Olen rakastunut varattuun mieheen. Vastoin kaikkia periaatteitani, rakastuin häneen. Aiemmin olen aina poikkeuksetta perääntynyt kuullessani, että toinen ei ole vapaa, en ole ikinä halunnut sekaantua kahden ihmisen väliseen sopimukseen..
Tällä kertaa tunne oli liian vahva ja kaikki vittaisi siihen, että mies ei ole onnellinen parisuhteessaan. Tunnen silti itseni katalaksi syöjättäreksi, joka omaa agendaansa ajatellen toimii miten lystää.. Vaikken koskaan ennen ole tunnistanut itseäni tuosta.
Tämä mies herättää minussa sellaisia intohimoja, ettei kukaan koskaan aikaisemmin. Välillämme on jokin yhteys, magneetti, joka vetää puoleensa.
Tiedän tämän kuulostavan naiivilta ja typerältä, mutta en kestä ajatusta hänen lopullisesta katoamisestaan..
Välillämme ei ole tapahtunut mitään, eikä tapahdu, ennen kuin tiedän mikä on toisen suhteen kohtalo. En ala rakastajattareksi hänelle.. mutten myöskään halua painostaa eroon.. Pattitilanne, ei ulospääsyä?!
Tällä kertaa tunne oli liian vahva ja kaikki vittaisi siihen, että mies ei ole onnellinen parisuhteessaan. Tunnen silti itseni katalaksi syöjättäreksi, joka omaa agendaansa ajatellen toimii miten lystää.. Vaikken koskaan ennen ole tunnistanut itseäni tuosta.
Tämä mies herättää minussa sellaisia intohimoja, ettei kukaan koskaan aikaisemmin. Välillämme on jokin yhteys, magneetti, joka vetää puoleensa.
Tiedän tämän kuulostavan naiivilta ja typerältä, mutta en kestä ajatusta hänen lopullisesta katoamisestaan..
Välillämme ei ole tapahtunut mitään, eikä tapahdu, ennen kuin tiedän mikä on toisen suhteen kohtalo. En ala rakastajattareksi hänelle.. mutten myöskään halua painostaa eroon.. Pattitilanne, ei ulospääsyä?!
Vastaukset 16
Vanhimmat
"kaikki vittaisi siihen, että mies ei ole onnellinen parisuhteessaan"
Niin ja pitääkö sitä sitten mennä sotkemaan loputkin tosta parisuhteesta? Niin ettei toisten suhteelle jää edes mahdollisuutta?
Kunhan vaan saa itelleen kaiken...?
"Aiemmin olen aina poikkeuksetta perääntynyt kuullessani, että toinen ei ole vapaa, en ole ikinä halunnut sekaantua kahden ihmisen väliseen sopimukseen.."
Just niin. Tietystihän se sanoo, ettei ole onnellinen, että olis hyvä syy päästä sänkyyn. Ainahan sitä saa yrittää. Mitenhän teidät toisten miehen hamuajat saisi "tapettua" sukupuuttoon.
että, sun mielestä varatut miehet ovat kaikki aivottomia ja tahdottomia olentoja, joita naiset vaan vetelevät naruista kuin puunukkeja?
On tässä tullut huomattua, että varatut miehet kyllä itse ehdottelevat yhtä sun toista, vaikka yrittäisi miten sanoa, että kaveripohjalla voidaan jutella, muttei muuta.
Kyllä se pettäminen aina lähtee siitä varatusta miehestä, ei ketään väkisin viedä.
Näin on. Aina naista syyllistetään. Monesti nainen ei tiedä edes, onko varattu vai ei.
Miehen pitää tietää, mitä tekee. Ja ottaa siitä vastuu.
Hassua, että varatut miehet itse pettävät ja samalla haukkuvat naista, joka pettää heidän kanssaan, vaikka nainen itse olisi vapaa.
että olisi seksistä kyse, sen saamisesta tai saamatta jäämisestä. Sellaisiakin miehiä olen nimittäin kohdannut. Tämä mies pohti selvästi syvemmälle, kuten että mitä muita asioita kaikkeen tähän liittyy kuin nykyinen kumppani.
Hän kysyi jutellessamme, mitä oikein hänestä haluan. Vastasin, etten aio olla kenekään toinen nainen, enkä myöskään sellaisen miehen ensimmäinen nainen, jonka toinen nainen joskus olen mahdollisesti ollut.
"Mitenhän teidät toisten miehen hamuajat saisi "tapettua" sukupuuttoon" Juuri näin, mutta entäs ne miehet jotka lähtevät tälle tielle?! Eikö niitä pitäisi saada samalla tavalla hengiltä? Kuule kyllä se niin on, ettei hyvästä parisuhteesta kukaan lähde pettämään! Et voi olla noin naiivi, hei ihan totta!
...kun tämä mies nukkuu pääosan öistään kuitenkin vaimonsa vierellä?? Ilmeisesti on reissujaan salaillut vaimoltaan ja valehdellut hänelle. Puhuuko sinulle totta?? Oletko vaimolle ja lapsille mustasukkainen? Kannattaako jatkaa? Onko raastavaa?
miehen tyttöystävälle tai lapselle. Tyttöystävä vaikuttaa sitoutumiseen kykenemättömältä naiselta (lapsi ei ole hänen).
Lapsen äiti on asia erikseeen, miehen suhde häneen on päättynyt kauan sitten. Lasta tahtoisin tavata ja oppia tutustumaan tähän, jos tilanne muuttuu ja voimme tapailla miehen kanssa ihan normaalisti.
Kykenen lämpimiin ja empaattisiin tunteisiin uskon pystyväni luomaan miehen lapseen tasapainoisen suhteen.
Todennäköisesti mies haluaa samaan aikaan vapaan ja varatun miehen edut itselleen. Ymmärrän, että olet tunteittesi vallassa, mutta sinä jäät häviölle tässä pelissä, jos oikeasti haluat saada miehen itsellesi. On eri asia, jos haluat hieman huvitella. Huvittele, ja jätä asia sikseen. Älä anna tunteittesi viedä sinua.
millähän nää moralistit sais ymmärtämään ,että semmosta tää elämä on ja kaikkea sattuu ja tapahtuu.ei ole olemassa yhtä ainoata syyllistä näissä kolmio draamoissa
Niin ja joskus kun nyt sattuu vaan käymään niin, että kaksi ihmistä rakastuu toisiinsa. Oli ne sitten vapaita tai varattuja. Tottakai ihminen itse päättää miten toimii,mutta aina kaikki ei mene ihan suunnitelmien mukaan..
...Kohta tässä sopassa kierii vaimo, lapset miehen äiti, ja ties ketkä, kaikki itkee ja painostaa miestä, joka ei tiedä mitä tehdä...ja mitä mies tekee...menee junan alle....
rakastaisi sua ni se jättäis tyttöystävänsä..
eikö totta.sille on jokin syy että ovat yhdessä.Kaikissa suhteissa tulee kriisejä, niin se vaan on.Munki jätkäl on ollu jotain tyytöjä kun meillä oli yime out.Jälkeenpäin haukku tyyyöjä säälittäviks.Se puhuu vaikka mitä paskaa että pääsee maistamaan vierasta kun ei oltu sillon yhdessä.Miksäs siinä.Jotakuta sattu aika pahasti kun sitte mun piti ilmottaa että seurustellaan ettei viittis enää soittaa.
..miksi sinun pitää ilmoittaa poikaystäväsi naisille, että te seurustelette? Miksei hän itse tee sitä - asiallisesti?!
Et oikein ymmärtänyt pointtiani muutenkaan. En missään vaiheessa väittänyt, että hän rakastaisi minua - ei ketään voi rakastaa näin lyhyen tuttavuuden jälkeen. Tunne on muuten kyllä vahva.. Rakkaudesta tuskin voi kuitenkaan puhua.
Ja kuten sanoin - mitään ei ole tapahtunut, eikä tule tapahtumaankaan niin kauan kuin tyttöystävä on kuvioissa.
itseasiassa niin että pakotin kundini kertomaan tytöille...kerran ilmotin kyllä naiselle että jätkä on varattu.Miksei se ilmota?
se tykkää pelata.Hei jos kusettaa naisia 6-0
ni miten uskot että hän voisi olla asiallinen muuten? Minä tiedän meiningin ja missä mennään.
Kehottaisin sinua pysymään poissa kuvioista niin kauan kun he tekevät eroa.Siinä itseasiassa näet että merkitsetkö sille mitään..
Ja mistä voit olla varma että tyttö on pois kuvioista?
Jos muistat mitä rakkaus on, se on toisen kunnioittamista ja toisten suhteen kunnioittamista.Jos oikeasti rakastat niin haluat hänelle kaikkea hyvää ja olet valmis päästämään hänestä irti mikäli hän haluaa jatkaa tyttönsä kanssa.
Jos tollatavalla änkee toisten suhteeseen ja jos se rupeaski seurustelee sun kans samantien ni se suhde on tuhoon tuomittu.Edellisestä suhteesta on toivuttava enne uutta, se kyllä varmasti tiesitki.Ihmiset monesti ajattelee vaan itseään.minä minä minä, mitä minä haluan ja toivon.Ole varovainen.
Sinulla on nyt kuvitelmia millainen hän on,jos hän jättää tyttönsä ja rupeaa seurustelemaan sinun kanssai ja huomaat ettei hän ollutkaan se mr oikea niin yksi suhde on turhaa pilalla.
vaan että ole varovainen.Opi ensin tuntemaan hänet tai anna hänen ottaa yhteyttä sinuun, älä sinä ota yhteyttä häneen.Katso mitä tapahtuu..
Tekstissäsi on punainen lanka - tajusin sen kyllä.
Olet oikeassa, minulla on vain kuvitelma hänestä, joka ei perustu millekään todelliselle. Olen itse kuvitellut millainen hän on ja piirrellyt sille mielikuvalle jatkoa.. mieleistäni jatkoa.
Siinäkin olet oikeassa, että minun pitäisi oppia tuntemaan hänet ensin. Ja niin ajattelinkin tehdä. En edes halua hänen jättävän tyttöystävänsä ja sitten huomaan, etten haluakaan häntä..
Pallo on nyt hänellä, kyllä. Odotan hänen yhteydenottoaan ja katson mitä tapahtuu.