Onko kellään kokemuksia pyörästä, olis kiva vaihtaa ajatuksia? Itse ajelin viime kesän moisella vehkeellä ja ajo kilometrejäkin tuli yli 12tkm eikä mitään vikoja tullut matkalle. Paitsi, että takarenkaita kulu kohtuuttomasti :o) Loppu kesästä huomasin, että öljyä ruvennut meneen vähän enemmän. Se ihmetytti ettei pyörä pölläytä kummiskaan yhtään tummaa savua putken päästä vaikka antas kierroksia rajottimelle asti. Olisko se venttiilien säätämistä vaille vai mitä? Mikä yleensäkkään on suositus tämän pyörän venttiilivälysten säätöön? Ei se ainakaan nakuta mun korvaan ja käy muutenkin nätisti!Pyörällä ei ole kumminkaan ajettu kun kaikkiaan 38tkm ja on päältäkin päin kuin uusi. Sitten vielä...onko kokemuksia dynojetin suutinsarjan vaihdosta vastaavaan peliin?
Yamaha fzr600
3
672
Vastaukset
- tarkista...
Katopas pari keskustelua alempaa noista venttiiliväleistä. Itellä gsxf ja lopputulokseksi
ko. keskusteluista tuli että säätöväli on n. 12tkm. En kyllä tiedä tarkemmin sun pyörästäsi...- Jakke
Mulla on CBR 600 ja sille ohjekirja antaa 24000 km säätöväliksi. Ja mitä mä olen lehdistä ym. katsonut niin jammuissa yleensä melkein mallista riippumatta säätöväli on luokkaa 42tkm. Ainakin XJ, FJ, YZF, muistaakseni myös FZR ja moni muu Yamaha on säätöväli 42000km.
- motoristi
Jakke kirjoitti:
Mulla on CBR 600 ja sille ohjekirja antaa 24000 km säätöväliksi. Ja mitä mä olen lehdistä ym. katsonut niin jammuissa yleensä melkein mallista riippumatta säätöväli on luokkaa 42tkm. Ainakin XJ, FJ, YZF, muistaakseni myös FZR ja moni muu Yamaha on säätöväli 42000km.
Juu aika pitkä säätöväli, mut kai se on uskottava jos manuaalissa lukee. Onhan tossa mullakin siihen pyörään saksalainen manuaali, mutta ei siittä tajua tuon taivaallista. Niin siihen öljyn kasvaneeseen kulutuseen jäin vielä kaipaileen vastauksia...Pidän kuitenkin ihan normaalina, että öljyä kuluu aina vähän ainakin noissa korkee kierroksissa nelitahtikoneissa, mutta joku raja kait silläkin on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1056358
- 2223575
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183405Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663328Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po332721Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162555Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242524Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282373- 2742181
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441786