Minkälainen mastona on lasikuitumasto?
Katsellut venettä jossa on moinen.
Itseäni jotenkin arveluttaa, tosin kokemusta ei ole.
lasikuitumasto
13
1173
Vastaukset
- Hiilarimasto
Se on masto, joka on valmistettu lasikuidusta. Tarkoitatkohan kuitenkin hiilikuitumastoa?
- ostaakovaiei
Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.
- S&S
ostaakovaiei kirjoitti:
Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.
Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?
Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista. - kannattaiskiostaa
S&S kirjoitti:
Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?
Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista.Kyseessä 70-luvun vene.
Hinta 3000€
Ei taida olla hiilikuitumasto.
Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit. - Seppomartti
kannattaiskiostaa kirjoitti:
Kyseessä 70-luvun vene.
Hinta 3000€
Ei taida olla hiilikuitumasto.
Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.En muista 70- luvulta hiilikuitumastoja purjeveneissä ( en puhu jollista), ja lasikuituisia näkyi yhtä paljon. Jos tällainen harvinaisuus todella on myynnissä niin mastosta tuskin kenelläkään voi olla kokemusta. Se on kuitenkin parhaiten tarkistettavissa oleva veneen osa ja siteen tuskin suurin ongelma.
- osta pois
kannattaiskiostaa kirjoitti:
Kyseessä 70-luvun vene.
Hinta 3000€
Ei taida olla hiilikuitumasto.
Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.Jos se masto on ollut 70-luvulta saakka veneessä ja edelleen ehjä, niin eiköhän se pysy ehjänä jatkossakin. Jos se olisi liian heikko tms. niin olisi jo hajonnut. Käytössähän nuo eivät kulu, joten siinä mielessä suhtkoht ikuinen, etenkin näillä pohjolan vähäisillä purjehdusmäärillä
- 3 + 20
Lasikuitulaminaatti on selvästi lujempi kuin alumiini, mutta alumiini on selvästi jäykempi kuin lasikuitulaminaatti. Tämä näkyy mastossa käytännössä joko siten, että saalinkeja on tiheämmässä, tai siten että maston poikkileikkauksen dimensiot ovat suuremmat. Molemmat lisäävät ilmanvastusta alumiinirikiin verrattuna.
Teoriassa olisi kolmaskin vaihtoehto, eli lasikuitulaminaatti olisi paksumpi ja siten oleellisesti painavampi, mutta sellaista tuskin käytännössä on tehty, sillä kukapa olisi aikanaan halunnut sekä painavaa että kallista mastoa veneeseensä.
Lasikuitulaminaatista tehtyyn mastoon saa myös helpommin ja tarkemmin kevennettyä toppia kuin aluminiseen, joten sen painopiste saattaa olla matalammalla kuin alumiinirikisen.
Toki lasikuitumastoja on myös staagaamattomana, mutta varmaankin olisit tajunnut asian mainita jos sellaisesta olisi kysymys.
Omaa kokemusta on jollien lasikuitumastosta, sekä yhdestä isoprofiilisesta, jolla on siis suuri tuulikuorma. Helvetin lujia mastoja ovat olleet kaikki, ja siten pitkäikäisiä. Toki heloitus voi vanhemmiten pettää mastosta kuin mastosta, esim väsymisen tai kulumisen seurauksena. Laminaatti itse on käytännössä ikuista, sillä se on niin lievästi kuormitettu koko ajan kestokykyynsä nähden. Mitoituksen kannaltahan jäykkyys on ratkaiseva ja lujuutta on paljon enemmän kuin tarpeeksi. Toki sellaisen saa hajalle esim salaman iskun seurauksena helpommin kuin alumiinisen.- S&S
Olisi mielenkiintoista tietää, mistä purresta on kyse. Osaako mukaan sanoa, missä veneissä on käytetty lujitemuovitakilaa? Kuten aikaisemmin mainitsin, itselläbi ei tule mieleen kuin Albin Viggen edeltäjä Karlskrona Viggen. Onko niitä ollut muitakin?
- sams2
Itse olen nänhyt lasikuituisen maston Laurinkryssaressa. Omistaja sanoi että painaa ihan tuhottomasti. Taisi muuten olla vielä kahdella lasikuitumastolla tämä kyseinen vene.
- betoniparas
Onkohan kenelläkään betonimastoa,eikös niitä olebetoniveneitäkin?Maston voisi valaa ontoksi ,niin olisi kevyempi.Lujuus varmaan on riittävä!
- Anonyymi
Puumasto on paras on kevyt no jos uuberia haluaa, niin balsamasto. Siihen sitten vetelee hiilikuitua ja vernissaa.
- Anonyymi
Onhan ne seiväshypyn seipäätkin lasikuitua
- Anonyymi
Jos on 70-luvun vene, niin eiköhän se masto ole tullut koeponnistettua moneen kertaan. Lasikuiturakenne ei väsy, joten jos se on kestänyt tähän asti niin kestää jatkossakin.
Komposiittirakenteena saa varmasti tehtyä parempia mastoja kuin alumiinilla. Suurin syy alumiinimastojen ylivaltaan on hinta. Alumiiniprofiilin pursottaminen on helppoa ja halpaa, ja alumiinimastoon on helppoa ja nopeaa kiinnittää kaikki tarpeelliset osat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1137097Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945251Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463230Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t362302Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681138- 1111133