Saan tänään vajaan vuoden ikäisen poikakissan. Ensimmäinen kissani, ja nyt hiukka jänskättää osaanko hoitaa sitä oikein..
Kertokaas, mitä kaikkea tarvitsen nyt lemmikkieläinkaupasta ja mitä kaikkea täytyy ottaa huomioon.
Kiitti jo etukäteen vastauksista!
saan tänään kissan, jeesatkaa!!
4
405
Vastaukset
- kisumisu
Sä esimerkiksi tarvitset :
-kissanhiekkaa ja laarin,siis paikan mihin kissa tekee tarpeensa.
-Kissan ruokaa-kuivamuonaa ja märkää.
-ruoka ja juomakupin
-Leluja
-oman paikan kissalle,korin tai kopan missä se voi nukkua
Itse ruokin kissani 2 kertaa päivässä.
Aamulla ja illalla.
lisäksi sillä on koko ajan tarjolla kuivamuonaa ja raikasta vettä.
Laarin puhdistan aina kun siellä on jotain.
Peruspesen laarin ja välineet kerran kuussa.
Ulkoilutan kissaani valjaissa ulkona,se pitää siitä,kesällä köllötellään pihalla monta tuntia.
Vapaaksi en sitä uskalla päästää-autot ja naapurit=/
Onnea kissanhoitoon. - kro
Tarviset ainakin:
-juoma- ja ruokakippo (keraamisia tai metallisia! ei muovia siis)
-sopiva astia kissanhiekalle
-rauhallinen paikka astialle
-kissanhiekkaa (ruokakauppojen hiekkoihin ei kannata tuhalta rahojaan, vaan kannattaa heti kokeilla jotain eläinkaupassa myytävää hiekkaa, joka tulee pitemmän päälle halvemmaksi)
-harja/kampa/karsta
-valjaat ulkoilua varten
-muutamia leluhiriiä ja jokin muu lelu
Ruuaksi ostasin sieltä lemmikkieläinkaupasta Esim. Animondan Carny täysliha säilykkeitä.
Kuivamuonaakin voit ostaa kissallesi, mutta esim. minun kissani kasvattaja ei suosittele poikakissoille lainkaan kuivamuonia, koska niille saattaa muodostua virstakiviä, vaikka ruokkii laadukkailla raksuilla.
Suurin osa eläinkaupoisa myytävistä ruuista on laadukkaita, mutta tarkkana kannattaa kuitenkin olla, ja lukea sisällysluetteloita.
Kissaa ruokkiessa kannattaa muistaa, että kissa on lihansyöjä.
Ruokakaupasta ostasin myös kissalle esim. possun sydäntä, possun paistisuikaleita, broilerin paistisuikaleita (tietysti marinoimattomina!)
Lihat voi tarjoilla raakana.
Eräs hyvä palsta, josta löytyy paljon hyvää keskustelua kissojen ruokinnasta on:
http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/palsta/forumdisplay.cgi?ohje=aiheet&forum=Kissanruokinta&number=6&DaysPrune=20&LastLogin=
Jos sinulle on parveke suosittelsisin verkottamaan sen, jotta kissa voi ulkoilla siellä turvallisesti :) Meidän kissalle ei tarvinnu ostaa mitään ihmeellistä. Onhan se jo vuoden vanha mutta laita se nyt aluksi samaan huoneeseen "kusilaarin" siis hiekkalaatikon, ruokakupin ja vesiastian kanssa.
Meidän Miukulla meni pari päivää totutella pienenä pentuna uuteen taloon. Se ei edes tullu kylppäristä pois. Se piti ottaa syliin ja kierros talossa. Sitten se alotti haistelemaan paikkoa.
Seuraavaksi se piti opettaa menemään yläkertaan. Portaat oli vähän liian isoja mutta porras kerrallaan ja hyvä tuli.
Seuraavalla viikolla se oli joka aamu leikkimässä jalkopäässä viattoman ihmisen varpailla. Kirveli koko päivä :D ja seuraavana aamuna sama juttu.
Jotain krääsää voi kissalle ostaa. Me ei ostettu kun se saa temmeltää ulkona ja onhan sillä niitä naruja ja kumirotta. Mieluummin se myllää peiton alla ja se tykkää kun sitä vähän kiusaa. Käteen voi tulla syviäkin haavoja.
Ehkä joku raapimispömpeli on hyvä ostos ettei huonekalut kärsi.
Kissan kanssa pitää joskus leikkiä että se saa liikuntaa. Varsinkin jos se on sisäkissa. Itse juoksen narun kanssa ulkona kissa perässä. Narua voi olla vaikea saada kiinni eli joskus jättää sen narun tahallaan siihen ettei kisulle tule paha mieli.
Aluksi kannattaa kokeilla eri ruokia ja seurata mikä sopii kissan mahalle parhaiten. Jotenkin meidän kissalla meni maidosta ja purkkiruuista maha sekaisin. Siitä lähtien se on syönyt pakastekalaa. On se maitoa nyt myöhemmin saanut eikä mitään ongelmaa.
Suklaata ei saa antaa. Kuulemma myrkyllistä.
Ja raksut tuo vaihtelua. Kannattaa ostaa eri merkkisiä ja makusia joka kerta. Miuku tykkää Friskiessin (mikä onkaan) kana ja vihannes raksuista.
Nyt se rölli on 4 vuotta vanha. 9 kg ei ole paha paino tuon kokoiselle kissalle. Oravia se syö aamupalaks jos sattuu saamaan kiinni. Ja sitten kaikki muut näyttäis olevan lintuja, myyriä ja hiiriä. Ja yhden villi minkin se on saanut tapettua.
Sillä on tuolla puun alla varasto mihin se vie vähän isommat eläimet. Variksen se toi näytille ovimatolle ja jätti siihen.
Ja on sillä ihmettelemistä kun se on vaivalla tuonu myyrän ovimatolle ja sitten kun joku avaa oven.. krunts!
Pieni peruutus liike ja sitten se kattoo miten sille kävi. No kuollu se oli jo valmiiksi.
Jos kissa ei ole leikattu niin kannattaa viedä leikattavaksi ellei toivo lisääntymistä ja pissanhajuisia huonekaluja. On hyvä myös madottaa kissa joskus varsinkin jos se syö hiiriä ja muita semmosia.
Muistaakseni kissa on hyvä viedä rokotettavaksi vähintään kerran vuodessa.
Ei siinä kissassa niin paljon vaivaa ole kuin koirassa. Ehkä kurasilla ilmoilla pitää tassut pyyhkiä mutta muuten se osaa huolehtia itsestää.
Siinä nyt "pieni" stoori. Ja jos kissa alkaa laihtumaan niin pitää ottaa selvää onko sillä niitä matoja ja viedä lääkäriin. Edellinen kissa alkoi laihtumaan ja ajateltii viedä se lääkäriin mutta äiti oli lähdössä jonnekkin matkalle. No se kissa katos ja sit kun äiti tuli takas ja ihmeteltiin missä se on. Sitten se tuli laihana ja tosi huonon näköisenä jostain. Tuskin pysy edes pystyssä.
Lähettiin heti viemään lääkäriin ja lekuri sano että sillä on iso kasvain mahassa. Ei enää kannattanu edes leikata kun olis kuollut jo siihen. Eli lopetettiin.
(Hyvää ruokahalua :D)
Vaari tykkäs niin siitä kissasta ja teki sille puusta oman arkun ja hautas sen.- Antero..
Kissoilla on yleensä tarve teroittaa kynsiään asunnon huonekaluihin tai seiniin, eikä se näin ollen itse tarvitse raapimispuuta, mutta ihmisille se saattaa olla tarpeen siinä tapauksessa, että hän säälii asunnon sisustusta. Hän voi esimerkiksi opettaa kissan käyttämään raapimispuuta niin, että tämä jättää huonekalut rauhaan. Onnistuu usein ainakin sellaisella reilun kokoisella raapimispuulla, jossa kissalla on muitakin harrastusmahdollisuuksia. Kysyppä lisätietoja lemmikkieläinkaupasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215424- 501461
- 12881
- 47819
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58808Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52807- 46792
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom134788Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49786Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille9766