Halkeilua

hormissa

Leivinuunini on keskellä taloa, ts. myöskin piippu on keskellä ja siten näkyvissä joka puolelta tuvassa. Talo rakennettu 10 vuotta sitten. Hormin (tai mikä lie palomuuri oikea nimike..) pinta on rapattu valkeaksi, ja tässä yhtenä päivänä havaitsin siinä pari halkeamaa, toinen lähes koko huoneen korkeudelta. Halkeamat tulevat paremmin esiin uunia lämmittäessä, ja häviävät taas piipun jäähtyessä lähes olemattomiin.

Kuinka saan varmuuden onko kyseessä vain rappauksen halkeama, vai onko koko piippu halki?!? Onko olemassa muuta keinoa kuin repiä rappaukset pois ja tarkistaa, ei kai? Pahempi halkeama lähtee pellin aukosta alaspäin, ja on varmaan ollut jo aika kauan koska nokivesi on valunut joskus kovalla sateella sitä pitkin (muutin taloon vasta kesällä).

10

8169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l-200

      No niin.

      Siitä on pintarappaus halki, johtuen tod.näk lämpölaajenemasta. Jos piippu on halki niin siinä rappuksessa mitä luultavammin näkyisi tummaa jälkeä koska savut pääsisivät tästä halkeamasta sisään ja mustaisi rappausta noella.

      Varmiten voit todeta asian vain piikkaamalla rappauksen pois ja tutkit sitten piipun, ja korjaat jos tarvis(erottäin epätodennäköistä että piippu olisi halki) ja rappaat uudestaan.
      Meillä mökillä rappauksessa sama juttu, halkeamia koko komeudessa, piippu kyllä on ehjä, rappaus vain säröillä(rak.v.2000)

      Terveisin.
      L-200.

      • toivon

        Pari kaveriakin on arvellut että tuskin hormissa itsessään mitään vikaa on, ja että nimenomaan rappaus vaan halkeilee.

        Pitänee kuitenkin olla sen verran vainoharhainen, että käyn joku ilta ullakolla kurkkimassa mille siellä näyttää. Tosin jos edellinen asukas on lämmittämällä halkaissut koko piipun, niin on varmasti ollut aika komeat tulet uunissa ja pitkään!

        Ja ei tosiaan siinä näy mitään savun jälkiä, ainoastaan se rankkasateen nokiveden jälki, ja tottakai vesi valuu pienintäkin halkeamaa pitkin eikä lähde hortoilemaan ehjään kohtaan.

        Kiitti.


    • piippu voi

      jos om muurattu väärillä aineilla eli liian kovalla laastilla.

      Eli ei aina tarvita liian kovaa lämmittämistä.

      • Piippu

        ...elä ole halki.

        Jos on näin, niin saapi nähdä millainen sota syttyy.. nimittäin talon myyjän kanssa on jo välit palaneet kun kylppärin lattian kaadot on päin persettä, ja lattiassa on monttuja joihin vesi jää seisomaan. Tätä on tarkoitus koettaa viedä eteenpäin, myyjä kun salasi koko jutun välittäjältä, minulta ja kuntotarkastajalta (joka sanoi että kaadot tarkistetaan vain jos toimeksiantaja kertoo niissä olevan vikaa). Mutta siis asiaan, eli jos piippu on halki, niin tottapahan alan taistelemaan myyjän kanssa mahdollisesta korjauksesta (sama ihminen on myös talon rakennuttaja).

        Mutta siis ilmeisesti ei auta muu kuin laastit veks ja tutkia, mitenkäpä sitä muutenkaan pääsee näkemään..??


      • rst
        Piippu kirjoitti:

        ...elä ole halki.

        Jos on näin, niin saapi nähdä millainen sota syttyy.. nimittäin talon myyjän kanssa on jo välit palaneet kun kylppärin lattian kaadot on päin persettä, ja lattiassa on monttuja joihin vesi jää seisomaan. Tätä on tarkoitus koettaa viedä eteenpäin, myyjä kun salasi koko jutun välittäjältä, minulta ja kuntotarkastajalta (joka sanoi että kaadot tarkistetaan vain jos toimeksiantaja kertoo niissä olevan vikaa). Mutta siis asiaan, eli jos piippu on halki, niin tottapahan alan taistelemaan myyjän kanssa mahdollisesta korjauksesta (sama ihminen on myös talon rakennuttaja).

        Mutta siis ilmeisesti ei auta muu kuin laastit veks ja tutkia, mitenkäpä sitä muutenkaan pääsee näkemään..??

        olla niinkin, että halkeama,jos ylhäältä alas asti ja vertikaalisesti,että kysymyksessä on ns palomuurin ja hormin välinen pystysauman raja,eli kylmän ja lämpimän pinnan kohtaaminen, jolloin ei tahdo välttyä tuolta halkeamalta.Aika yleinen juttu.Voi olla toisinkin


    • Anonyymi

      Meillä antoi nuohooja neuvon lämmittää tulipesää ja sitten sulkea savupelti hetkeksi. Jos savua tulee muurin raoista, on hormissa korjattavaa. Muuten homman voi hoitaa laastilla itse

      Ei olla tosin vielä rohjettu hommaqn

    • Anonyymi

      Antoiko nuohooja myös ohjeen käydä nostamassa näin antiikkinen aloitus ??

    • Anonyymi

      Hommaa ensi piipun päähän betonikaulus ja peltinen hattu 25 senttiä sen yläpuolelle.

      • Anonyymi

        Juuri näin.
        Peltihattu hyvä olla 300mm korkeudessa.
        Valamalla hattu,50mm ylityksen alle kolmiorimoista vesiurat.
        Todella tärkeää mennä ullakolle tarkastamaan piipun läpivienti.
        100mm palovillaa oltava.
        Piippu muurattu todennäköisesti liian kovalla laastilla-100/600- ML 5.


    • Anonyymi

      Ehtii paikkoonsa. Kuha asettuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6295
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5227
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3270
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      109
      2413
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2018
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1253
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1174
    Aihe