- vai älysikö edes pyytää - tammikuun toimeentulotukea jo jouluksi?
Minä pyysin ja sain.
Minä pyysin ja sain.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En pyytänyt kun et tarvitse. Jos ensi kuun rahaa jo kuluttaa joulukuussa on se tammikuusta pois. Tulisi kitu kuukausi.
Moni sanoo näkevänsä jouluna nälkää. Ei jouluna pitäisi nähdä nälkää.
No se joulu tulee joka vuosi ja siihen pitäisi varautua jo aikasemmin eikä vasta joulukuussa. Muutama kymppi jo syksystä jemmaan joka kuukausi.
Ihmiset eivät osaa varautua irtisanomisiin.
Jos se irtisanoutuminen sattunut vasta marras-joulukuussa, ihan normaali palkat sieltä vielä tullut joulukuussa. Samalla rahalla työtön joutuu syömään kun mulloinkin on joulu tai ei.
No kaikki eivät ajattele noin kliinisesti.
vähintään 4v. nettopalkka on oltava puskurirahaa...jos jää vaikka työttömäksi, silloin ei tee tiukaa olla anssilla ja vaikka vanhemman väen jäädä putkeen.
Koulussa ei opeteta tuollaisia.