Tilanteemme on seuraava:
Meillä on 1,5-vuotias poika, joka on päivähoidossa 13 pv/kk (opiskelen). Helmikuussa meille pitäisi syntyä toinen lapsi. Oman pitkäaikaismasennukseni vuoksi esikoinen toivottavasti saa jatkaa samalla sopimuksella hoidossa myös, kun vauva syntyy.
Ongelmamme onkin se, että huhtikuun alussa (kun vauva on n. 1 kk:n ikäinen) minulla alkaa psykoterapia, 45 min 1-2 kertaa viikossa. Tähän matkat (n. 30 min suuntaan) päälle. Vauvaa ei terapiassa voi pitää mukana. Hän tarvitsisi siis hoitajan. Olen kysynyt kunnalta perhetyöntekijää, mutta sain vastauksen, että vaikka tarpeemme on ilmeinen, ei perhetyöntekijän tehtävä ole olla lapsenvahti, ja kun meillä ei ole kasvatuksellisia ongelmia (toisin sanoen emme tarvitse ketään kertomaan, kuinka lasta tulee hoitaa ja kasvattaa, sen ovat viranomaiset todenneet), ei kunnalla ole meille tarjota meille työntekijää. Kysyin kodinhoitajista, mutta heidät on kuulemma tarkoitettu vanhuksille ja äkillisiin kriisitilanteisiin - ei siis perheiden pitkäaikaiseen käyttöön.
Sosiaalitoimiston virkailija ehdotti siis meille MLL:n lastenvahteja (saisimme palkat toimeentulotukena, koska miehemme opiskelee). Minkälaisia kokemuksia teillä on? Olen kuullut erittäin huonoja tarinoita, mm. anopiltani (lastenvahdit eivät esim. suostu vaihtamaan vaippoja). Uskaltaisinko todella jättää 1 kk:n ikäisen vauvan jonkun MLL:n kurssin käyneen ihmisen vastuulle?
Tai jos tiedossanne on JYVÄSSEUDULTA joku, jolla on kokemusta vauvanhoidosta, jolla olisi päivisin aikaa (esim. pitkäaikaistyötön) ja jolle riittäisi pieni palkka (onko se nyt sitten 5-6 € tunnissa MLL:n listoilla), voisitteko ilmoittaa minulle?
Kenelläkään kokemusta MLL:n lastenvahdeista?
5
3114
Vastaukset
- ei takaa
että palvelu olisi hyvää. Kyllä ihan tavallinen ihminen osaa lapsen hoidon ym aivan yhtä hyvin kuin kursseja käynytkin.
Itse olen hakenut hoitajaa lapselleni, en tosin sieltäpäin, opiskelijatytöt ovat ottaneet yhteyksiä, hinnat 3-8e.
Sitä mietin, voinko saada toimeentulotukea kun palkkaan opiskelijan enkä kurssitettua tai kunnan työntekijää. Meni hieman ohi aiheen mutta ei kai haittaa. - iina
hei!
Aika erikoista jos hoitaja ei ole suostunut vaippaa vaihtamaan.. itse olen toiminut MLL hoitajana n.9 vuotta ja tunnen monia hoitajia. kun kerrot tarpeesi toimistoon ja lasten iät, heillä on tiedossa ketkä ovat valmiita hoitamaan näinkin pieniä vauvoja.voit vaikka pyytää hoitajan tutustumiskäynnille ja itse seurata onko hän mieleinen . Rohkeasti vaan =) hoitajia on niin paljon että varmasti aina joku on joskus osoittautunut vähemmän päteväksi mutta kyllä palaute yleinsä kulkee..- JDOS
kyllä mml hoitajat nyt vaipat vaihtaa, sehän työhön kuuluu, sitä ei sitten tiedä kuinka hyvin.
Se riiippuu siitä kuka hoitajista tulee, minun siskoni on mml kurssin käynnyt, todella kokenut lastenhoitaja.Käynnyt jo lukuississa kodeissa hoitajana. Monet tytöt käyvät kurssin jotta heillä olisi ns.kirjallinen todistus kokemuksesta.
Siskonikin oli hoitanut jo 2 vuotta lapsia ja sen jälkeen päätti käydä kurssin.
Kyllä sieltä nyt ensimmäiseksi kannattaa kysyä, sellaista jolla on kokemusta alle vuoden ikäisistä vauvoista.
kyllä oikea hoitaja löytyy :) - ap.
JDOS kirjoitti:
kyllä mml hoitajat nyt vaipat vaihtaa, sehän työhön kuuluu, sitä ei sitten tiedä kuinka hyvin.
Se riiippuu siitä kuka hoitajista tulee, minun siskoni on mml kurssin käynnyt, todella kokenut lastenhoitaja.Käynnyt jo lukuississa kodeissa hoitajana. Monet tytöt käyvät kurssin jotta heillä olisi ns.kirjallinen todistus kokemuksesta.
Siskonikin oli hoitanut jo 2 vuotta lapsia ja sen jälkeen päätti käydä kurssin.
Kyllä sieltä nyt ensimmäiseksi kannattaa kysyä, sellaista jolla on kokemusta alle vuoden ikäisistä vauvoista.
kyllä oikea hoitaja löytyy :)Anoppini siis kertoi MLL:n hoitajasta seuraavaa: tämä oli n. 40-v. nainen, jolla itsellään oli muutaman vuoden ikäinen poika. Tapahtui muutama vuosi sitten. Anoppilassa pikkuväkeä on ihan kiitettävästi, tuolloin nuorin kotonaollut (kuopus oli vanhempiensa mukana) oli reilun vuoden ikäinen.
Kun appivanhempani tulivat kotiin, istui hoitaja sohvalla poikansa kanssa. Oli istunut siinä kuulemma koko sen muutaman tunnin, minkä anoppi ja appi olivat poissa. Lapset eivät olleet saaneet ruokaa. Pienimmäisen vaipan oli vaihtanut joku isommista, kun nainen ei ollut sitä suostunut tekemään. Joku peinimmistä oli löytänyt äitinsä terveyssiteet ja liimaillut niitä pitkin seiniä, mm. olohuoneen ja eteisen väliseen lasioveen. Hoitaja siis istui sohvalla olohuoneessa eli oli nähnyt, mitä poika puuhaa eikä ollut viitsinyt tehdä asialle mitään.
Samantyyppisiä, tosin ei ihan niin radikaaleja kokemuksia, on ollut muillakin. Että vieläkö joku ihmettelee, miksi vähän pelottaisi jättää pikkuvauva MLL:n hoitajalle? :P Tosin hyvä, jos täällä kerta on positiivisiakin kokemuksia. Ehkä kuitenkin etsin jonkun puolitutun opiskelijan, haastattelen hänet ja näin saisimme varmasti luotettavan hoitajan. - MLL-hoitaja
ap. kirjoitti:
Anoppini siis kertoi MLL:n hoitajasta seuraavaa: tämä oli n. 40-v. nainen, jolla itsellään oli muutaman vuoden ikäinen poika. Tapahtui muutama vuosi sitten. Anoppilassa pikkuväkeä on ihan kiitettävästi, tuolloin nuorin kotonaollut (kuopus oli vanhempiensa mukana) oli reilun vuoden ikäinen.
Kun appivanhempani tulivat kotiin, istui hoitaja sohvalla poikansa kanssa. Oli istunut siinä kuulemma koko sen muutaman tunnin, minkä anoppi ja appi olivat poissa. Lapset eivät olleet saaneet ruokaa. Pienimmäisen vaipan oli vaihtanut joku isommista, kun nainen ei ollut sitä suostunut tekemään. Joku peinimmistä oli löytänyt äitinsä terveyssiteet ja liimaillut niitä pitkin seiniä, mm. olohuoneen ja eteisen väliseen lasioveen. Hoitaja siis istui sohvalla olohuoneessa eli oli nähnyt, mitä poika puuhaa eikä ollut viitsinyt tehdä asialle mitään.
Samantyyppisiä, tosin ei ihan niin radikaaleja kokemuksia, on ollut muillakin. Että vieläkö joku ihmettelee, miksi vähän pelottaisi jättää pikkuvauva MLL:n hoitajalle? :P Tosin hyvä, jos täällä kerta on positiivisiakin kokemuksia. Ehkä kuitenkin etsin jonkun puolitutun opiskelijan, haastattelen hänet ja näin saisimme varmasti luotettavan hoitajan.Olen tehnyt lastenhoito-, ryhmähoito- ja synttärivetäjän töitä useita vuosia MLL:n palveluksessa. On surullista, että ne joilla on hyviä kokemuksia palveluistamme pysyvät hiljaa. Viime vuonna Turun seudulla tehtiin satojatuhansia tunteja MLL-lastenhoitotyötä vapaaehtoisvoimin, ja huonoa palautetta tuli vain aivan yksittäisiä kappaleita. Asiakastyytyväisyyskyselyissä palaute on ollut loistavaa, ja kritiikki on kohdistunut lähinnä puhelinpäivystyksen aukioloaikoihin.
Jokainen MLL-hoitaja haastatellaan ennen kurssille pääsyä, ja hoitajana toimivalla on velvoite käydä työnohjauksessa vähintään kahdesti vuodessa. Mätiä omenia on joka korissa, mutta yleensä ottaen MLL-hoitajat ovat vastuullista porukkaa. Se, että taustalla on vahva ja luotettu organisaatio antaa oikeusturvaa sekä perheelle että hoitajalle: erimielisyyksissä tulee ottaa yhteyttä MLL:lään, ja järjestö toimii välittäjänä. Huonoa hoitokokemusta ei siis kannata retostella kaiken maailman nettifoorumeilla vaan kertoa palvelunvälitykseen jotta viesti menee hoitajalle perille. MLL-palvelun muita hyviä puolia ovat alhainen ja pysyvä hinta josta ei tarvitse neuvotella, hoitajien hyvä saatavuus mitä erilaisimmille keikoille mihin vuorokaudenaikaan tahansa, ja kaiken kaikkinen innostus työhön. Kurssin käyminen vie sen verran aikaa ja vaivaa, että aivan hetken mielijohteesta tai pikkurahan puutteessa sille ei lähdetä.
Älkää siis antako yksittäisten huonojen hoitajien pilata koko porukan mainetta. Osoittakaa kritiikki oikeaan kohteeseen. Tällainen ruikuttaminen on kurjaa niiden kannalta, jotka palvelusta ovat apua ja iloa saaneet. Mainittakoon vielä, että MLL hoitaa monille paikkakunnilla myös sosiaalihuollon toimeksiantoja (lastenhoito ja perhetyö ostopalveluna).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803