Tunisiaan helmikuussa 2015

Mallu matkailija

Minne kannattaa suunnata, etsin kohdetta missä olisi mukava viettää 50-vuotispäiviä, kaipaamme romanttista paikkaa,hyviä ruokapaikkoja, ostoksista kiinnostaa laukut ja sisustustuotteista seinälle.

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussi62

      Tunisia on rauhallinen paikka helmikuussa. Laukkuja on kaupat täynnä ja tehtaita riittää. Ruoka on hyvää, monipuolista ja halpaa (ns. kansankuppilassa saa syödä mahansa tayteen tuorettaruoikaa 1-2 €:lla) Hotelleissa kalliimpaa. Sousse on hyvä paikka ja sieltä on hyvät yhdeydet joka suuntaan. Matkustaminen Tunisiassa on helppoa ja halpaa, esim. taksi kaupungissa 3 km 1€ , Louage taksilla 100 km 5€. Helmikuu on jo kevättä, lämmintä 15-25 astetta, kuin Suomen kesä, yöllä viileämpää 10-15. Tunisia on myös tujrvallinen matkailijalle, Ei humalaisia ,ei väkivaltaa, taskuvarkaita ja pikku huijareita riittää, mutta kun tietää ja varautuu ei niistä harmia ole. Yli sadan viikon kokemuksella voin suositella.

    • Mallu matkailija

      Kiitos tiedosta. Selvästi Tunisiaa enemmän kommentteja riittää Turkista, josta kirjoitukset niin negatiivisia. Ainakin aiheuttaa paljon keskustelua. Kohteena Tunisia on vielä käymätön paikka ja matkailu aina avartaa.

      • Saharanretki hyvä

        Saharanretki hyvä , helppoa ,halpaa, mukavaa ,turvallista.
        -oma pullo mukaan , viiniä saa kyllä ruokapaikoissa.
        -ilmat on rantakohteissa mitä on talvella mutta saharan retkellä voi olla hetken lämpimässäkin.


      • Mallu matkailija
        Saharanretki hyvä kirjoitti:

        Saharanretki hyvä , helppoa ,halpaa, mukavaa ,turvallista.
        -oma pullo mukaan , viiniä saa kyllä ruokapaikoissa.
        -ilmat on rantakohteissa mitä on talvella mutta saharan retkellä voi olla hetken lämpimässäkin.

        Voisitko vinkata miten sinne saharan retkelle kannattaa pukeutua, jos yöretkelle lähtee? Yöthän varmaan kylmiä.


    • tssss

      Saharan retkellä yövytään hotellissa, jossa kyllä lämmitys pelaa. Kantsii ottaa normi kesävaatteiden lisäksi toki pitkähihaistakin/ohut takki mukaan. Aamut ja illat voi olla hieman viileitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1123
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe