Minkälainen mastona on lasikuitumasto?
Katsellut venettä jossa on moinen.
Itseäni jotenkin arveluttaa, tosin kokemusta ei ole.
lasikuitumasto
13
1169
Vastaukset
- Hiilarimasto
Se on masto, joka on valmistettu lasikuidusta. Tarkoitatkohan kuitenkin hiilikuitumastoa?
- ostaakovaiei
Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.
- S&S
ostaakovaiei kirjoitti:
Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.
Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?
Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista. - kannattaiskiostaa
S&S kirjoitti:
Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?
Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista.Kyseessä 70-luvun vene.
Hinta 3000€
Ei taida olla hiilikuitumasto.
Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit. - Seppomartti
kannattaiskiostaa kirjoitti:
Kyseessä 70-luvun vene.
Hinta 3000€
Ei taida olla hiilikuitumasto.
Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.En muista 70- luvulta hiilikuitumastoja purjeveneissä ( en puhu jollista), ja lasikuituisia näkyi yhtä paljon. Jos tällainen harvinaisuus todella on myynnissä niin mastosta tuskin kenelläkään voi olla kokemusta. Se on kuitenkin parhaiten tarkistettavissa oleva veneen osa ja siteen tuskin suurin ongelma.
- osta pois
kannattaiskiostaa kirjoitti:
Kyseessä 70-luvun vene.
Hinta 3000€
Ei taida olla hiilikuitumasto.
Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.Jos se masto on ollut 70-luvulta saakka veneessä ja edelleen ehjä, niin eiköhän se pysy ehjänä jatkossakin. Jos se olisi liian heikko tms. niin olisi jo hajonnut. Käytössähän nuo eivät kulu, joten siinä mielessä suhtkoht ikuinen, etenkin näillä pohjolan vähäisillä purjehdusmäärillä
- 3 + 20
Lasikuitulaminaatti on selvästi lujempi kuin alumiini, mutta alumiini on selvästi jäykempi kuin lasikuitulaminaatti. Tämä näkyy mastossa käytännössä joko siten, että saalinkeja on tiheämmässä, tai siten että maston poikkileikkauksen dimensiot ovat suuremmat. Molemmat lisäävät ilmanvastusta alumiinirikiin verrattuna.
Teoriassa olisi kolmaskin vaihtoehto, eli lasikuitulaminaatti olisi paksumpi ja siten oleellisesti painavampi, mutta sellaista tuskin käytännössä on tehty, sillä kukapa olisi aikanaan halunnut sekä painavaa että kallista mastoa veneeseensä.
Lasikuitulaminaatista tehtyyn mastoon saa myös helpommin ja tarkemmin kevennettyä toppia kuin aluminiseen, joten sen painopiste saattaa olla matalammalla kuin alumiinirikisen.
Toki lasikuitumastoja on myös staagaamattomana, mutta varmaankin olisit tajunnut asian mainita jos sellaisesta olisi kysymys.
Omaa kokemusta on jollien lasikuitumastosta, sekä yhdestä isoprofiilisesta, jolla on siis suuri tuulikuorma. Helvetin lujia mastoja ovat olleet kaikki, ja siten pitkäikäisiä. Toki heloitus voi vanhemmiten pettää mastosta kuin mastosta, esim väsymisen tai kulumisen seurauksena. Laminaatti itse on käytännössä ikuista, sillä se on niin lievästi kuormitettu koko ajan kestokykyynsä nähden. Mitoituksen kannaltahan jäykkyys on ratkaiseva ja lujuutta on paljon enemmän kuin tarpeeksi. Toki sellaisen saa hajalle esim salaman iskun seurauksena helpommin kuin alumiinisen.- S&S
Olisi mielenkiintoista tietää, mistä purresta on kyse. Osaako mukaan sanoa, missä veneissä on käytetty lujitemuovitakilaa? Kuten aikaisemmin mainitsin, itselläbi ei tule mieleen kuin Albin Viggen edeltäjä Karlskrona Viggen. Onko niitä ollut muitakin?
- sams2
Itse olen nänhyt lasikuituisen maston Laurinkryssaressa. Omistaja sanoi että painaa ihan tuhottomasti. Taisi muuten olla vielä kahdella lasikuitumastolla tämä kyseinen vene.
- betoniparas
Onkohan kenelläkään betonimastoa,eikös niitä olebetoniveneitäkin?Maston voisi valaa ontoksi ,niin olisi kevyempi.Lujuus varmaan on riittävä!
- Anonyymi
Puumasto on paras on kevyt no jos uuberia haluaa, niin balsamasto. Siihen sitten vetelee hiilikuitua ja vernissaa.
- Anonyymi
Onhan ne seiväshypyn seipäätkin lasikuitua
- Anonyymi
Jos on 70-luvun vene, niin eiköhän se masto ole tullut koeponnistettua moneen kertaan. Lasikuiturakenne ei väsy, joten jos se on kestänyt tähän asti niin kestää jatkossakin.
Komposiittirakenteena saa varmasti tehtyä parempia mastoja kuin alumiinilla. Suurin syy alumiinimastojen ylivaltaan on hinta. Alumiiniprofiilin pursottaminen on helppoa ja halpaa, ja alumiinimastoon on helppoa ja nopeaa kiinnittää kaikki tarpeelliset osat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3476949Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai735981Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1955453Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi834258Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan543461HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok663405Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63393Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta533322Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373074Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122307