Tuleeko minusta kalju?

kaljua pelkäävä

Olen siis 18-vuotias äijä. Hiukseni ovat melko vahvoja, jämäkkää ja paksua laatua kuten parturini sanoi viikko sitten, sekä tummaa.
Isäni isä ei ollut kalju, ei hänen äitinsä isä eivätkä myöskään äidin isovanhemmat, mutta sattumoisin on käynyt niin että isäni on kalju samoin kuin äitini isäkin on kalju.
Minua pelottaa ajatus jos minusta tulee kalju, ja se hermostuttaa minua.
Koska esivanhempani eivät olleet kaljuja, voiko heiltä tulleet perintötekijät estää kaljuuntumisen vai onko mitään tehtävissä?

5

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tötötöö

      Suurin merkitys lienee kai sillä että äitisi isä on kalju. Itselläni on lähes sama tilanne. Isän puolen suvussa paksut ja vahvat hiukset eikä isälläni (kohta 60v) ole merkkiäkään hiusten ohenemisesta. Äidin puolella taas paskaakin paskemmat geenit, eli äidin isä on kaljuuntunut nuorena. Itse olen reilu parikymppinen ja valitettavasti perintötekijät äidin puolelta alkavat näkyä. On se vittumaista periä ne paskemman suvun geenit, mutta sille ei voi mitään.

    • Hmm...

      Meitä on 3 veljestä, 2 on kaljuja, ja äidin isällä oli paksu musta
      tukka 80-kymppisenä, samoin isän isällä.
      Isän äidin puolelta se kaljupäisyys minun tapauksessa
      on perittyä.

    • kaljua pelkäävä

      Kerroin myös ettei äitini isovanhemmat eivät olleet koskaan kaljuja, myös äitini isän isä ei ollut kalju koskaan. Samoin isäni isä ei ollut kalju muttei myöskään isäni äidin isä. Voiko heiltä perityt geenit vaikuttaa kaljuuden estämiseen vaikka hoitomuotojakin on olemassa?

    • mi6

      Kaljuuntumiseen vaikutta myös ympäristötekijät. Sitä tulehdusreaktiota hiuspohjassa voi lieventää jättämällä laktoosin pois ruokavaliosta. Näin kärjistetysti voisi todeta siitä eräästä mainoksesta (en ole koskaan juonut maitoa ja sen kyllä huomaa), että aikamoinen pehko oli jäbällä.
      Eläinrasvojen syöminen vaikuttaa testosteronitasoja kohottavasti, ja korkeat tasot on yhdistetty tutkimuksissa kaljuutumiseen. Toisaalta vegaaniksi ryhtyminen voi tuoda vielä pahempia ongelmia puutostilojen myötä.

      • Kaljua pelkäävä

        En siis yhtään ihmettele että ranskalaisella appiukollani on niinkin paljon tukkaa, kun ei maitoa juo XD Mutta kyllä mä siitäkin huolimatta maitoa kulutan jossain määrin.
        Sekin vaan kun isopappani eli siistissä ympäristössä (En usko että se nykyisellä vaatimustasolla olisi hygieninen paikka mutta silti, suht siistissä ympäristössä) niin hänen oma asuntonsa oli melko karu ja kamala paikka, jossa pappani varttui: Ei kunnolla ravintoa eikä siisteydestä tietoa, emäntä kun oli kuollut.

        Noooh, hyvä tietää että toivo ei ole menetetty, en halua olla kaljupää aikuisena miehenä (Ja tämä isopappakin eli 89-vuotiaaksi eikä silloinkaan kaljusta merkkiä)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3361
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      1996
    3. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1851
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1805
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1758
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1410
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      35
      1344
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe