Oletteko te Aasian matkaajat ottaneet japanin aivokuume rokotteen? Meillä matkan kohteena on Malesia, kesto 3 vko, ajankohta joulukuu. Tarvitseeko ottaa?
japanin aivokuume
7
14903
Vastaukset
- Matti
Enpä tiedä tuosta (aivo)kuumeesta. Itse olen menossa Malesiaan ensviikolla ja otin vain hepatiitti rokotukset. Kannatta varmaan kysellä terveydenhoitoalan ihmisiltä.
- Nimetön
Moi.kannattaa otta rokote japanin aivokuumetta vastaan..sitähän ilmenee sadekauden aikana
t:Make...ehkä muutenkin - Shanghaista
Oman mielenrauhan takia kannattaa varmaan ottaa ko rokote, jos asiaa olet pohtinut. Mutta, jos oikein muistan, siina on useampi rokotuskertaa ennenkuin suoja on 100% ja jos olet lahdossa jo joulukuussa, et ehdi enaa ottaa kaikkia. Tosin, kannattaa kuulemma ottaa se ensimmainenkin ennen matkaa ja jatkaa sitten loman jalkeen. Rokotus oli muistaakseni useamman vuoden voimassa.
- Piikittäjä
Ne ekat piikit voi ottaa nopeutetussa aikataulussa eli pitäis ehtiä ennen matkaakin.
- malesia
Terkkarilta kysyin, ja ei suositellut aivokuumerokotetta, kun en matkallani ole pitkiä aikoja maaseudulla. Hyttysiltä suojautuminen kuulemma riittää. Jos olisi reissussa yli kuukauden olisi eri juttu.
- Mopomies
Kysele alan ammattilaisilta vaikka Aurooran sairaalasta Helsingistä.
Rokotteen saamiseen kuluu aikaa koska pistokset on otettava tieyin välein ja esim samaan olkapäähän ei saa pistää peräkkäin.
Muista myös että tällä rokotteella on myös sivuvaikutuksia,vakaviakin. Ilmenemisprosentti oli luokkaa yksi tuhannesta mitä voi rokotteesta kyseenollen pitää jo todella korkeana. Itselleni ei tullut kyllä mitään,tosin en voita lotossakaan.. - kuutamo
Myöhässä tulee tämä vastaus alkuperäiselle kirjoittajalle, mutta vastaan silti. Olen lähdössä keväällä kuukaudeksi kaakkois-aasiaan seikkailemaan (=reppumatkalle), ja minulle suositeltiin japanin aivokuume rokotusta terveyskeskuksessa. Kävi tuuri, eikä tullut mitään sivuoireita, vaikka terkkari niistä kovasti varottelikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait953559Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51889Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71690- 341435
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es56971Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36920Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47830Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4807Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60794