Virolaisen populaation leviäminen

Kalju Kulli

Tämänkertainen esseeni käsittelee virolaisten leviämistä pohjoisemmille alueille, sen verrannollisuudesta eläinkunnan elinalueiden muutoksiin, sekä kielen etymologiaa.

Voidaan kiistellä siitä, miten paljon väitetyllä ilmastonmuutoksella on tekemistä virolaisten muuttoon Suomeen. Uusia vieraslajeja kuitenkin muuttaa yhä pohjoisemmaksi globaalisti. Afrikkalainen haitallinen tappajamehiläinen leviää yhä pohjoisemmaksi Yhdysvalloissa. Suomessa esimerkiksi haitallinen tokko (kala) on levittäytynyt eteläiseen Suomeen, ongelma on tunnustettu ja sitä yritetään hävittää kalastamalla. Se tuhoaa elinmahdollisuuksia alkuperäisiltä kaloilta, etenkin ahvenelta.

Yleisesti ottaen on todettava että vieraiden elämänmuotojen siirtyminen viljalti uusille alueille vie ravinnon tms. muilta lajeilta. Vielä 20 vuotta sitten kukaan ei "tarvinnut" virolaisia bussi- tai taksikuskeja puhumattakaan rakennustyöläisistä. Nyt sanotaan ettei Suomi pyörisi ilman heitä. Todellisuudessa kyseessä on vain työnantajien pyrkimys mahdollisimman halpaan työvoimaan laadun kustannuksella ja siinä auttamatta suomalainen häviää. Se lienee ainoa asia missä virolainen voittaa suomalaisen.

Kieli on aina omanlaisensa, mutta jonkinlaista vertailua voidaan tehdä eri kielien kesken. Viron kieli muistuttaa lauserakenteeltaan, sanoiltaan ja puhetavaltaan vain puoliksikehittyneeltä Suomelta. Suomi on mahdollisesti kuulostanut pitkälti virolta kivikaudella tai varhaisella pronssikaudella, jolloin ihmiskunnan etymologian kehitys oli vielä lapsenkengissään. Myöhempinä vuosituhansina ihmiskunnan kehitys mahdollisti kielen ja kulttuurin kehityksen nykyiseen tilaansa, josta suurin osa Euroopankin maista ja kansoista nauttii.

14

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomipoeka

      Mitä vittua sä selität! Suomalaiset on paskoja. Vitun paska kalju kulli olet paska.!!!
      En ole virolainen! OLEN SUOMALAINEN! OLEN NATON JA EU: MYÖNTEINEN EI SE OO VIROLAISTEN VIKA JOS NIILLÄ MENEE HYVIN JA NE KÄYTTÄÄ KILPAILUKYKYÄ HYVÄKSI. MEIDÄN POLIITTIKKA ON VAAN MÄTÄ

      • Kalju Kulli

        Jo otsikkosi paljastaa sinut virolaiseksi, vaikka oletkin asunut Suomessa varmaan aika kauan.

        Pahoitteluni etten ole työkiireiden vuoksi voinut ainakaan viikkoon kantaa korteani kekoon tämän palstan keskusteluissa, mutta siitä huolimatta hyvää joulua kaikille suomalaisille sekä rehellisille virolaisille.


    • Velirand

      "Suomi on mahdollisesti kuulostanut pitkälti virolta kivikaudella tai varhaisella pronssikaudella"
      Päinvastoin. 800-1000 vuotta sitten viron kieli muistutti suomea.

      • hohhohoo

        Toivottavasti taantumus koskee vain kieltä eikä viron puhujia. :D


    • Pallo hukassako?

      Asun tässä Helsingin laitamilla ja voin vain ihmetellä kuinka huonosti helsinkiläiset osaavat itse huolehtia asioistaan. Apua tarvitaan tien ja junaradan täydeltä ja laivalla lisää.
      Taannoin tapasin sähköurakoitsijan Hämeenlinnan etäisyydellä ja hän sanoi porukkansa käyvän säännöllisesti Helsingissä töissä, joskus jopa kurottajan kanssa kun pitää ilmajohtoja laitella.
      Ja tuossa kolmostiellä menee aamuin illoin kymmeniä pakettiautoja miehineen ja työkaluineen uusavuttomia stadilaisia auttamaan.
      Kummallista sikälikin että tietääkseni peruskoulun jälkeen on valittavissa kaksiraiteinen opintie, samalla voi suorittaa ammattikoulun ja lukion, luulisi sitä kautta esim. sähköasentajia syntyvän. Mutta jos nuoriso luulee, että sähköhomma tarkoittaa vain peliohjelman joystickin heiluttelua.
      Epäilen että meillä lapsoset saavat kotoaan vääränlaista elämisen mallia ja opetusta.

      Ja luulisi sieltä autokoulun kautta jotenkin linja-autokorttikin irtoavan.

      • sitten totuutta

        Asut jossakin hoitokodissa tai jonkun holhoojan alaisuudessa.


    • Aleksi Neukkulainen

      Nyt kul.li kuullut uuden sanan ja viikon verran sepustellut tekstiä. Älä kirjoittele etymologiasta, et ymmärrä sitä. Ja niinkuin aikaisemminkin olen kirjoittanut, älä ota niin tosissasi epämääräisiä tunteita tai ääniä joita kuulet. Se mikä sinusta tuntuu tai miltä sinusta joku kuulostaa ei ole totta. Ehdin olla jo viikon ilonen, että olet aloittanut lääkityksen, jatka lääkityksen linjalla. Tuntemuksesi ja aistiharhasi vähenevät, positiivisuutesi lisääntyy ja elämän laatu paranee sinulla, sekä muilla ;D

      • Kulli vaan

        Peräänkuuluttaisin Aleksi Neukkulainen alias Leijonasydämeltä asiallista argumetointia henkilöön menemisen sijaan. Jo Neuvostoliitossa ei-toivottujen asioiden lähettiläitä pyrittiin mustamaalaamaan keksimällä kaikenmoisia valheita.


      • Aleksi Neukkulainen
        Kulli vaan kirjoitti:

        Peräänkuuluttaisin Aleksi Neukkulainen alias Leijonasydämeltä asiallista argumetointia henkilöön menemisen sijaan. Jo Neuvostoliitossa ei-toivottujen asioiden lähettiläitä pyrittiin mustamaalaamaan keksimällä kaikenmoisia valheita.

        Olet selvästikkin Neuvostoliitto asiantuntija. Peräänkuuluttelu on kul.lille tuttua, perässähiihtelijä ei voi muuta tehdäkkään. Vaihda kuitenkin jo lasikuitusuksiin ja luovu puusuksistasi, muuten et pääse tälle vuosikymmenelle koskaan. ;D Vai asiallista argumentointia :,D ;'D.
        Otahan nyt nopeasti iltalääke ja näytäppä mallia asiallisesta tekstistä. ;'D
        Sussa on samanlaista mustaa huumoria kuin Putinissa.


      • Kalju Kulli
        Aleksi Neukkulainen kirjoitti:

        Olet selvästikkin Neuvostoliitto asiantuntija. Peräänkuuluttelu on kul.lille tuttua, perässähiihtelijä ei voi muuta tehdäkkään. Vaihda kuitenkin jo lasikuitusuksiin ja luovu puusuksistasi, muuten et pääse tälle vuosikymmenelle koskaan. ;D Vai asiallista argumentointia :,D ;'D.
        Otahan nyt nopeasti iltalääke ja näytäppä mallia asiallisesta tekstistä. ;'D
        Sussa on samanlaista mustaa huumoria kuin Putinissa.

        :D Asiat voidaan esittää myös huumorin varjolla ilman että itse sisällön laatu kärsii. ;D


      • Aleksi Neukkulainen
        Kalju Kulli kirjoitti:

        :D Asiat voidaan esittää myös huumorin varjolla ilman että itse sisällön laatu kärsii. ;D

        Voidaan kiistellä siitä, miten paljon väitetyllä ilmastonmuutoksella on tekemistä venäjämieliseen ajatteluun Suomessa. Uusia vieraslajeja kuitenkin muuttaa yhä lännemmäksi. Venäläinen haitallinen Hirvikärpänen leviää yhä pohjoisemmaksi Suomessa. Hirvikärpänen munii Suomalaisen hirven karvapeitteeseen. Ravinnokseen se imee hirven verta. Yhdessä hirvessä voi olla jopa 10.000 hirvikärpäsyksilöä.

        Putin trollaaminen, Venäjän ihannointi ja Viron (Venäjän vihollinen Nato maa) dissaaminen, on monen "suomalaisen" riesaksi idästä lennähtänyt "hirvikärpänen". Tuo kärpänen lisääntyy isäntänsä aivoissa, lopulta sairastuttaen koko yksilön. Oireet ovat mm. epärealismissa eläminen, kateus, katkeruus, ylimielisyys, ylpeys ja huonot tavat.


    • Tahvo

      Fantastiik kirjotamine. mina ole Eestist Tartu universiitist ja mina taha sinu tulemast meije universiteetist räägimä.

      • Soome põder

        Harjutamine teeb meistriks. Sul on küll natuke pikem tee. Soovin et läheks kooli õppima eesti keele kirjutamist. Aga ma küll ei usu et sa õppid, vabandust.


    • soomepõder

      Soovin küll rohkem eestlaset Soome tööle. On eriti kena kui saame kultuurisided meie riigide vahel ning inimeste vahelised sided kindlustama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11768
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5116
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe