lasikuitumasto

ostaakovaiei

Minkälainen mastona on lasikuitumasto?
Katsellut venettä jossa on moinen.
Itseäni jotenkin arveluttaa, tosin kokemusta ei ole.

13

1218

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiilarimasto

      Se on masto, joka on valmistettu lasikuidusta. Tarkoitatkohan kuitenkin hiilikuitumastoa?

      • ostaakovaiei

        Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.


      • S&S
        ostaakovaiei kirjoitti:

        Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.

        Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?

        Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista.


      • kannattaiskiostaa
        S&S kirjoitti:

        Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?

        Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista.

        Kyseessä 70-luvun vene.
        Hinta 3000€
        Ei taida olla hiilikuitumasto.
        Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.


      • Seppomartti
        kannattaiskiostaa kirjoitti:

        Kyseessä 70-luvun vene.
        Hinta 3000€
        Ei taida olla hiilikuitumasto.
        Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.

        En muista 70- luvulta hiilikuitumastoja purjeveneissä ( en puhu jollista), ja lasikuituisia näkyi yhtä paljon. Jos tällainen harvinaisuus todella on myynnissä niin mastosta tuskin kenelläkään voi olla kokemusta. Se on kuitenkin parhaiten tarkistettavissa oleva veneen osa ja siteen tuskin suurin ongelma.


      • osta pois
        kannattaiskiostaa kirjoitti:

        Kyseessä 70-luvun vene.
        Hinta 3000€
        Ei taida olla hiilikuitumasto.
        Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.

        Jos se masto on ollut 70-luvulta saakka veneessä ja edelleen ehjä, niin eiköhän se pysy ehjänä jatkossakin. Jos se olisi liian heikko tms. niin olisi jo hajonnut. Käytössähän nuo eivät kulu, joten siinä mielessä suhtkoht ikuinen, etenkin näillä pohjolan vähäisillä purjehdusmäärillä


    • 3 + 20

      Lasikuitulaminaatti on selvästi lujempi kuin alumiini, mutta alumiini on selvästi jäykempi kuin lasikuitulaminaatti. Tämä näkyy mastossa käytännössä joko siten, että saalinkeja on tiheämmässä, tai siten että maston poikkileikkauksen dimensiot ovat suuremmat. Molemmat lisäävät ilmanvastusta alumiinirikiin verrattuna.
      Teoriassa olisi kolmaskin vaihtoehto, eli lasikuitulaminaatti olisi paksumpi ja siten oleellisesti painavampi, mutta sellaista tuskin käytännössä on tehty, sillä kukapa olisi aikanaan halunnut sekä painavaa että kallista mastoa veneeseensä.
      Lasikuitulaminaatista tehtyyn mastoon saa myös helpommin ja tarkemmin kevennettyä toppia kuin aluminiseen, joten sen painopiste saattaa olla matalammalla kuin alumiinirikisen.

      Toki lasikuitumastoja on myös staagaamattomana, mutta varmaankin olisit tajunnut asian mainita jos sellaisesta olisi kysymys.

      Omaa kokemusta on jollien lasikuitumastosta, sekä yhdestä isoprofiilisesta, jolla on siis suuri tuulikuorma. Helvetin lujia mastoja ovat olleet kaikki, ja siten pitkäikäisiä. Toki heloitus voi vanhemmiten pettää mastosta kuin mastosta, esim väsymisen tai kulumisen seurauksena. Laminaatti itse on käytännössä ikuista, sillä se on niin lievästi kuormitettu koko ajan kestokykyynsä nähden. Mitoituksen kannaltahan jäykkyys on ratkaiseva ja lujuutta on paljon enemmän kuin tarpeeksi. Toki sellaisen saa hajalle esim salaman iskun seurauksena helpommin kuin alumiinisen.

      • S&S

        Olisi mielenkiintoista tietää, mistä purresta on kyse. Osaako mukaan sanoa, missä veneissä on käytetty lujitemuovitakilaa? Kuten aikaisemmin mainitsin, itselläbi ei tule mieleen kuin Albin Viggen edeltäjä Karlskrona Viggen. Onko niitä ollut muitakin?


    • sams2

      Itse olen nänhyt lasikuituisen maston Laurinkryssaressa. Omistaja sanoi että painaa ihan tuhottomasti. Taisi muuten olla vielä kahdella lasikuitumastolla tämä kyseinen vene.

      • betoniparas

        Onkohan kenelläkään betonimastoa,eikös niitä olebetoniveneitäkin?Maston voisi valaa ontoksi ,niin olisi kevyempi.Lujuus varmaan on riittävä!


    • Anonyymi

      Puumasto on paras on kevyt no jos uuberia haluaa, niin balsamasto. Siihen sitten vetelee hiilikuitua ja vernissaa.

    • Anonyymi

      Onhan ne seiväshypyn seipäätkin lasikuitua

    • Anonyymi

      Jos on 70-luvun vene, niin eiköhän se masto ole tullut koeponnistettua moneen kertaan. Lasikuiturakenne ei väsy, joten jos se on kestänyt tähän asti niin kestää jatkossakin.

      Komposiittirakenteena saa varmasti tehtyä parempia mastoja kuin alumiinilla. Suurin syy alumiinimastojen ylivaltaan on hinta. Alumiiniprofiilin pursottaminen on helppoa ja halpaa, ja alumiinimastoon on helppoa ja nopeaa kiinnittää kaikki tarpeelliset osat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      112
      721
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      51
      595
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      577
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      522
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      41
      495
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      493
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      434
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      418
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      404
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      381
    Aihe