Susi, kaali, lammas

Emmu

Miten eläimet saa rannalle, kun susi ja lammas ei saa olla kahdestaan, koska susi syö lampaan, lammas ja kaali ei voi olla kahdestaan, koska lammas syö kaalin. Miten?

15

6070

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppo

      Ammutaan susi ja lammas. Sen jälkeen syödään kaali.

      • ....

        Tehdään lampaasta ja kaalista lammaskaalia ja syödään se suden kanssa.


      • Emmu
        .... kirjoitti:

        Tehdään lampaasta ja kaalista lammaskaalia ja syödään se suden kanssa.

        on se, että ensin viedään lammas saarelle, sitten viedään kaali ja otetaan lammas pois ja sitten viedään susi ja lopuksi lammas


      • Juha822222
        Emmu kirjoitti:

        on se, että ensin viedään lammas saarelle, sitten viedään kaali ja otetaan lammas pois ja sitten viedään susi ja lopuksi lammas

        näin juuri koska lammas muuten söisi kaalin siellä rannalla joten lammas pitää viedä samantien pois sieltä saarelta. sitten susi kuten mainihit ja lopuksi lammas! näin vältetään se että kaikki säilyy ehjänä (:

        toisaalta ite järkeilin sen niin aluksi että jos se kaali piilotetaan sinne saarelle semmoseen paikkaan että lammas ei välttämättä löydä sitä.
        ja ensin luulin niin että nää kaikki 3 viedään saarelle enkä ottanut huomioon sitä että ne pitäisi viedä takaisin rannalle mistä lähdettiin viemään saareen.


      • Anonyymi

        Katkaistaan sinun niskasi ja paistataan liveksesi
        t. Avaaja.ap


    • jkdfjspsp

      Siis vastakkaiselle rannalle...

      • oot viemässä

        Jos oot viemässä niitä Tornionjoen ylitte,niin voit käyttää siltaa,jos onnistut todistamaan tullimiehille,että susi,lammas ja kaalinpää ovat sinun henkilökohtaisia ruokatavaroita.


    • ite

      AIKA KAALI

    • NöFFNöFF

      Ratkasu:
      -Susi: Ammun suden koska se on peto ja kumminkin syö meidät kaikki
      -Lammas: Heitän lampaan veteen, kyllä se uida osaa (routa lampaan kotia ajaa)
      -Kaali: Kaalin jätän rantaan, vittuako kaalilla teen, myöhemmin on lammaspaistia kumminkin tarjolla

    • Juha822222

      Susi ja Kaali samaan aikaan ja Lammas erikseen.
      jos kaikki samaan aikaan niin susi ja kaali yhdessä ja lammas veteen uimatouhuihin.

    • Juha822222

      . jos ne pitää sieltä toiselta rannalta vielä saada pois toiselle rannalle niin silloin tekisin niin että laittaisin lampaan ensiksi saarelle, sitten kaali ja susi samaan aikaan saarelle ja sieltä saarelta pois samalla tavalla, ensin lammas ja sitten susi ja kaali.

    • lolittaja

      NO LOL :3

    • ibu3

      Helppo nakki!

      viet ensin lampaan saarille tulet takaisin kaalille otat kaalin ja lampaan pois sitten suden ja lopuksi lammas!!! (:

      voiko olla niin vaikeaa?? -.-

    • noppadon

      Eka lammas sitten kaali ja viedään lämmäs taas toiselle puolelle jasitten susi ja sitten lammas

    • KAaaaaaaali

      Eka kaali sitten susi sitten lammas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      97
      1318
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1315
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1185
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      107
      1075
    5. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1002
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      986
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      14
      981
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      54
      966
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      169
      845
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      821
    Aihe