Masennus ja läski

Älä vain käytä

Kun elämä lyö kunnolla päähän ja kaikki kaatuu niskaan, eikä jaksa enää ja hakee apua, on ainoa vaihtoehto lääkäriltä mielialalääkkeet. Parissa vuodessa elämänsä normaalipainoisena ollut hyväkuntoinen ihminen lihoo lääkkeistä 40kg (aineenvaihdunta pysähtyy) ja samalla lääkkeet vievät kyvyn suoriutua mistään enää henkisesti ja fyysisesti. Toimeliaasta ihmisestä tulee apaattinen sohvaperuna ja lääkäri tuputtaa lisää ja lisää lääkkeitä.Itsetunto on mennyttä ja työelämään ei ole paluuta Ihminen havahtuu ja päättää luopua lääkkeistä. On kuitenkin jo syntynyt riippuvuus ja mm. nukkuminen on lähes mahdotonta. Liikkumisen aloittaminen on vaikeaa, kun housut eivät pysy jalassa ilman henkseleitä (läskimaha), missään liikuntapaikassa ei voi kuvitellakaan riisuvansa pukuhuoneessa muiden katseiden edessä, hapenottokyky on huono ja liikkuminen tosi raskasta. Normaalipainoinen voi miettiä millaista on liikkua, jos selkäänsä heittää 40kg:n säkin liikunnan ajaksi.
Varoitan: vaikka olisit kuinka lopussa huoliesi myötä, älä ala käyttää mielialalääkkeitä: silloin elämäsi on aivan lopussa ja selvityminen jaloillesi käy lähes mahdottomaksi.

7

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinhän se on

      Myös kun huolien painosta stressi käy ylivoimaiseksi, on apuna ainoastaan mielialalääkkeet ja "masennus"diagnoosi. Uupua ei voi ilman tuonkaltaista diagnoosia ja lääkitystä, vaikka elämäntilanne olisi millainen.

    • neljäs ryhmäläinen

      Näinhän tämä kuvio aikalailla menee. Monet työkyvyttömyyseläkkeet ovat saaneet alkunsa masennus- ja muiden psyykelääkkeiden vuoksi.

      Osa meistä on varmaan tyytyväisiä tuohon kohtaloon, yhteiskunta holhoaa ja helppoa rahaa kilahtaa tilille kerran kuussa. Siinä sivussa saa vielä mahdolliset psykoterapiat.

    • 14+13

      Itsekin olen tässä lihonut ainakin 10 kiloa muutamassa kuukaudessa vaikka olen käyttänyt mirtazapinia vain satunnaisesti unilääkkeenä. Pitäis varmaan heittää nuo lääkkeet menemään ja olla sitten vaikka nukkumatta ja alkaa kuntoilemaan. Kauheaa tuollainen lihominen kun menee itsetunto lopullisesti eikä enää kestä katsoa itseään peilistä.

      • 14+13

        Sitten vielä se että ei enää mahdu vanhoihin vaatteisiin vaan pitää mennä ostamaan isompia vaatteita.


    • varo lääkkeitä

      Ja kun massa kasvaa xxl- kokoon naisella, ei vaatteita enää saa. Kaupoissa koot loppuvat xl-kokoon. Vaihtoehdoiksi ei jää kuin ne harvat säkit joita löytyy, housuiksi ei löydy mitään muuta kuin jotkut karmeat collegehousut. Ja niinpä lääkkeistä läskiintynyt jämähtää kotiin, kun ei kehtaa ovesta ulos mennä.

    • t435

      Ja limpparit pois ruokavaliosta, niin painosi laskee. Itselläni Levozin & Venlafaxin eivät ole lisänneet painoa. Masennus mennyt arvosta 50 arvoon 9.

    • Näin en liho enää

      En syö karkkeja, sipsejä, limppareita, hamppareita, ranskalaisia, alkoholia enkä muutakaan roskaruokaa. Päivittäinen ruokani sisältää n. 250g lihaa, 100g parsakaalia, porkkanan tai mandariinin, kaksi ruisleipää juustolla, lasi maitoa kahvimaito. Kun syön näin, niin paino ei enää nouse, vaan pysyy nipin napin paikoillaan. Jos mitään muuta lisään, nousee paino heti. Lääkkeet ovat seisauttaneen aineenvaihdunnan.
      Laihtumiseen tämä ruokavalio ei tosiaankaan riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      80
      1916
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1768
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      360
      1645
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      169
      1453
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1330
    6. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1310
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      70
      1243
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      63
      1179
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      100
      1087
    10. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1063
    Aihe