Auto meni hämärän aikaan hiljaisesti pikkutietä metsään ottakaa rekisteriin ylös kirjaan saa tiedon sitten
kuusi varkkaita nähty
vatkaat kuriin
21526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Anna tänäkin vuonna koordinaatit missä niitä hoidettuja joulukuusia olisi haettavissa.
Nyt on vähän kiireitä, voisitko samalla toimittaa tien reunaan valmiiksi, sellainen kapea ja tuuhea n 2,3 m korkea serbiankuusi, kiitos.
Vähikkälästä hain kuusen tänään
Laitoitoitko valmiiksi muille? Pääsen töistä kohta ja luvattiin et siinä risteyksessä,tänä vuonna on kuuseja haetttavaksi.
Olis Taas Se aika vuodesta kun pitäisi kuusi hakea vähikkälästä. Muutama hyvännäkönen kuusi tullut vastaan, saha mukaan pimeällä ja kuusen kaatoon.
Nyt on vähän kiireitä, voisitko samalla toimittaa tien reunaan valmiiksi, sellainen kapea ja tuuhea n 2,3 m korkea serbiankuusi, kiitos.
Oletko jo sahannut kuuseni? Tänäkin vuonna onneksi työkiireitä. Milloin sen voin noutaa? Jos sataa lunta, ravisteletko kuuseni puhtaaksi?
Hyvää joulua sinulle ja KIITOS
Eikös Tokmannilta saa halvalla hyviä kuusia? Pensarahalla. Tarvi kenenkään varkaisiin mennä johoni korpeen rämpimään. Vai onko rosvoaminen enempi jo elämäntapa?
Miten voi vatkata kuriin? Oliko niitä varkaita varmasti kuusi? Ettei vaan viisi, tai seitsemän?
Joo itsekki näin auton joka ajoi kuoppaista metsätietä hiljaa!! Varmasti oli kuusivarkaissa!! Eihän siellä ny herran jumala muuten hiljaa ajella! EI JUMALAUTA NYT VITTU SAATANAN KYLÄPOLIISIT TARKOTTAAKO SE METSÄTIELLÄ HILJAA AJAMINEN VITTU SITÄ ETTÄ HETI OLLAAN VARKAISSA!! Voi jumalauta mihi tää maailma on menossa.. Ja vittuako ketää se haittaa jos joku jonkun kuusen resun sieltä jonkun mettästä hakee?? Eiköhä vittu suomessa oo sen verran mettää että ei se yhen puun hakeminen koko maailmaa kaada :D ja että pitää johonkin suomi24 kirjottaa asiasta ni saa pikkasen oikeesti olla tylsä elämä XD tähän sopisi tää kuuluisa kuusi/viisi sanonta
Kiipulan polkupyörävarkaista on tullut kuusivarkaita. Vajakkia toimintaa kumpikin.
juu, pyydä joulupukilta uus fillari...nyt puheenaiheena oli että oliko varkaita viisi kuusi vai seitsemän..
käyppä poeka raijaa tai satua polkasemas ni pyörävarkaus ei enää harmita.. kyllä niit kelpaa polkee ;)
Eipä näkynyt minun kuusta joku pentele pöllinyt sen. No hyvää joulua silti joakaiselle.
löytyykö vähikkälän tien varresta tänä vuonna hyviä joulukuusia???
Löytyy! Itse kävin hakemassa sieltä kuusen taloon ja ai että kun onkin komia kuusi! Otin muutaman ylimääräisen myös olisiko joku innokas ostamaan?
Olen menossa viikonloppuna Vähikkälään.
Sahaan muutaman kuusen valmiiksi, niin muiden ei tarvitse kuin poimia parhaat päältä pois.
Onko kapeaksi leikattua omorikaa? Laita koordinaatit.
Onhan se ihan kauheeta jos joltain ökymaajussilta kuusi viedään. Täytyy siihenkin joku tuki keksiä.
Kyllä veronmaksajat maksaa.
Enemmän ihmetyttää se, että nää "maajussit" myy polttopuita ohi verottajan satoja motteja vuodessa ja verottajaa ei kiinnosta se ollenkaan. Sen sijaan mummujen kutomat villasukat ja tienpientareilta kerätyt tölkit ovat "kuumaa kamaa" verottajan mielestä.
Tervakoskella ei "maajussit" voi klapeja tehdä, kun paperiliittolaiset varastaa jo metriset halotkin suoraan pinosta. Yhtiön ajoilta peritty tapa.
Pitkät rangatkin kelpaavat.
En ole ikinä maksanut joulukuusesta, pientä joulun jännitystä kuusen haku reissulla olla pitää. On muitakin samassa metsikössä jännitystä hakevia ollut.