Hyppykone onnettomuuden syy?

malmin p-paikka

Selailin noita vanhoja ketjuja, en löytänyt tietoa. Tämmöisen kuulin joku aika sitten platalla, että kone olisi tehnyt hyppykorkeudessa jonkunlaisen nopean liikkeen alaspäin pilotin ohjaamana. Tämä olisi sitten aiheuttanut, että hyppääjät taaksen-kone takapainoiseksi ja ulkopuoliseen kierteeseen. Tätä lentotilaa, ei sitten saanut korjattua ja kone tuli tonttiin. Koneen siiven repeytymä siis oli seuraus eikä syy. Olisiko kone sitten oiennut tuosta korkeudesta jos olisi pyysnyt ehjänä jää arvoituksesksi.

Joku pilotti tuosta mahdollisuudesta heti onnettomuuden jälkeen kirjoittikin, että hyppytehoilla ei tuollaisella koneella voi mitään erityisiä liikkeitä tehdä. Siis ohjausvirhe olisi onnettomuuden syynä?

7

342

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkoa123

      Tämä korkeuden äkillinen muutos hyppykorkeudessa olisi siis hyppääjän korkusmittari logista selvitetty.

    • kenny5

      Onnettomuuden tutkintaa ei ole vieläkään julkaistu mutta tottahan mustalaiset puhuu kentillä että niin hyvin oli rakennettu ettei ainakaan siinä ollu vika. Trafilla porukat pyörii paskat housussa eikä varmasti myönnetä että saattoipa tuo olla ajattelematonta tuollaiseen käyttöön antaa experimentaalille lupia. Trafin pelastus olisi kyllä jos joku toisi jonkin samanlaisen härvelin pian maahan. Hyppääjäthän kyllä hyppää mistä tahansa. Se porukka kun ei tunnetusti ole omasta hengestään niin kovin tarkka.

      • Ismo Aaltonen

        tutkinnassahan huomattiin, että se toinen streeva, joka nopeasti katsottuna oli ulkoisesti ehjä olikin jo murtunut osittain ja olisi pettänyt jossain vaiheessa kuitenkin ja taas olisi tultu alas ja kovaa. ajan kysymys oli koska tuo hajosi ja voihan olla että katkennut streevakin oli jo valmiiksi murtunut ja nyt meni kokonaan poikki siksi kone lähti lapasesta??


      • Laaakkane savvooosta
        Ismo Aaltonen kirjoitti:

        tutkinnassahan huomattiin, että se toinen streeva, joka nopeasti katsottuna oli ulkoisesti ehjä olikin jo murtunut osittain ja olisi pettänyt jossain vaiheessa kuitenkin ja taas olisi tultu alas ja kovaa. ajan kysymys oli koska tuo hajosi ja voihan olla että katkennut streevakin oli jo valmiiksi murtunut ja nyt meni kokonaan poikki siksi kone lähti lapasesta??

        Ei ole koneesta streeva katkennu. Ei se voi katketa jos "Kone niin hyvin tehty kuin sen voi tehdä".

        http://yle.fi/uutiset/ilmailuliikenteen_katsastaja_kone_niin_hyvin_tehty_kuin_sen_voi_tehda/7199242


        Pellet.


    • zetorpilotti

      Mulle opetettiin aikanaan, että konetta pitää lentää kynäotteella, ns kaunista käsialaa. Eikä saa hermostua vaikka poka(t) alkaa neuvomaan.

    • ujyrtfgjre

      Älkää olko lapset niin kamalan kärsimättömiä. Tulokset julkaistaan jo ihan reilun kuukauden kuluttua, ja sitten saatte mässäillä taas vähän aikaa sydämenne kyllyydestä.

      Kyllä siihen asti pitää riittää kärsivällisyyttä.

    • vsoppi

      Onnettomuuden syy oli hennessy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      19
      4276
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3184
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3087
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      43
      2388
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1206
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1079
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    8. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1019
    9. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      216
      981
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      138
      880
    Aihe