Missä vietät joulusi? Oulussa kotona, käytkö synnyinseudullasi, hautausmaalla jne?
Itse olen koko joulun Oulussa. Vaimo ja minä olemme kahdestaan aattoillasta lauantaihin saakka. Ulkoillaan ja levätään kiireisen syksyn rasitukset pois.
Hautausmaalla emme käy, koska molempien omaiset on haudattu muualle.
Joulukirkkoon emme mene, se on uskovia varten, mutta pyhäpäivät kelpaa silti!
Ruoka on sentään jouluinen, kinkkua on ja laatikoita. Kotimaisia tuotteita tietenkin.
Oululaisen Joulu
4
136
Vastaukset
Kotona Oulussa. Molemmat lapset käy syömässä jouluruuan ja sen jälkeen nostan jalat pöydälle, otan glögilasin käteeni ja alan katselemaan TV:tä. Elokuvatarjonta on runsas, mutta kovalevyllä on kymmeniä elokuvia katsomatta, ei tarvitse turvautua edes Makuunin ilmaiskoodiin, jonka sain muutama viikko sitten (menee vanhaksi 31.12...).
Pyhäpäivinä taidamme käydä kuntosalilla polttamassa kinkun tuomat ylimääräiset kalorit, ettei ala kertyä rasvaa tuohon vyötärölle. Voipi olla myös suksimista tiedossa.
Viikonloppu sitten onkin eri juttu, kun jouluhan meni jo!- HyvääJoulua
Pakkasta17 astetta tiedossa, myös joulunpyhiksi. Ompa mukavaa, että on oikea talvikeli eikä semmoinen sohjoloska, jota on ollut viikkotolkulla.
- Hyi hyi pakkasta
Ei tosiaan ole mukava kärvistellä pakkasessa ja hinkuttaa pyörällä jonka laakerin rasvat menee niin nihkeäksi kuin olla ja voi.
- Autoteknikko evp
Hyi hyi pakkasta kirjoitti:
Ei tosiaan ole mukava kärvistellä pakkasessa ja hinkuttaa pyörällä jonka laakerin rasvat menee niin nihkeäksi kuin olla ja voi.
Etkö osaa vai viitsi huoltaa pyörääsi? Jos talvella aiot ajaa, kannattaa syksyllä pyyhkiä tai pestä laakereista rasva pois ja öljytä ihan tavallisella moottoriöljyllä. Keväällä jos haluaa elää varman päälle, niin uutta rasvaa laakereihin.
Näin minä tein jo alle kouluikäisenä 1950 -luvulla isän opastuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721445
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411029Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14650
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21640- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17583Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577