Kotiin ilmaantui tuommoinen puolen metrin pituinen kataja joulupuuksi. Mies oli ostajana asialla, joten hoito-ohjetta ei ole.
Minkä verran se tarvitsee vettä? Se on muovipurkissa, jonka päällä on pohjasta muovitettu kori. Juurella on hiukkasen jäkälää.
Entä joulun jälkeen, voiko sitä jossain vaiheessa siirtää lasitetulle parvekkeelle? Ei mitään kokemusta tämmöisistä sisä/ulkokasveista...
joulukataja
6
5065
Vastaukset
- tikkerperi
Pidä mahdollisuuksien mukaan viileässä ja tietenkin valossa. Sisällä pidettäessä voi kuivua aika nopeastikin, niin että suihkuttele vedellä. Kastele kun juuripaakku tuntuu kuivalta. Kastelusta en osaa enempää sanoa kun tuo kataja voi olla tosiaan joku kataja tai vaikka valesypressi.
- ...
Se vaatii tosi paljon vettä, ei saa päästä kuivumaan, mutta ei saa uida jatkuvasti vedessä pitkään. Pidä siis kosteana kokoajan.. Huoneessa varsinkin voi imeä paljon vettä, jo kokonsa vuosi. Suihkuttele oksia.
Terve kasvi on joustavan ja kiiltävän tuntoinen. oksat supussa. Kun kasvi kuivaa niin oksat alkavat törröttään eri suuntiin. Moni luuluu, että kataja on vielä hengissä vaikka se on kuollut.
Hoida huoneessa ja laita kesäksi parvekkeelle. Ei kest pakkasta. Kotona tarvitsee viileää ja valoista talvella. - Nätti se on
Hengissä on vielä. En ole suihkuttanut, kastellut vaan joka aamu. Ei ole varissut, oksat on taipuisat ja vahamaiset. Niistä tarttuu sormiin katajan tuoksua ja lapussakin kyllä lukee, että kataja se on. Toivotaan nyt, että se pysyy huoneessa hengissä. Meillä on aika viileää eikä sisäilma ole kuivaa.
- Uusi kasvatettava:)
tikkerperi,onko nämä Joulunajan "sypressit" joita myynnissä on,niin näitä valesypressejä?Minulla on vuosia sitten saatu "sypressi" jonka sitten keväällä istutin ulos.Pituutta se ei ole kasvanut kuin kork.10cm,mutta puurunko on vahvonut roimasti,ja tuuheutta tullut.Välillä ruskistanut oksia,jotka olen leikannut sitten pois,eikä siitä ole ollut moksiskaan.Alkukesästä on kauniin "sinertävä".Aionkin tuolla uudella kokeilla samaa keväällä.
- tikkerperi
Joulusypressisi on luultavasti Lawsoninsypressi, joka on ns. valesypressi. Netistä googlaamalla löytyy hoito-ohjeita.
- kestää-pakkastakin
Joo, vaimo istutti kyseisen "joulusypressin" ulos ja ollut ulkona maassa kaksi talvea ja vielä hengissä ja kasavanutkin vähän. On aika varjoisassa paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o3644755Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4492922Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1302569Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1852496Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2242476"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –521580Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5801479Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4491296Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki141273Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v411033