STM kuole keuhkoataumaasi

374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En taatusti ole ollut lobbaamassa suomalaisia polttamaan tupakkaa. Niin kauan kuin tupakan valmistaminen ja sen polttaminen ei ole kriminalisoitu, niin silloin se on osa normaalia elinkeinoelämää.

Äänestä
  • Tottahan tuo on, mutta nyt vähättelet jälleen tupakan haittoja.

    Mikäli nyt olet juuri SE Lasse Lehtinen:

    Et ole tyypillinen tupakoivan suomalaisen stereotypia. Pukeudut hyvin, olet menestyvä ja sivistynyt, osaat käyttäytyä, et esiinny naama kurtussa kiskomassa räntäsateessa röökiä kansitakki päällä hytisten. Sinua ei kuvata, eikä yhdistellä missään yhteyksissä tupakkaperäisten sairausten uutisointiin. Teet tupakoinnista tämän takia hyväksyttävämmän kuin se todellisuudessa on.

    Ymmärrätkö, että edustat puheillasi alhaisinta paskasakkia, joka elää täysin toisenlaista elämää kuin sinä. Yh-äidit säästävät lasten leluista ja ruuasta, jotta saisivat ostoskassiinsa edes yhden askin halvinta tupakkaa. Tatuoidut luuserit elelevät päivä kerrallaan ja eivät älyä laittaa rahaa säästöön esim. omistusasunnon muodossa - pääasia on, että kaljaa ja tupakkaa saa joka päivä.

    Yhteiskuntamme on jo vuosisatoja pitänyt huolta vähäosaisistaan. Sitä on kutsuttu holhoamiseksi. Nykyisin holhoamisesta on tullut negatiivinen termi. Kaikki elämän rajoittaminen nimetään holhoamiseksi. Eikö henkisesti vähäosaisia tulisikin holhota, jotta he saisivat elämäänsä järjestystä? Yksi tapa olisi lisätä terveyttä ja käytettävissä olevaa rahaa.

    Tulisitko joskus sieltä "kartanostasi" kuolevaisten joukkoon. Ymmärrätkö miten epätodennäköistä on tupakoimalla päätyä kaltaiseksesi sivistyneeksi, varakkaaksi, palvotuksi julkkikseksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


smax kirjoitti:

http://teemulaitinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/182760-sosiaali-ja-terveysministerio-kuole-keuhkoahtaumaasi

Hyvä kirjoitus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu