Välirahan määrä alle 100 000 ajatun volvon vaihdossa uuteen volv

Rahaa Väliin

Auton vaihto 5v takaa: Vaihdoin 2005 mallisen 51 000 € uutena maksaneen Volvo S60 2.5 t Summum Aut (0-84000) km uuteen 2010 malliseen Volvo V70 2.d 4 Summun Aut (52 000€) ja välirahaa käytin 33 000 €.

Millaisilla välirahoilla nyt 5v jälkeen vataava kauppa vatii?

6

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vadisa vetä

      Vataava kauppa vatii ?

    • voihan kiesus!

      Autokauppias sen sulle kertoo, paha mennä toisen puolesta summia arvailemaan.
      Ei pässit osaa edes autokauppaa tehdä kysymättä suolesta vinkkejä?
      Jos hoomat on tuolla pohjalla, niin ei hyvältä näytä tulevaisuus.

    • Joopa.

      Eli S60 Volvosta oli sulanut 32 tonnia 5 vuodessa, onhan toi järkyttävää.

    • 2.4 STW

      Hyvin arvon pitävien autojen (kuten Volvo) arvo putoaa 4 vuodessa puoleen. 5 vuodessa vähän enemmän. Eli välirahasi on ihan haarukassa.

      Huomaa että lisävarusteiden mihin myös nuo varustetasot voi laskea arvo putoaa neljässä vuodessa nollaan. Näin se vaan ikävä kyllä menee.

      Kauppa siis oli ihan hyvä.

    • Vollet

      Miten sen nyt ottaa , omani oli ostohetkellä 5 vuotta 130thkm ajettu kaikila herkuilla.
      V70 2.5T 2007
      - Metalliväri
      - Sadetutka
      - Nahkapenkit
      - RTI (navi)
      - RSE (videot takana matkustajille).
      - Pysäköitinkääntyvät peilit
      - Automaatti
      - neliveto
      - puhelin
      - peruutustutka
      - Bi-xenonit
      - HU-860 Volvo Premium Audio(paras mitä silloin sai)
      - Saattovalot
      - Kuljettajan sähköpenkki 3 muistilla
      - Vakionop.säädin

      Tämä kaikki hinta oli 20 00€ ja ikää oli 5v joka uutena maksanut lähemmäs
      60 000€ joten ei se niin kauhean hyvin pidä hintaansa.

      Mutta hemmetin hyvä auto kun tuokin on vielä vähän kutiettu pellin alta niin lähtee valoist akuhauki ranansta, näin talvellakin..

    • Rahaa Väliin

      Aloittaja jatkaa.
      Ostin kolme uutta Volvoa 2001-2009, eka maksoi 250 000 mk, toinen 51 000 € ja kolmas 52 000 €. Yhdelläkään en ajanut 84 000 km enempää. Joka kerta välirahaa piti maksaa samasta liikkeestä ostettavan varustellun Ford Focuksen verran. Tämä pani miettimään , että saako rahalle parempaa vastiketta. Viidessä vuodessa autosta suli pois 32000 € => 17,5 € / pv. Ajetut kilometrit 46 km/ pv
      Kilometrin ajo / arvonalennus = 0.38 €/km. Tuohon päälle muut kulut (vakuutus, ajonuvovero, polttoine, huollot, renkaat)...veikkaan, että kokonaishinta on 0.6 - 0.7 €/km .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      133
      9603
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6112
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      167
      5424
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5378
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      4
      4448
    6. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      57
      4337
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      88
      3541
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2971
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      126
      2927
    Aihe