Mietin, että onkohan tyttöni ihan "ok" vai onkohan esim jaloissa jotain ongelmaa?
Ei siis oikein suostu kävelemään ulkona pariasataa metriä enempää, kävely on muutenkin sellaista "töpöttämistä". Ei innostu oikein ikinä juoksemaan tai hyppimään, mitä nyt tuon ikäiset kai yleensä tykkäävät tehdä.
Valittaa myös ulkona joskus että "jalkaan sattuu", en sitten tiedä sanooko vain vai sattuuko oikeasti. Ollaan kokeiltu muita kenkiäkin, mutta aina sama itku ja valitus!
Yleensä on kotona tyytyväinen, mutta aina ulkona kiukuttelee jos ei istu pulkassa tai rattaissa.
Muista joskus kun hän oli vauva niin lääkäri mainitsi jotain "löysistä nilkoista", voisikohan ne olla edelleen jotenkin löysät?
Olisi kiva tietää onko lapseni vain laiska vai onko jaloissa jotain hämminkiä?
3 v haluton kävelemään
2
858
Vastaukset 2
- hjhjs
voiko ne kengät puristaa sivusuunnassa tai olla vain liian pienet?
Meidän 3v:n kanssa tapellaan housuista :D Mikään ei saa kiristää tai puristaa ja minen tiedä millä taiteen säännöllä ne sopivat housut valitaan, joiden kanssa suostuu olemaan... Nyt on yhdet ulkohousut, joilla suostuu liikkumaan ja leikkimään pihalla. Muut jos pakottaa panemaan, seisoo vieressä kitisemässä kokoajan. Joten sillon väliä, että ne vermeet on oikeanlaiset :DDD - myöspehmeäjalkaisenä
Ilmeisesti kun vauvana ollut "löystä nilkat", on myös alussa hieman arastellu kävelemistä, eikä vieläkään ole tarpeeksi rohkea kävelyn suhteen.
Voi myös oikeasti alkaa sattumaan nilkkoihin jos hiemankin enemmän kävelee mitä yleensä.
Lapsella voi myös olla pelko siitä että alkaa sattumaan kun kävelemään, eli ei uskalla kävellä kun ei halua että nilkat tulee kipeiksi.
Ota lapsen pelko oikeasti tosissaan ja ole tukena ja anna lapsen kävellä sen mitä itse haluaa, älä pakota yhtään enempää kävelemään.
Ootko miettiny auttasko käynti hierojalla/jumpparilla..
Hoidettiinko vauvana löysiä nilkkoja? jos ei niin suosittelen kyllä sitä hierojalla käyntiä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21786Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha521734Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 66648
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561