olen 17,2 vuotias poika ja murrosikäni on myöhässä. karvoitusta on tullut ja hiki haisee yms. olen ollut aina aika kuikelo mutta viime kasvupyrähdyksen jälkeen painoa tuli jo .62kiloa, mutta suurin huolenaiheeni on lähes kasvamaton penis, karvoja kasvaa hirvesti mutta se on pieni.. auttakaa, mitä pitää tehdä, onko normaalia että karvoitus alkaa ennen kokokasvua ja vasta tässä iässä?? olen aina syönyt aika vähän, mutta nykyään syön paljon, voiko tämä vaikuttaa asiaan??
Vastaukset 7
- Milloin mitäkin
Jos oikein käsitin kirjoitustasi, niin varsinainen murrosikäsi alkoi aika myöhän eli karvoituskin tuli vasta 17 vuotiaana. Onko näin. Olisi helpompi miettiä jos kertoisit murrosikäsi eri vaiheet ja missä iässä mitäkin. Joko tulee spermaa???
- kfgjkkg
Murrosikä on muuten alkanut jo 14-15 v mutta alapään koossa ei ole vielä mitään muutosta..
- Mitat esille
kfgjkkg kirjoitti:
Murrosikä on muuten alkanut jo 14-15 v mutta alapään koossa ei ole vielä mitään muutosta..
Voisitko vielä lisätä myös peniksesi koon velttona ja seisokissa. Kun ei aina tiedä, mitä ns. pieni koko tarkoittaa kullekin ihmiselle. Jonkun mielestä normaalikokoinenkin voi olla pieni. Et myös kertonut sperman tulosta mitään.
Miten isäsi ja isoveljesi murrosikä on alkanut ja mikä heidän peniksensä koko on. Toki olet saunassa ne nähnyt velttona. Geenit ovat aina asialla. - dhkgcjk
Mitat esille kirjoitti:
Voisitko vielä lisätä myös peniksesi koon velttona ja seisokissa. Kun ei aina tiedä, mitä ns. pieni koko tarkoittaa kullekin ihmiselle. Jonkun mielestä normaalikokoinenkin voi olla pieni. Et myös kertonut sperman tulosta mitään.
Miten isäsi ja isoveljesi murrosikä on alkanut ja mikä heidän peniksensä koko on. Toki olet saunassa ne nähnyt velttona. Geenit ovat aina asialla.Velttona n . 7cm ja ympärys n.10 seisokissa n. 11-12 cm ja ympärys n. 12 .. spermaa on tullut jo n. 15 vuotiaasta asti. Tää on todella vaikee asia mulle koska koko koululla ja kavrreilla tuntuu olevan kaameet patongit mitä suihkussa olen nähnyt ja nolottaa ihsn sikana aina jos on joku uinti.yms isällä on ihan kiitettävän kokonen ja veljiä ei ole sen tiedän että isällä on pituuskasvu alkamut vasta vähän vanhemmalla iällä, mutta yksityiskohtaisempia en ole viitsinyt kysyä.. muttaolenko normaali ja voiko penis kadvaa vielä tässä iässä karvojen tulon jälkeenkin ??
- Mieliala korkealle
dhkgcjk kirjoitti:
Velttona n . 7cm ja ympärys n.10 seisokissa n. 11-12 cm ja ympärys n. 12 .. spermaa on tullut jo n. 15 vuotiaasta asti. Tää on todella vaikee asia mulle koska koko koululla ja kavrreilla tuntuu olevan kaameet patongit mitä suihkussa olen nähnyt ja nolottaa ihsn sikana aina jos on joku uinti.yms isällä on ihan kiitettävän kokonen ja veljiä ei ole sen tiedän että isällä on pituuskasvu alkamut vasta vähän vanhemmalla iällä, mutta yksityiskohtaisempia en ole viitsinyt kysyä.. muttaolenko normaali ja voiko penis kadvaa vielä tässä iässä karvojen tulon jälkeenkin ??
No ainakin velttona kokosi on ihan normaali. Seisokissa peniksesi pituus on 11-12 cm. Toki siinä voisi olla parisenttiä lisää, mutta se saattaa vielä tulla vuoden sisällä.
Kun katsot koulukaverisi penistä niin katsot sitä eri asennosta kuin omaasi ja siksi ne toiset voivat näyttää pidemmältä.
Vaikka ei enää kasvaisi yhtään, niin tulet sillä ihan hyvin toimeen myös tyttöjen kanssa.
Monesti me luullaan, että toiset vertailevat peniksensä kokoja kavereihin, mutta aika vähän heteromies on kiinnostunut muiden koosta murrosiän jälkeen. Siinä iässä se toki on tärkeä, mutta ei enää kun ikää tulee kymmenkuntakin vuotta lisää niin katse välttää jo katsomastakin saunassa ja suihkussa muiden vehkeitä.
Murrosikäsi on muuten kaikin puolin kunnossa. Älä pilaa elämääsi murehtimalla jotain noin vähäistä asiaa jolle et kuitenkaan voi tehdä mitään.
Luoja on varmaan antanut sulle muita hyveitä joita muut myös naiset arvostavat.
Itsesääli tuhoaa oman arvontunteesi ja siitä ei hyvää seuraa. Taistele sen puolesta.
- Minävaan
Hei, kasvat varmasti vielä. Pojat on osa vasta 20 vuotiaana aikusen miehen mittaisia. Mutta niin pojat, kuin tytötkin ovat erin laisia. Nyt ymmärrrät mille pienirintaisista tai todella suuri rintaisesta tytöstä tuntuu, jos asiaan puututaan, koska asiallehan ei voi itse mitään. Opit tästä että tärkeintä on kuitenkin luonne ja se että viihtyy toisen kanssa. Aikansa vie kasvaa aikuiseksi, odota vielä muutama vuosi. Ja muista hyväksyä itsesi sellaisena kuin olet:)
- nohata2
Ei mitään hätää. Suom alaisen keskihinta kovana on nyt. 13 cm. Joten paljo lyhyempiä on kuinti sinulla erittäin monella. Työssäni näen paljon alastomana miehiä ja todella 5- 10 cm mittaisia on monilla. Sinulla varmaan vielä kasvain kun ikää tulee lisää. Eliolettäysi terve suomalainen miehen alku. Ja kuten joku sa oi,ehtoja miehiä kiinnosta edes katsella toisten kuluja vähän isompana.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran93845Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?148797- 60682
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47664Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25663Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44597
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä29532- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20523Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27516Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81479- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee404470- 30446
- 44441
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39414Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole4401