terve taas

jussinmamma, jälleen

Ette päässeet minusta vielä, kuten minäkään en päässyt Jussista.
Kissa on taas entisessä kodissa ja sisällissodassa vietetään jonkinsortin asemasota vaihetta, urahdellaan, varotaan, huidotaan tassua. Ohitukset olkkarissa sujuu metrin etäsiyydellä, kun koiraa pidetään aloillaan, pannasta tai käskyllä. Kissa asuu edelleen yöt vierashuoneessa ja päivisin koira on juoksulangassa jos kissa on tarhassa.
Siis se uusi Jussin mamma ei kestänyt kissaa kahta viikkoa, vaan oli vienyt sen äidilleen joka pkolmen vuorokauden kuluttua soitti, että tule hakemaan kattisi kotiin, koska sepudotteli valokuvat kirjahyllystä, särki maljakon, repi veskipaperit yms jussimaista askartelua yökaudet, kun ei päässyt ulos.
Jotgen, jos Jussi ei asetu ja anna koiran olla rauhassa, niin se on haulikkorauhoitus. Hauta on jo kaivettu, kaiken varalta.

4

83

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikaa voi viedä

      Komenna koiraa varomaan kissaa.Kyllä ne asettuu, kun et luovuta.Mulla oli koiriin tottumaton kissa, otin kuitenkin myös koiran.Elivät yhdessä, ei kavereina.Mutta molemmat suvaitsi tilanteen, alkuun kissa sähisi ja murisi.
      Vaatii joskus aikaa paljonkin.
      Kyörääkö koirsi kissaa? Jos komenna, tai jos raapaisee oppii siitäkin, ettei kannata.Tietysti on loukkaantumis riski.Meillä parin raapaisun jälkeen, kun viellä oikein voivottelin raapaisujen päälle, koira jätti kissan rauhaan, ja alkoi varoa sitä ;)

    • järkeä saa käyttää

      Jussin mamma, Ota se haulikko esiin ja päästä Jussi kissojen taivaaseen.
      On parempi kaikille teille. Ei kissan takia tarvitse kenenkään hermojaan menettää ja perherauhaa sotkea.
      Jussi on nyt niin häiriintynyt eikä tiedä enää paikkaa missä sillä olisi hyvä olla.

      Hyvää joulua Sinulle ja kaikille palstan lukijoille.

      • Jussin mamma

        nyt eletään tarkkaa vartiotua yhdessäoloa, siis pennun suhteen. Vanha koira ja Jussi ovat kavereita edelleen. Sängyssä oli hieman ahdasta kun Jussi ja vanhus tunkivat viereen, pennun pomppiessa sängyn laidalla, kunnes komennosta asettui.
        Tunnin verran pyörititin ja vahdittiin v alvoen, klo 11 vein kissan nukkumaan toisessa rakennuksessa olevaan vierashuoneeseen.
        Nenäkkäin ovat pennun kanssa haistelleet, kun olen pentua pitänyt valjailla kiinni, ettei pääse näyhkkimään. Sihinä ja urina on pudonnut puoleen entisestä, ukon kiroilu vähentynyt 1 % verran, ehkä.
        Uusi suunnitelma. pentu kiinni sängynjalkaan, jotta kissa saa kuljeksia öisin vahtimatta ympäri taloa. Pennun nykyinenkin nukkumapaikka on söngyn vierellä, joten hihna estää vain kuljeskelun muualle, kun makkariloukossa ei ole ovea, eikä koko asunnossa muuta ovea kuin vessan ovi ja huusholli on peräti 42 neliötä.
        Toinen mahdollisuus, koppiin lämpö suuremmalle ja kissa yöt ulkona, jos vieraita tulee ja vierashuone tarvitaan muuhun käyttöön.
        Jos on ideoita sovun rakennukseen, otetaan ehdotuksia vastaan


    • Haulikko takaperin

      Työskentele täysillä, kuten valtion virkamies.
      Sinä saat sovun aikaiseksi kunhan yrität, minulla meni neljätoista vuotta.

      Siksipä Hänen ikävänsä onkin suurin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe