On hienoa, että Polvijärvi säilyi itsenäisenä kuntana, eikä Joensuu päässyt lakkauttamaan kyläkoulujamme, saamme pitää ne toiminnassa edelleen ja maaseudun virkeänä ja elinvoimaisena ilman ison isäntäkunnan kuppaamista.
Itsenäinen kunta
8
182
Vastaukset
- koulut1
Niin viellä ehti itse lakkauttaa,sotkumalla sentään menee hyvin ,mutta taitaa ostoseurot valua Joensuuhun.
- kanttoripiiparinen
No demarit ja kepun temppelipelimanni siipi yrittää lakkauttaa nyt ruvaslahen koulua,Oppilasmäärä riittäisi mut kun ei muutakeksitä niin laitetaan Hakkarainen käsikassaraksi hoitamaan likaiset hommat.
- ehdotus2
Kun ei ole lapsia kylällä, turha on koulu olla. kai kohta oppivelvolisuus tulee yli 70-vuotiaille että saadaan koulut täyteen taas. :) eikä tarvitse kouluja lakkautella.
- Kannatetaan
Kannatetaan
- OnneksiOnPolvijärvi
Jokaisen kuntaliitoksesta haaveilevan pitäisi käydä Enossa katsomassa, miten asiat siellä on! Jos matkaa tulee 50km keskustasta, tietää se taajaman 100%:sta alasajoa - vaikka väkisin!
- polvij.puolesta100pros
Nykytilassa Kyllä polvijärvi sulautuu. en usko että radikaalia toimen pidettä saadaan aikaiseksi joka nostaisi pitkän laskusuhdanteen nousuun. Pitäisi saada uusia innovatio yrityksiä ja saada kilpailu kykyisiä palveluja joita voisi myydä toisille paikkakunnille. kieltämättä nykyisin polvijärven kunnan asukkaat ostavat suurimman osan hyödykkeistä ja palveluista joensuusta.
""Kun jo "sote" ja muu kunta palvelujen osto ja myynti alueet. ""
Polvijärven olisi hyvä erikoistua tuottamaan mm. Vanhus ja palveluasumisen tuottamiseen mm. nykyisellä toiminta yksiköillä. ja "loma asumisen lisääminen" - turhautunut_PJ
Kuntalaiset tekevät kunnan, kyllä ihan polvijärveläinen tavallinen asukas voi vaikuttaa pysyykö polvijärvi vielä itsenäisenä. entinen kunnanjohtaja oli vätys ja ajoi kunnan tähän tilanteeseen, muut saavat siivota sotkut. pitäisi ottaa vaitisen tililtä investointi rahaa kunnan kehittämiseen.
- oktietoa
Kyllä ne koulut vähenee, ei siihen Joensuu ole ollut vaikuttamassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pienimäki ei anna haastatteluja
medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.184151- 403920
- 273723
voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****263163- 852025
En tiedä mitä ajatella
Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.361992Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?
Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s2651964Hyviä vinkkejä täällä
Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e171717Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.
Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k2361413Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.231216