Hiustenlähtö loppui

...

Olen huomannut, että moni on hakenut täällä apua hiustenlähtöön - niin kuin minäkin tein. Harvemmin tulee vastaan ns. "onnistumiskertomuksia", eli kun hiustenlähtö loppuu, ei viitsitä tulla kertomaan apua tarvitseville, miten se loppui.

Omani alkoi elokuun lopussa ja jatkui aina joulukuun ensimmäisille viikoille. Alkusyksystä söin sinkkiä ja Piimaxia, marraskuussa aloitin D-vitamiinin. Kun sinkit loppuivat, en viitsinyt ostaa enää lisää vaan menin pelkällä Piimaxilla (saa marketeista) ja D-vitamiineilla - tuloksetta. Vasta kun lopetin Piimaxit, huomasin, että hiustenlähtö loppui lähes seinään. Tietenkin niitä lähtee vieläkin vähän, johtuen hiusten huonokuntoisuudesta, mutta ei läheskään niin paljon kuin syksyllä (viemärit ei enää tukkiinnu).

Muuten pyrin joka päivä syömään 5 kertaa päivässä ja molemmilla "isoilla aterioilla" jotakin proteiinia. Lisäksi vajaan tunnin kävelylenkki, jos päivässä ei kerry muuta liikuntaa.

Tsemppiä kaikille!

7

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uppppp

      Up

    • o69o

      Siis mikä viestisi sisältö on, eli kun lopetit piimaxin niin hiustenlähtö loppui?
      Mitä johtopäätöksiä mielestäsi tästä voi vetää ihmiset jotka eivät koskaan
      käyttäneet piimaxia?

      Vai tarkoitatko että d-vitamiini (sekä mahd. sinkki ) auttoi sinua?
      Arvaukseni on että hiustenlähtösi oli "syklistä" ja olisi normalisoitunut aivan itsestäänkin...

    • Selmalta

      Minäkin haluaisin tietää että mikä merkitys oli piimaan lopettamisella?
      Siis kun hiustenlähtö loppui, oliko se siinä että piimaa sitä edisti siis hiustenlähtöä vai ei? Tiedän toki että sinkki ja piimaa auttaa pitämään hiukset päässä.
      Itse huomasin että kun söin kalaöljyä pari talvea niin silloin kyllä tosiaan lähti paljon hiuksia, aattelin että menikö veri niin ohkaiseksi että ei ravinnut päänahkaa?
      Käytän toki vieläkin, mutta en joka pv.
      Lisänä ostin biotiinia, ja muut vitamiinit sekä katsoin että niissä ei ole A-vit. kun kerran joka pv. ottaa.
      Paras tietysti olisi jos ruuasta saisi kaiken, mutta eläkeläisellä ei ole aina varaa kaikkeen mahdolliseen. No onneksi oli edes avakadot tarjouksessa.

    • JaaJaaaJaaaaa

      Minäkään en ymmärtänyt mikä oli pointti? D-vitamiini? Piimaxin lopettaminen? joku muu syy?

      Eniveis: Jos kyse on perinnöllisestä hiustenlähdöstä, niin ei siihen auta pelkät vitamiinit.

    • haivenet

      En oikein ymmärtänyt mitä tarkoitit, kirjoitit asiat aika epäselvästi. Jos mahdollisesti tarkoitit, että Piimaxilla oli hiustesilähtösi syy niin sitten ymmärrän koska itse aloin syödä Piimaxia kynsieni takia ja hupsheijaa hiukseni menivät todella surkeaan kuntoon ehdin syödä noin puolitoista purkkia kunnes lopetin. Hiukset alkoivat ohentua ja lähteä lopetin siis piimaxin joulun aikoihin. Mitään mutosta ei ole tapahtunut vielä. Nyt tilaan kampaajalle ajan ja leikkaan pitkät hiukseni lyhyiksi koska ohuet hennot hiukset pitkänä ovat todella rumat.

    • hopppis

      Mitähän piimaxia sitten mahtanut käyttää. Noita on monta eri versiota. Sellaistahan on itsekin lukenut, että joskus voi lisäravinteita syömällä aiheuttaa enemmän tuhuoa kuin hyötyä. Liika rauta, seleeni, kalsium, d-vitamiini, ja a-vitamiini sekä sinkki ja jodi voivat nimenomaan aiheuttaa sitä hiustenlähtöä niinkuin sitten noiden puutekin. Eli aika vaikeaa sitä on loppujen lopuksi tietää pitääkö jotain vähentää vai lisätä, jos ruokavalio on suhteellisen kunnossa eikä esim. dieetti tms. muu voisi olla jonkin puutoksen takana.

    • hohhoijjjj

      Johtuisikohan onnistumiskertomusten puute siitä, että kun dht sen hiustupen kutistaa niin harvemmin siihen enää auttaa piimax kuurit taikka tunnin kävelylenkit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3518
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1536
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1269
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      988
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      92
      794
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe