joulukataja

nätti se on =)

Kotiin ilmaantui tuommoinen puolen metrin pituinen kataja joulupuuksi. Mies oli ostajana asialla, joten hoito-ohjetta ei ole.
Minkä verran se tarvitsee vettä? Se on muovipurkissa, jonka päällä on pohjasta muovitettu kori. Juurella on hiukkasen jäkälää.
Entä joulun jälkeen, voiko sitä jossain vaiheessa siirtää lasitetulle parvekkeelle? Ei mitään kokemusta tämmöisistä sisä/ulkokasveista...

6

4904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tikkerperi

      Pidä mahdollisuuksien mukaan viileässä ja tietenkin valossa. Sisällä pidettäessä voi kuivua aika nopeastikin, niin että suihkuttele vedellä. Kastele kun juuripaakku tuntuu kuivalta. Kastelusta en osaa enempää sanoa kun tuo kataja voi olla tosiaan joku kataja tai vaikka valesypressi.

    • ...

      Se vaatii tosi paljon vettä, ei saa päästä kuivumaan, mutta ei saa uida jatkuvasti vedessä pitkään. Pidä siis kosteana kokoajan.. Huoneessa varsinkin voi imeä paljon vettä, jo kokonsa vuosi. Suihkuttele oksia.
      Terve kasvi on joustavan ja kiiltävän tuntoinen. oksat supussa. Kun kasvi kuivaa niin oksat alkavat törröttään eri suuntiin. Moni luuluu, että kataja on vielä hengissä vaikka se on kuollut.
      Hoida huoneessa ja laita kesäksi parvekkeelle. Ei kest pakkasta. Kotona tarvitsee viileää ja valoista talvella.

    • Nätti se on

      Hengissä on vielä. En ole suihkuttanut, kastellut vaan joka aamu. Ei ole varissut, oksat on taipuisat ja vahamaiset. Niistä tarttuu sormiin katajan tuoksua ja lapussakin kyllä lukee, että kataja se on. Toivotaan nyt, että se pysyy huoneessa hengissä. Meillä on aika viileää eikä sisäilma ole kuivaa.

    • Uusi kasvatettava:)

      tikkerperi,onko nämä Joulunajan "sypressit" joita myynnissä on,niin näitä valesypressejä?Minulla on vuosia sitten saatu "sypressi" jonka sitten keväällä istutin ulos.Pituutta se ei ole kasvanut kuin kork.10cm,mutta puurunko on vahvonut roimasti,ja tuuheutta tullut.Välillä ruskistanut oksia,jotka olen leikannut sitten pois,eikä siitä ole ollut moksiskaan.Alkukesästä on kauniin "sinertävä".Aionkin tuolla uudella kokeilla samaa keväällä.

      • tikkerperi

        Joulusypressisi on luultavasti Lawsoninsypressi, joka on ns. valesypressi. Netistä googlaamalla löytyy hoito-ohjeita.


    • kestää-pakkastakin

      Joo, vaimo istutti kyseisen "joulusypressin" ulos ja ollut ulkona maassa kaksi talvea ja vielä hengissä ja kasavanutkin vähän. On aika varjoisassa paikassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      338
      12741
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      60
      3817
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3264
    4. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      52
      3120
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      134
      3057
    6. 103
      3008
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2999
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2684
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      43
      2638
    10. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2552
    Aihe