Venäjän kielen opiskelu

Lukiolainen

Onko venäjän kielen opiskelu vaikeaa yliopistossa? Aloitin venäjän lukiossa ensimmäisellä vuodella. Pärjääkö B3-kielen taidoilla pääsykokeessa ja yliopistossa? Voisiko esimerkiksi ruotsi olla sivuaineena? Tarkoitus olisi hankkia aineenopettajan tutkinto aluksi.

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nykyinen opiskelija

      Pärjäät lyhyen venäjän taidoilla hyvin pääsykokeessa jos panostat lukiossa venäjän kielen opiskeluun ja käyt kurssit. Tärkeintä on päästä sisään. Ensimmäisenä vuonna kielioppi käydään perusteellisesti läpi ja mukana kyllä pysyy vaikka olisi opiskelun aloittanut vasta lukiossa. Ensimmäinen vuosi on vaikea ja tehtävää paljon mutta se on myös palkitseva. Huomaat oman kielitaidon kehittyneen huimasti. Eikun opiskelemaan vaan. Ruotsin voit ottaa sivuaineeksi ja aineenopettajalle suositellaankin vähintään kahta opetettavaa ainetta. Ruotsin kielestä on sivuainekoe josta on päästävä läpi. Myös aineenopettajan pedagogisiin on koe joka on läpäistävä. Älä kuitenkaan nyt murehdi näitä vaan tähtää yliopiston sisäänpääsyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      95
      2143
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1350
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1308
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1028
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      904
    9. 122
      787
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      776
    Aihe