Elämäni ensimmäinen yksinäinen joulu. Puoliso on sairaalassa pitkäaikaispaikalla .lapset eivät halua kotiin tulla koska isä ei ole täällä.
Olen yksin seuranani vain kirja, sohva ja pientä naposteltavaa. Kukaan ei kaipaa minua
Yksinäinen joulu
14
233
Vastaukset
- rosolin tekijä
Hei älä välitä...Onhan netti ja sieltä löytyy seuranpitäjiä joka lähtöön ja olethan aikanaan touhunnut niitä jouluja niin monelle, että ei se mitään jos nyt tämän yhden joulun huilaatkin.
- hoh hoijaaaa
Halvat on sinulakin huvit kun yrität vääntää noita ilkeyksiäsi ihan joka asiasta vai luulitko ettei kukaan taaskaan tajuaisi kehen tuollakin jutullasi viittaat ?
Taidat kieli pitkällä odottaa yhden blogin päivityksiä että voisit väännellä sieltä juttuja omaan uskoosi... olet kuule säälittävä tyyppi muuta ei voi sanoa.- olet vastenmielinen
Halpa se olet sinäkin....luokaton suorastaan.
- lasimestari,
olet vastenmielinen kirjoitti:
Halpa se olet sinäkin....luokaton suorastaan.
Juuh ja ei tuosta kannata välittää...Se on se vanha ikiaikainen haista pa.ska riidan kylväjä:))
- onnellinen perhe
Useilla paikkakunnilla seurakunnat järjestävät yksinäisille Joulujuhlan, mene sinne.
Oletko ajatellut, jos pyytäisit puolisoasi kotiin Joulun ajaksi. Usein sairaalat mielellään kotiuttavat pitkäaikaispotilaitaan , varsinkin pyhien ajaksi.
Todella surullista, että jopa omat lapset hylkäävät vanhuksensa, Joulunakin. - en voi auttaa
Eikö sulla ole yhtään live-elämän ystäviä, joiden luokse voisit mennä tai he tulla luoksesi ? Tosi surullista kun perhe on hyljännyt.
- voihan sääli sääli
Pysykkin vaan siel betoni bunkkerissa, ja muista varoa ettei suvet tu syämään sua.Varo myös pyörä varastoja.Etenki hampaattomii koirii ja maahanmuutajii.
Eestään löytää pahat tekons. - uskollinen123
Ettekö mitenkään pääse lastesi kanssa sinne hoitolaitokseen , perhe koossa, yhteinen joulu ? Vai etkö halua enää perhejoulua ? Omantunnon asia.
- pistän ranttaliksi:)
Miksei saisi jo elää tätä loppuelämää ihan itselleen. Lapset ovat aikuisia ja mies on jo tavallaan toisella planeetalla?
Vanha sanonta: Aikansa kutakin sanoi pässi, kun päätä leikattiin.
- 54v vapaana
Aikansa kutenkin.Ei lapset halua viettää enään vanhempina vanhempiensa kanssa jouluja sori vaan.Minullakin äiti asuu samassa rivarissa mutta vain jouluruoka syödään yhdessä ja sillä hyvä.Itsekkin pääsin akasta eroon ja koira onneksi seurana koko ajan.Rauhassa vietän joulua ilman mitään tunnontuskia muiden joulukiireistä.
- ukkelli 789
On jengillä väännöt. Avaajalle kuitenkin peukut. Itse olen jo seniori-iän kynnyksellä (63)´ja minä olen mieltänyt, notta hevon helvetti mitä tapahtuu. En kaipaa joulusta mitään erityistä, olen eronnut ja ainoa lapsi viettää jouluaan kaukana täältä. Lähden huomenna Naruskajärvelle. Koirien kanssa ja katsomme joulukaamoksen siellä. Sama missä sitä joulua viettää, kunhan yrittää olla mukana tässä suomitalkoossa.
Hyvää Joulua Yksinäinen Vanhus. Pysyhän linjoilla. Olet tärkeä ja muista se. - Luontoonhaistelemaan
On meitä monia, joiden olo helpottaa heti tapanina. Joulusta on tehty kovin materialistinen yhdessäolon juhla. Kaksinkin voi tuntea kaipautta johonkin mitä ei ole saatavilla. Joulun voi kukin viettää omanlaisena. Parhainta jo mieli saa rauhan, vaikka sitten hyvän kirjan parissa.
- Muistahan tämä
Muistathan että et jätä läheistäsi laitokseen rahattomana. Hänellä on oikeus omiin rahoihinsa eivätkä ne kuulu sinun viihdykerahastoosi.
http://yle.fi/uutiset/nakokulma_vanhuksella_on_oikeus_omiin_rahoihinsa/7699379
Hän voi esimerkiksi ostaa ulkoilutuspalvelua itselleen mikäli on ollut aktiivinen liikkuja ennen laitokseen suljetuksi joutumistaan.- jalluski
Ai että on itsekästä! Miten ihmisillä on pokkaa laittaa äitinsä ja isänsä lukkojen taakse vieraiden hoidettavaksi ja viedään rahat. Sitten käydään kattomassa että voi kun se on huonossa kunnossa kuin akvaariokalaa. Minkä ihmeen takia pidämme itsemme hengissä satavuotiaaksi jos viimeiset 20 vuotta kuluu sairaalassa maaten.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1445800
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253586Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1222815- 472498
- 291939
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2631851Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt491800Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201626- 321587
- 281540