Ostin uuden Windows 8.1 tietokoneen 2 viikoa sitten, ja ihmettelen päivitysten määrää. Ensimmäinen päivitys oli 1930 megaa, ja pari päivää sitten tuli 875 megaa. Päivitykset kyllä onnistui vaikka kestikin pitkään, ja kone toimii, mutta onko niitä tosiaan noin hemmetin paljon, vai onko jotakin pielessä?. Kyseessä siis pelkät Win8.1 päivitykset, koneella olevat valmisohjelmat päivittelee sitten erikseen, mutta olen niistä poistanut suurimman osan, macafeet ja skypet sun muut turhat. Onko muita kokemuksia asiasta?
Päivitysten paljous, W8.1
se päivittää.
28175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mahdat puhua biteistä...
Nuo ensimmäisen lähes 2 gigan päivitys oli eräänlainen service pack Win 8.1:een vaikka ei sillä nimellä kulkenutkaan. Tuon asentaminen oli pakollista, mikäli halusi, että järjestelmä päivittyy jatkossa. Tuo toinen ei kuulunut näihin pakko asentaa päivityksiin, mutta oli joku isompi päivityskokonaisuus. Määrät tuntuvat isoilta, mutta ovat ihan OK, mikään ei ole pielessä.
Katsoo sieltä päivityshistoriasta mitä sinne on päivittynyt ja katsoo mitä ne päivitykset on tarkoitettu korjaamaan. Kai sä nyt ymmärrät että turha täältä on arvailuja heittää kun me ei kaikki olla mutu-vapunen-kännymänejä
Nämä Reijo Ollikkan ja Troll detector vastaukset voisi poistaa turhina, pmtm81 osasi asian selvittää riittävän hyvin.
@ se päivittää
viesti se vasta turha on, sen voisi hyvin poistaa, samoin kuin tämänkin.
poistetaan tyhmät kysyjät niin ei tule huonoja vastauksiakaan. jos on imbesilli niin on parempi ostaa joku 3-vuotias tekemään it-hommat puolestaan
Windowsit ovat aina niin keskeneräisiä tekeleitä, että niitä rakennetaan ja paikataan paikkaamasta päästyä julkaisun jälkeenkin.
Lisäksi tulevat pakolliset tietoturvapaikkaamiset, joille ei loppua olekaan.
Ja niiden lisäksi eri sovellusten päivittämiset, joten on vaan tottuminen jatkuvaan päivittämiseen niin kauan kuin tuulipukukansan Windowseja käytät.
Tässä oli jälleen luupäinen viesti. En ole vielä sellaista käyttöjärjestelmää nähnyt, mihin ei päivityksiä tule. Applen OS X:lle tulee päivityksiä, eri Linux-jakeluihin tulee päivityksiä. Yleensä niillä päivityksillä korjataan jotain.
Mihin muuten edes pyrit viestilläsi, trollaamaan?
Kysehän on päivitysten suuresta määrästä.
Onhan niitäkin mitkä ei tarvitse päivittämistä juuri yhtään. OpenBSD, Vxworks, QNX jne.
Ei munkaan tekemä käyttis tartte päivityksiä. Se on niin hyvä.
XP on myös nykyisin (pääosin) päivitysvapaa.
Ei ole.
Aijaa, eipä ole päivityksiä justkaan näkynyt.
Siihen voi kikkailla embeddedin päivityksiä ja tarvitsee asentaa kolmannen osapuolen selain- ja postiohjelma ja ne tarvitsevat päivitystä. Kaikkia ominaisuuksia ei voi enää käyttää koska turvapäivityksiä ei saa.
Joka tapauksessa, tarvitsee päivitystä koska Windowsista löytyy jatkuvasti turvareikiä.
Ihan normaalia. Windows on siirtymävaiheessa ns. jatkuvasti päivittyväksi julkaisuksi (Windows 10) ja harjoittelevat sitä nyt Windows 8.1:ssä.
Windows 10 olisi sitten se "lopullinen Windows" mitä päivitetään jatkuvasti ja kaikki siirretään siihen. Kuukausilasku voi tapahtua myös esimerkiksi kätevästi operaattorin kautta jossain vaiheessa mutta tuo on vähän avoinna vielä miten tekevät.
Ota mikä tahansa linux-pohjainen rolling release niin huomaat, että isokokoiset päivitykset on pääsääntö.
Enpä ole huomannut.
Ei niitä edes kuukausittain tule, niitä gigaluokan päivityksiä. :D
Linux- päivitykset pitävät sisällään kuitenkin myös kaikkien olemassa olevien ohjelmien päivitykset.
Minulla on Ubuntu, niin ei tule isoja päivityksiä. Versiokin päivittyy kokonaan uuteen alle gigalla.
Tuossa olisi päivitys 14.04 -> 14.10:
"12 pakettia tullaan poistamaan. 188 uutta pakettia asennetaan. 1370
pakettia päivitetään."
"Noudettavaa yhteensä 783 M."
Tuossa päivitetään kokonaan uuteen käyttöjärjestelmään (valmis versio -> technical preview).
Ja kaikki ohjelmat myös.
"Ostin uuden Windows 8.1 tietokoneen 2 viikoa sitten, ja ihmettelen päivitysten määrää."
Asian ydin on sanassa UUDEN. Ostamasi tietokone on seissyt tukkuliikkeen ja kaupan hyllyllä kuukausikaupalla saamatta yhtään päivitystä. Kun se sitten lopulta kytketään nettiin, siihen tulevat KAIKKI ne päivitykset, jotka on julkaistu sen jälkeen kun se tehtaalta lähti. Niitä voi olla paljon.
Sama koski tietysti sikaisempiakin Windows-versioita. Kun itse ostin nykyisen seiska-koneeni vuosia sitten, siihenkin tuli muistaakseni noin 80 Windows-päivitystä, kun sen nettiin kytkin.
Onko sillä mitään väliä paljonko tulee päivityksiä ei ne mitään maksa ja toimenpide hoituu automaattisesti taustalla ja voi olla varma että tietoturva on ajan tasalla.
"""" Onko sillä mitään väliä paljonko tulee päivityksiä """"
Ei ole väliä, mutta tuntui vaan ihmeelliseltä että uuteen koneeseen tulee 2,5 gigaa tavaraa, ja kyllä vieläkin ihmettelen mitä se kaikki on, kun koko käyttiskin on vähän yli 3 gigaa. Joskus aikanaan kun asensi esim. XP systeemin, tuli muutama sata megaa, ehkä 4-5 sataa, ja siinä oli SP3 mukana.
Mikä sellainen nyky Windows on joka vie asennettuna vähän yli 3 gigaa?
Ennemminkin vajaa 20 gigaa.
Jokaisesta käyttiksestä löytyy aina korjattavaa. Ei siis ihmekkään kun päivityksiä tulee.
Ei korjauksia tule yleensä gigoina.
Ne isot ovat niitä serviisipackeja.