtää kotiin, kun ei kehtaa ovesta ulos mennä.

    • t435

      Ja limpparit pois ruokavaliosta, niin painosi laskee. Itselläni Levozin & Venlafaxin eivät ole lisänneet painoa. Masennus mennyt arvosta 50 arvoon 9.

    • Näin en liho enää

      En syö karkkeja, sipsejä, limppareita, hamppareita, ranskalaisia, alkoholia enkä muutakaan roskaruokaa. Päivittäinen ruokani sisältää n. 250g lihaa, 100g parsakaalia, porkkanan tai mandariinin, kaksi ruisleipää juustolla, lasi maitoa kahvimaito. Kun syön näin, niin paino ei enää nouse, vaan pysyy nipin napin paikoillaan. Jos mitään muuta lisään, nousee paino heti. Lääkkeet ovat seisauttaneen aineenvaihdunnan.
      Laihtumiseen tämä ruokavalio ei tosiaankaan riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe