lasikuitumasto

ostaakovaiei

Minkälainen mastona on lasikuitumasto?
Katsellut venettä jossa on moinen.
Itseäni jotenkin arveluttaa, tosin kokemusta ei ole.

13

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiilarimasto

      Se on masto, joka on valmistettu lasikuidusta. Tarkoitatkohan kuitenkin hiilikuitumastoa?

      • ostaakovaiei

        Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.


      • S&S
        ostaakovaiei kirjoitti:

        Ei. Tarkoitan lasikuitumastoa.

        Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?

        Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista.


      • kannattaiskiostaa
        S&S kirjoitti:

        Aika harvassa purressa taitaa olla lasikuitumasto. Itselläni tulee mieleen ainoastaan Karlskrona Viggen 60-70-lukujen vaihteesta. Eiköhän moni niistäkin seilaa vielä alkuperäisellä takilalla?

        Rakenteen kestävyys taitaa riippua enemmän heloituksen kunnosta kuin maston materiaalista.

        Kyseessä 70-luvun vene.
        Hinta 3000€
        Ei taida olla hiilikuitumasto.
        Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.


      • Seppomartti
        kannattaiskiostaa kirjoitti:

        Kyseessä 70-luvun vene.
        Hinta 3000€
        Ei taida olla hiilikuitumasto.
        Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.

        En muista 70- luvulta hiilikuitumastoja purjeveneissä ( en puhu jollista), ja lasikuituisia näkyi yhtä paljon. Jos tällainen harvinaisuus todella on myynnissä niin mastosta tuskin kenelläkään voi olla kokemusta. Se on kuitenkin parhaiten tarkistettavissa oleva veneen osa ja siteen tuskin suurin ongelma.


      • osta pois
        kannattaiskiostaa kirjoitti:

        Kyseessä 70-luvun vene.
        Hinta 3000€
        Ei taida olla hiilikuitumasto.
        Ilmeisesti lasikuitumasto kestää siinä missä muutkin materiaalit.

        Jos se masto on ollut 70-luvulta saakka veneessä ja edelleen ehjä, niin eiköhän se pysy ehjänä jatkossakin. Jos se olisi liian heikko tms. niin olisi jo hajonnut. Käytössähän nuo eivät kulu, joten siinä mielessä suhtkoht ikuinen, etenkin näillä pohjolan vähäisillä purjehdusmäärillä


    • 3 + 20

      Lasikuitulaminaatti on selvästi lujempi kuin alumiini, mutta alumiini on selvästi jäykempi kuin lasikuitulaminaatti. Tämä näkyy mastossa käytännössä joko siten, että saalinkeja on tiheämmässä, tai siten että maston poikkileikkauksen dimensiot ovat suuremmat. Molemmat lisäävät ilmanvastusta alumiinirikiin verrattuna.
      Teoriassa olisi kolmaskin vaihtoehto, eli lasikuitulaminaatti olisi paksumpi ja siten oleellisesti painavampi, mutta sellaista tuskin käytännössä on tehty, sillä kukapa olisi aikanaan halunnut sekä painavaa että kallista mastoa veneeseensä.
      Lasikuitulaminaatista tehtyyn mastoon saa myös helpommin ja tarkemmin kevennettyä toppia kuin aluminiseen, joten sen painopiste saattaa olla matalammalla kuin alumiinirikisen.

      Toki lasikuitumastoja on myös staagaamattomana, mutta varmaankin olisit tajunnut asian mainita jos sellaisesta olisi kysymys.

      Omaa kokemusta on jollien lasikuitumastosta, sekä yhdestä isoprofiilisesta, jolla on siis suuri tuulikuorma. Helvetin lujia mastoja ovat olleet kaikki, ja siten pitkäikäisiä. Toki heloitus voi vanhemmiten pettää mastosta kuin mastosta, esim väsymisen tai kulumisen seurauksena. Laminaatti itse on käytännössä ikuista, sillä se on niin lievästi kuormitettu koko ajan kestokykyynsä nähden. Mitoituksen kannaltahan jäykkyys on ratkaiseva ja lujuutta on paljon enemmän kuin tarpeeksi. Toki sellaisen saa hajalle esim salaman iskun seurauksena helpommin kuin alumiinisen.

      • S&S

        Olisi mielenkiintoista tietää, mistä purresta on kyse. Osaako mukaan sanoa, missä veneissä on käytetty lujitemuovitakilaa? Kuten aikaisemmin mainitsin, itselläbi ei tule mieleen kuin Albin Viggen edeltäjä Karlskrona Viggen. Onko niitä ollut muitakin?


    • sams2

      Itse olen nänhyt lasikuituisen maston Laurinkryssaressa. Omistaja sanoi että painaa ihan tuhottomasti. Taisi muuten olla vielä kahdella lasikuitumastolla tämä kyseinen vene.

      • betoniparas

        Onkohan kenelläkään betonimastoa,eikös niitä olebetoniveneitäkin?Maston voisi valaa ontoksi ,niin olisi kevyempi.Lujuus varmaan on riittävä!


    • Anonyymi

      Puumasto on paras on kevyt no jos uuberia haluaa, niin balsamasto. Siihen sitten vetelee hiilikuitua ja vernissaa.

    • Anonyymi

      Onhan ne seiväshypyn seipäätkin lasikuitua

    • Anonyymi

      Jos on 70-luvun vene, niin eiköhän se masto ole tullut koeponnistettua moneen kertaan. Lasikuiturakenne ei väsy, joten jos se on kestänyt tähän asti niin kestää jatkossakin.

      Komposiittirakenteena saa varmasti tehtyä parempia mastoja kuin alumiinilla. Suurin syy alumiinimastojen ylivaltaan on hinta. Alumiiniprofiilin pursottaminen on helppoa ja halpaa, ja alumiinimastoon on helppoa ja nopeaa kiinnittää kaikki tarpeelliset osat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      36
      3795
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1724
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1379
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      175
      1096
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      955
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      846
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      791
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      770
    Aihe