Neiti Lucifer oksentelee jatkuvasti

Yrjömaakari

Meidän puoli vuotias tyttökissa on alkanut oksentelemaan tässä parin viikon aikana..oksentelee pari-kolme kertaa viikossa..syö, juo, paskoo, leikkii, nukkuu ja toimii ihan normisti. Kakan seassa oli aikaisemmin pätkä narua (oisko tässä se syy?) mutta sen jälkeen ei ole mitään outoa kakassa ollut. Tänäkin aamulla matolla oli oksennettuna läjä puolisulaneita raksuja. Ja uskon ettei se ole ollut vanhempi kissamme. Pikku kissalla on paha tapa pureksia chili-kasvini lehtiä, olen ajatellut hieroa niiin pippuria tms että loppuu. Ja ohran siemenet ovat jo ostoslistalla. Ruokavalioon ei ole tullut muutoksia eikä elämän tilanne ole muutunut. Niin ja ovat hyvää pataa vanhemman katin kanssa. Mikä ihme sen saa yrjöilemään jatkuvasti? Ei kai se kovin vakavaa voi olla kun se syö ja paskoo normisti, vai vienkö lääkäriin heti.

3

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrjömaakari

      Niin ja unohdin mainita että syö pääasiassa penturaksuja ja shebaa tms märkäruokaa, silloin tällöin raakaa possun ulkofilettä ja kypsää kanafilettä. Joskus natustaa isomman kissan aikuisille tarkoitettuja raksuja..Rokotettu ja madotettu. Voiko olla että oksentaa aikuisraksut jos ne eivät sula..?

    • 207

      Eipä ne aikuisraksut ja penturaksut eroa juuri mitenkään toisistaan. Jos ruoka ei vain sovi sille. Muista syöttää kissalle vain viljatonta ja sokeritonta ruokaa.

    • viljavammainen

      Ei se vilja mitään haittaa kissan ruuassa. Saahan kissa luontaisestikin pikkuisen rehua syömistään saaliseläimistä. Sokeria ei kissalle ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe