kamulaiset

Oulussa taitaa olla paljon kamulaisia (kaupunkiinmuuttaneita) ja -nen-sukuisia, eikö vain? Minua ainakin tympäisi asua moisessa kylässä.
2352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitä muutakaan voi odottaa moiselta "kasvukeskukselta". Sama tilanne taatusti muissakin kasvukeskuksissa, varsinkin pääkaupunkiseudulla.

Toi -nen -sukuinen oli kyllä ihme heitto? Eikö niitä ole joka paikassa.. Varmaan melko yleinen tapa muodostaa sukunimiä ympäri Suomea vai? Tätä väitettä kyllä voi joku seutukuntatietäjä paikata..

Minua kyllä ainakin tympäisi asua jossain pks:llä :) Oulussa sentään on ihan kiva meininki. Onhan tämä kuitenkin aika pieni kaupunki.

Äänestä

Ei nimi miestä pahenna, jos ei mies nimeä! Työnhaussa ja muissa vastaavissa asioissa pohojosen ihimiset lyö lauvalta etelän porukan mennen tullen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keravan kolli kirjoitti:

Oulussa taitaa olla paljon kamulaisia (kaupunkiinmuuttaneita) ja -nen-sukuisia, eikö vain? Minua ainakin tympäisi asua moisessa kylässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu